• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Fahrettin Dede
Fahrettin Dede
TÜM YAZILARI
15 Şubat 2019

İşte Abdullah Gül'ün yeni partisi!..

Bir süredir memleketteki her şeyden değilse bile birçok şeyden rahatsız kesimlerin sessiz bir ittifakına şahitlik ediliyor. Bahsini ettiğim CHP’nin yanına HDP’yi, İYİ Parti’nin de Saadet Partisi’ni alarak oluşturduğu “Millet İttifakı” değil. Bu ittifakla bazı noktalarda benzerlikler taşıyan, farklı bir küme olmakla beraber “Millet İttifakı” kümesiyle de geçişkenlikler içeren farklı bir oluşum… Bir tarafında AK Parti’nin küskünleri, diğer tarafında yine AK Parti’den kovulanlar, bir diğer tarafında yıllarca AK Partilileri “Arka kapıdan kaçanlar” olarak nitelendiren öz hakiki Saadetçiler, diğer tarafında şımarık İslamcılar, başka bir tarafında İslamcı görünenlerin, öbür yanında ise entelektüellerin olduğu bir hareketlenme tarzı…

Bir nevi rahatsızlar ordusu

GÜL YAŞ TAHTAYA BASMAZ AMA…

Belli bir kesim, aylardır yaza çize; kadrosu ve programıyla kıvama getirmeye çalıştıkları “Abdullah Gül’ün yeni kuracağı parti”ye fena halde ümit bağlamış durumdalar. Partinin adı, sanı belli olmasa da üyesi ve seçmenlerini rahatsızlar ordusu teşkil ediyor. Abdullah Gül, her zamanki gibi; ne yalanlıyor ne doğruluyor, rahatsızlar ordusunun “ne kadar geniş bir mutabakata dayandığını” araştırdığı görülüyor. Diğer taraftan son günlerde, partiyi Gül’ün değil, 24 Haziran sürecinde yaptığı “Benim partim AK Parti’dir” açıklamasıyla hatırlanan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı iddiaları sokuldu tedavüle… Davutoğlu’nun bu kapsamda farklı şehirlerde konferanslar verdiği, bu konferanslar vesilesiyle yoklamalar yaptığı konuşuluyor. Öte taraftan Ali Babacan, Mehmet Şimşek, Selçuk Özdağ gibi isimler dillendiriliyor. Abdullah Gül yaş tahtaya basmaz. Ama Davutoğlu’nun da akademik olarak altını dolduramayacağı bir işe girişmeyeceği düşüncesindeyim.

DÖNÜŞÜMÜN ARKASINDA GÜL MÜ VAR?

Hareketlenmenin bir tarafında Saadet Partisi’nin bulunduğu artık aşikâr! Temel Karamollaoğlu yönetimindeki SP, 24 Haziran seçimleri sürecinde izlediği agresif siyaset dilini tam olarak terk etmiş değil. Ayrıca bu ne kadar mantıklıdır bilemem ama; geçenlerde Abdullah Gül’ün yeni partisi olarak Saadet’in dönüştürüleceği bile dillendirildi. TV5’te Çağlar Cilara’ya program sundurtup Fatih Altaylı’yı konuk ettiren dönüşümün arkasında da Abdullah Gül’ün olduğu iddiası var. Milli Gazete, muhalif yayınlarına devam ediyor. İslamcıların entelektüel gazetesi Karar, yeni partinin açık destekleyicisi olacak. Hükümet tarafından tecrit edildiği propagandası yapan gazeteyi şimdiye kadar hem Davutoğlu’nun hem de Gül’ün ziyaret ettiğini de not olarak ekleyim. Bu arada, Yeni Asya da rahatsız; yeni parti fikrine hiç de olumsuz bakmaz.

YENİ PARTİ’Yİ HANGİ STK’LAR DESTEKLEYECEK?

Bu iş sivil toplumsuz olmaz. Yeni parti kurulacak ve “İslamcı AKP”den oy koparılacaksa İslami kesim içindeki bazı sivil toplum kuruluşlarının da bu algıya hizmet etmesi gerekiyor. İhsan Eliaçık’ın Gezi eylemlerinden sonra itibarı sarsıldı ve fazla marjinal oldu. Eliaçık yeni partiyi destekler mi, tartışma konusu… Ama Eliaçık’ın benzerleri var, yıllar yılı İslami camia içinde bulunup İslami camia üzerinden ekmek yiyen, İslami camia adına ahkâm kesen bir takım isimler bu gün camia değiştirdiklerinin izlenimini açıkça veriyorlar. Yanlış anlamayın bu sadece camia değişimi; “din değiştirmiyorlar”, zaten “doğru olan din Allah’ın dini” ve onlar da o dine inanıyorlar, ama o dine inanmayan sizsiniz!

Abdullah Gül ya da Davutoğlu yeni parti kuracak mı? Bilmiyorum. O iş büyük ölçüde Ankara gazetecilerinin işi… Ben size bir İstanbul gazetecisi olarak olası partinin sosyolojik zeminini yazdım. Bu sosyolojide yeminli Erdoğan düşmanları, iflah olmaz Erdoğan karşıtları var... İşte size rahatsızlar ordusu!..

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23