• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Fahrettin Dede
Fahrettin Dede
TÜM YAZILARI
04 Mart 2019

Erdoğan’ın suçu haine ‘hain’ demesi mi?

Kronik muhalifler, son bir haftadır Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın twitter üzerinden yaptığı “Cumhur İttifakı/Zillet İttifakı” paylaşımını tartışıyor.

Şahsi tavrımı en baştan belirteyim; Cumhurbaşkanı’nın böyle bir paylaşım yapmasını çok doğru bulmuyorum. Beri taraftan mahkemenin verdiği yüzde yüz facia bir kararın usulen doğru olması, ya da yüzde yüz doğru bir kararın usulde bazı pürüzler barındırması gibi… Tartışmaları hep usul üzerinden mi yapacağız?

Mesela FOX TV’nin, ana haber bülteni sunucusu Fatih Portakal, Cumhurbaşkanı’nın bu paylaşımının ya da Cumhur İttifakı Ankara adayı Mehmet Özhaseki’nin Mansur Yavaş hakkındaki sözleri üzerine “Artık insanları kutuplaştırmayın, yeter!” diyor. Sanırsın, bana 'iyilik meleği'!.. Bunu diyen Portakal’ın çalıştığı kanal Amerikalı Yahudi bir işadamına ait; Portakal’ın yakın çalışma arkadaşı ve haber müdürü olan ve savunmakta beis görmediği Ercan Gün, FETÖ’den içeride… Portakal’ın bizzat kendisinin HDP’ye nasıl çalıştığı hafızalardan çıkmış değil! Ama aynı Portakal, on numara Atatürkçü, bir numara ulusalcı… FETÖ’cü, PKK’cı Atatürkçülük yapmışlar, yerseniz!

İSVEÇ’İN BEKA SORUNU?

Fatih Altaylı’yı tanıyorsunuz! Başörtülü ablalara utanmadan sıkılmadan ‘fahişe’ yakıştırması yapan Altaylı, bugün yüzünde hiç bir ar belirtisi taşımadan kutuplaşmadan bahsediyor “Allah aşkına bana kimse beka sorunu var, demesin” diyor. 17-25 Aralık’ı, 15 Temmuz’u biz bu ülkede yaşarken Altaylı nerede, ne yapıyordu bilemiyorum. “80 milyonluk milletin beka sorunu olmaz” diyor mesela!.. Yani sormak lazım; 40 milyon olsaydık, beka sorunumuz olur muydu acaba? Bu durumda nüfusu 10 milyon olan İsveç’in beka sorunu bizden fazla mıdır? Ya da 15 Temmuz, nüfusumuz 79 milyon olduğu için mi yaşanmıştı?

Kronik muhalifler; din, iman, millet, devlet gibi mefhumlardan bahsedildiğinde krize giriyorlar. Açık açık, televizyonların canlı yayınlarında ilan edildi: Mansur Yavaş’ın Ankara büyükşehir belediyesini alması durumunda içlerinde HDP’lilerin bulunduğu 20 binden fazla kişiye kadro açacağı! Bizzat İmamoğlu, HDP’lilerin kendisine oy vereceğini açıkladı! Zaten, HDP de 3 büyükşehirde aday çıkarmamasını ‘Allah rızası’ ile açıklamamıştı. Belli ki CHP-HDP-İYİ Parti arasında bazı şeyler açıkça konuşulmuş. Bundan Ümit Özdağ bile rahatsız ki, artık tüm mesaisini Suriyeli karşıtı twit atmaya ayırıyor! Yani milliyetçi partinin HDP’yi kollayan tavrını o bile bir temele oturtamıyor anlayacağınız. Dahası, CHP’nin son 5 yıldır FETÖ ile ne kadar içli dışlı bir ilişki içinde olduğunu artık sağır sultanlar biliyor.

KRONİK MUHALİFLER KÜRTLERİ SEVMİYOR AMA PKK’YA BAYILIYOR

Kronik muhaliflerin en çok korktukları şey, sorgulama yapmak ve gerektiğinde itirafta bulunmaktır. Kabul edin veya etmeyin, bu ülkede daha düne kadar Kürtlere düşmanlık yapılıyordu. Ahmet Kaya hakkında atılan “Vay şerefsiz” manşetleri halen hafızalardaki yerini koruyor. Dediğim gibi başörtülülere “fahişe” diyen adam bugün utanmadan kutuplaşmadan bahsediyor. Demek ki Kürtleri sevmiyorlar ama PKK’ya bayılıyorlar.

Dediğim gibi benim tavrım net:

Keşke seçim sath-ı mahalline girdiğimiz gün, ‘beka’ tartışmalarına ara versek… Ama onun öncesinde millete beka meselesi öyle güzel anlatılmış olsun ki, seçim sürecinde bu konunun açılmasına bile gerek kalmasın!

Bana sorarsanız, her seçim beka meselesidir. Bu seçimlerle geçen seçimler arasında da çok bir fark görmüyorum.

Ama biraz da samimi olalım: Eğer size göre PKK’sı, FETÖ’sü, hain değilse, bu örgütlere yarım ağız sahip çıkacağınıza çıkın açık açık PKK’yı, FETÖ’yü savunun… Ya da Erdoğan, hainlere hain dedi diye ve bunlarla içli dışlı olan partileri ifşa etti diye Erdoğan’ı eleştirmeyin.

Önce samimiyet…

 

Flash TV’ye kim ne baskısı yaptı?

Türk televizyonculuk tarihinin en absürt tv kanalı Flash TV, yayınlarına ara vermiş.

Bu ilginç gelebilir…

Ancak bunu ilan ettikleri basın açıklaması daha da ilginç:

Uzun süredir yaşadığımız ve artık çekilmez hale gelen baskılar nedeniyle bir süre sesimizi kısıyoruz. İktidar sahiplerinin hukuk tanımaz uygulamaları, idari ve siyasi baskılar dayanılmaz hal aldı.

Açıklama devam ediyor ama bir şey çok dikkatimi çekti: Flash TV’ye iddia edilen bu baskıyı kim yapmış olabilir?

Dahası, ne baskısı?

Yani çok halay çektiniz, biraz da çiftetelli oynayın baskısı mı yapıldı?

Birileri bizi aydınlatsa iyi olacak.

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23