Cumartesi Anneleri, AK Parti’den ne istiyorsunuz?

26 Ağustos 2018 Pazar

Kamuoyunda “Cumartesi Anneleri”  diye isimlendiriliyorlar..

Özellikle 1980 darbesinden sonra..

Ayrıca da 1990’lı yılların başında, faili meçhul cinayetlerle ortadan kaldırılan, cenazeleri bile bulunamayan insanların aileleri adına..

Annelerin İstanbul Galatasaray’da, her hafta buluşması olarak biliniyor..

Tarih ne dedik?

1980 darbesi..

Ve 1990’lı yılların başları..

O yıllarda, ne AK Parti var..

Ne de, AK Parti’nin üst yönetiminin o yıllarda siyaset yaptığı Milli Selamet Partisi veya Refah Partisi iktidarda..

Tam aksine..

“1990’lı yılların başı” diyerek tanımlamamızdan da anlaşılacağı üzere..

Refah Partisi’nin 1996’da koalisyon ortağı olarak hükümet kurduğu dönemde, Cumartesi Anneleri’ne artık ekleme olmamış..

Öncesinde 18 bin faili meçhul cinayetten bahsedilir iken..

Necmettin Erbakan’ın başbakan olması ile birlikte, Türkiye’de bir dönem kapanmış..

Cumartesi Anneleri, eski yıllardaki olduğu üzere, kartopu gibi büyümekten kurtulmuş.. 

Denilebilir ki, “Evet, yeni faili meçhul cinayetler yaşanmadığı için, yeni yeni Cumartesi Anneleri de, bu gruba katılmamış. Ama o tarihe kadar çocuklarını kaybetmiş olan Cumartesi Anneleri’nin dramlarına da, bir çare bulunamamış!”

Bu itiraza, prensip olarak saygı ile yaklaşırım..

Oğlunu, kızını kaybetmiş acılı annelerin taleplerine, her türlü önyargıdan uzak şekilde yanaşıp, “çözüm için neler yapılabilir”i düşünmemiz lazım..

Bu yolda yapılanları da, Cumartesi Anneleri’nin takdir etmesi lazım..

Ne gibi?

Şunun gibi:

Necmettin Erbakan Hoca’nın başbakanlığı dönemi ile birlikte, malum karanlık dönemin kapandığı gerçeğini kabul edip, “Cumartesi Anneleri olarak, bizim aramıza yeni anneler eklenmedi.. Bu sebeple, Erbakan Hoca’mıza ve onun ekibine teşekkür ederiz” demeleri gerekir..

Daha başka?

“Cumartesi Anneleri”nin çıkışına sebep olan 1980 darbesindeki kaybolan gençlerin birinci derece sorumlusu Kenan Evren ve darbeci arkadaşlarının yargılanması için cesur adımı atan Tayyip Erdoğan ve yönetimine teşekkür edilmesi lazım..

Öyle ya..

Madem ki, Cumartesi Anneleri’nin varlık sebebi, en başta 1980 darbesinde kaybolan gençler, işkencede ölen insanlardır...

1980 darbesinin failleri de, madem ki Kenan Evren ve arkadaşlarıdır..

O halde..

Bu darbecilerin yargılanmaları, Cumartesi Anneleri için, çocuklarını geri getirmese de.. “Kimsenin yaptığı, yanına kar kalmadı” rahatlaması için bir zorunluluktur..

Bu tablo karşısında..

Cumartesi Anneleri’nin, AK Partili yöneticilerden, herhangi bir rahatsızlıkları sözkonusu olabilir mi?

Olmaması gerekir..

Tam aksine, sabah akşam dua etmeleri gerekir..

Cumartesi Anneleri’ne ilaveten..

Diğer annelerin de..

“Türkiye’yi faili meçhuller ülkesi olmaktan çıkaran Erbakan Hoca’mıza ve talebelerine teşekkür ederiz. Bizler de belki, çocuklarımızı yeni yeni faili meçhullerle kaybedecektik.. Dünya bizlere zindan olacaktı.. İktidarları döneminde, böyle derin yapılanmalara fırsat vermeyen Erbakan Hoca’mıza, Sayın Tayyip Erdoğan’a sonsuz teşekkürler” demeleri gerekir..

Ama önümüzdeki haberlerde ne var?

“Tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurta mı tavuktan çıkar”ın en güzel örneği olan 1980 darbesi ile PKK terör örgütünün Türkiye’ye yaşattığı dramın unutturulmaya çalışılıp..

Sanki faili meçhuller, AK Parti iktidarı döneminde işlenmiş gibi..

PKK’nın uzantısı HDP’li milletvekilleri öncülüğünde, Cumartesi Anneleri’nin 700. hafta etkinliğinde, bugünün iktidarı ile gereksiz polemiğe giriliyor..

Polise direnmeler.. Sandalyelerle saldırmalar.. Vs, vs..

Neresinden bakarsanız bakınız, bir bayram ertesinde, tatsız olaylar..

İşaret fişeğinin atıldığını gören CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, hemen devreye girip..

Açıklamasını yapıyor:

“Haberi duyduğumda derin bir üzüntüye kapıldım. Ne istiyor bu anneler? 700 haftadır çocuklarının mezarı nerede bunu öğrenmek istiyor. Bir anne için bundan daha haklı bir talep olabilir mi? Bu çocukların annelerini, eşlerini birileri katletmiş, öldürmüş, yok. ‘Mezarını bulun, bari kemiklerini bize verin, bari hiç değilse mezarının başına gidip bir Fatiha, bir dua okuyup bari bir çiçek koyalım’ diyorlar.”

İşte bu noktada..

Artık bizim tane tane konuşmamız.. Güzel güzel sözlerimiz.. Nezaket dolu anlatımlarımız..

Hepsi alabora oluyor..

Sinir katsayımız zirve yapıyor..

Haykırasımız geliyor:

“Bre Kemal.. O annelerin çocuklarını, Fatiha okuyacakları mezarı olmayacak şekilde katleden 1980 darbecilerinin yargılanabilmesi için Anayasa değişikliği yapılmak istenildiğinde, ölümüne karşı çıkan sen değil miydin?”

Yakasından tutup, sorasımız geliyor:

“1980’de darbe olmuş.. Darbecilerin yargılanabilmeleri için anayasa değişikliği 2010’da ancak yapılabilmiş.. Sana ve senin partindekilerin direnişine rağmen.. O ara dönemde.. CHP’nin kardeş partisi SHP koalisyon ortağı olmuş.. Darbecileri yargılattırmamış. Senin partin CHP, kısa dönem de olsa, koalisyon ortağı olmuş, darbecilerden hesap sormamış.. İkiz partiniz DSP, koalisyon ortağı olmuş, darbecileri yargılatmamış.. Aynı DSP, başbakanlığı eline geçirmiş, darbecilerin mahkeme önüne çıkmasını sağlamamış.. Senin genel başkanlığındaki CHP, ‘Anayasa değişikliği ile, Kenan Evren yargılanmayacak’ diyerek, meydanlarda referanduma hayır oyu istemiş, Anayasa Mahkemesi’ne gidip, değişikliğin iptalini istemiş.. Şimdi yaşanılanlardan, AK Parti’yi mi sorumlu tutuyorsun?”

 Kemal Bey’e daha soracaklarımız var:

“1990’lı yılların başındaki faili meçhuller.. Yani Cumartesi Anneleri’nin büyük çoğunluğunun çocukları, eşleri; CHP’nin ikiz kardeşi SHP’nin iktidar olduğu 1991-1995 döneminde faili meçhule kurban gitmiş.. Şimdi sen hangi yüzle, kendi partinin sorumlu olduğu faili meçhullerden, AK Parti’yi sorumlu tutacak şekilde konuşmalar yapıyorsun?”

En başta, Cumartesi Anneleri, bu utanmazlığa itiraz etmeli..

“Bizim, CHP’den de, HDP’den de yardım talebimiz yoktur. Çünkü çocuklarımızın, eşlerimizin katilleri onlardır” demeleri lazım..

Ondan sonra..

AK Parti’ye düşecek bir görev varsa..

Onu da istemeye hakları olur: 

“Bugüne kadar yaptıklarınız için teşekkürler. Ama yetmez. Failleri de bulun.. Velev ki darbeci generaller olsun.. Faillerden hesap sorun.. Velev ki, CHP’li, HDP’li yöneticiler olsun!”

