• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Fahrettin Dede
Fahrettin Dede
TÜM YAZILARI
08 Mart 2019

Anket sonuçlarını Erdoğan mı değiştirdi?

Gerçekten normal bir ülkede yaşıyor olsak, anket şirketlerinin yarısından fazlası kepenkleri şimdiye çoktan indirmiş olurdu. Bunun iki sebebi var; evvelâ halka yalan söylemenin vermesi gereken rezillik hissiyatı, ikincisi ise iş yaptıkları parti ve tabanlarını kandırmalarıyla ortaya çıkan güven problemi…

HAKAN BAYRAKÇI’DAN GERİYE KALAN…

Tartışma programlarının kadrolu yorumcusu, SONAR’ın başkanı Hakan Bayrakçı da 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi CHP’nin anket propagandalarını yöneten kişi olarak öne çıktı. SONAR, 24 Haziran’dan önceki son anketinde Erdoğan'ın oyunu yüzde 48,3, Muharrem İnce'nin oyunu ise 31,4 olarak öngörmüştü. SONAR anketinde MHP'nin oy oranı da yüzde 7 olarak görülüyordu. Ancak seçim sonuçları Bayrakçı’nın sonuç olarak açıkladığı rakamların aslında birer CHP Genel Merkezi temennisi olduğunu ortaya çıkardı. Zaten Bayrakçı da 28 Haziran’da katıldığı bir televizyon yayınında “Anketlerde Recep Tayyip Erdoğan'ın kazanacağını ilan etsem beni çarmıha gererlerdi” diyerek yaptığı spekülasyonu açıkça itiraf etti.

ANKET OYUNU BUGÜN DE OYNANIYOR

24 Haziran seçimleri, anket şirketleri için öylesine büyük ve zor bir sınav oldu ki, bir çoğu sandığın altında ezildi kaldı. Mesela, AK Parti için yüzde 40’ların altında değerlendirmeler yapılıyor, MHP için yüzde 5 yakıştırmaları yapılırken Erdoğan için yüzde 47-48 bandı bile layık görülmüyordu. Buna karşılık, daha dün kurulan İYİ Parti’nin oy oranlarının yüzde 20 seviyelerine bile çıkartıldığına şahit olundu.

Bu yüzden de Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde çıktığı bir yayında açık açık “Anket şirketlerine güvenmiyorum” dedi, manipülasyonlar yapıldığını ifade etti.

Aynı günlerde CHP’ye yakınlığıyla bilinen Gezici Araştırma Şirketi, yüzyüze görüşme ile yaptığı anketin sonuçlarını açıkladı. Bu sonuçlara göre, hem İstanbul’da hem Ankara’da Cumhur İttifakı’nın AK Partili adayları hem de farkla kazanıyor.

AKŞENER NEDEN RAHATSIZ OLUYOR?

Aynı Gezici’nin 24 Haziran öncesi açıkladığı son ankette, AK Parti’ye 43.6, CHP’ye 26.7, MHP’ye 5.3, İYİ Parti’ye 10.1, HDP’ye 12.1, Saadet Partisi’ne 1.8 verdiği düşünüldüğünde bu şirketin de tıpkı diğerleri gibi aslında anketlerdeki tek metodolojisinin sallamasyon yöntemi olduğu ortaya çıkıyor.

Belli ki bu firma şimdilerde Millet İttifakı’nın ortağı İYİ Parti ile sorun yaşıyor. 24 Haziran’da Gezici’nin de aralarında olduğu firmalar tarafından şişirilen Akşener’in İYİ Partisi bugün ortaya çıkan anket sonuçlarını beğenmemiş olacak ki Gezici’ye dava açma kararı almış…

Bir de deniyor ki, anket sonuçlarını Erdoğan değiştirtiyor…

Akşener neden rahatsız oluyor anlamak zor; kendisini dün şişiren anket sonuçları bugün sadece olduğu yere yaklaştırıyor. Olan biten bu…

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23