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Cemal SengulCemal Sengul1 yıl önce
  Bu anneler evlatlarini kaybetmisler!.. Olmus olsalar bu kadar taze olmayacak acilari,berfo nene evini boyatmadi olene kadar,oglu gelipte evini taniyamayabilir diye,kapisini kilitlemedi,gelip disarda kalir diye...bunlara biraz tolerans gostermek cokmu zordu?Tayyip Erdogan herkedin gonlunde taht kurdugu donemde berfo neneyi yanina aldi,ona bu is ile ilgilenecegini soylefi,ciddi olarak yapilmis bir icraat gormefim ben,bumun icinmi tesekkur etmeliler AKP ye?
 • NİHAT SAMİKÖROĞLUNİHAT SAMİKÖROĞLU1 yıl önce
  BUYAŞADIĞIMIZKARAPARÇASINDA.C H P K KKADARİKİYÜZLÜRİYAKÂR VEYAVŞAKLARTOPLULUĞUGÖRMEDİGÖREMİYECEKTE.. ÇÜNKİC H P K KOLDUĞUYERDENEADALETNEDEHUZUROLUR.
 • YunusYunus1 yıl önce
  Ali Bey! Cumartesi annelerinin AKP'ye teşekkür etmesi lazım diyorsunuz da neye teşekkür edecekler? Bu annelerin feryadına çare olacak ne yapıldı ki? Akp 2010 referandumunda yaptığı anayasa değişikliğinin tam tersine bütün demokratik ilkeleri şuan ayaklar altına alıyor. 12 Eylül'ün musebbiplerinden hesap soruluyor diyorsunuz fakat şuan tam tersi bir durum var: 12 Eylül'ü eleştirmek resmen suç sayılıyor. Bunun en güzel örneği 78liler vakfı başkanı Celalettin Can'in tutuklanması. Celalettin Can çözüm surecinde AKP'nin aynı zamanda akıl adamlarindandi ama yine aynı Akp tarafından şuanda tutuklandı. Sebep 12 Eylül'ün musebbiplerinin acilen cezalandırılması. Ya sizin bunlardan haberiniz yok ya da işinize öyle geldiği için böyle bir yazıyı kaleme alıyorsunuz. Akp döneminde işlenen faili mechullerden bir kaç tane siralayayim da bilgilenmis olursunuz: Rahip Santoro, Danıştay Saldırısı, Hrant Dink, Muhsin Yazıcıoğlu, Tahir Elçi yine çok yakın zamanda Suruç, Ankara Gar, Gaziantep Düğün Dolmabahçe, Reina katliamları da aydinlatilmadi ve sorumlular bulunup cezalandirilmadi. Şimdi neye dayanarak Akp döneminde faili meçhuller islenmedi diyebiliyorsunuz...
 • HakanHakan1 yıl önce
  Ne olursa olsun hemen geçmişte işinize gelen dosyaları açıp kendi yorumlarınızı gerçekmiş gibi aktarıyorsunuz.Ali bey bu annelere yapılan doğru mu yanlış mı yazsanıza...Kenan evren yargılandı mı,madem tesekkur edilecek madem mazlumların partisisiniz işkenceciler bulundu mu yazsanıza.Kaçak güresip beni onu kandırdın Allah var yukarıda ...Haksızlığa susan dilsiz şeytan
 • HakanHakan1 yıl önce
  Yeter artik ya... Mazlumun partisi ırkı olur mu...
 • HakanHakan1 yıl önce
  Ali bey sizinle büyük ihtimal aynı sizayi görüşü paylaşmıyorum ama insan gibi insansınız.Evlat acısının partisi olmaz
 • FatihFatih1 yıl önce
  Şu an Cumartesi annelerine ve onların kayıplarına sahip çıkıyormuş gibi görünen çakalların derdi başkadır. Onların derdi provakasyondur. Hükümeti ve Tayyip Erdoğanı devirmek için her fırsatı değerlendirmek, amaç için her şeyi meşru görmek, her türlü değeri çiğnemektir.
 • Erden canErden can1 yıl önce
  Ali bey siz en mukemmel sekilde gercekleri ortaya koymussunuz ama onlar anlamazler yuce allahim yar ve yardimciniz olsun amin
 • Sancar Sancar 1 yıl önce
  Dersim için özür dilenirken, akp olarak değil devlet adına özür dilendi. ( ordaki amaç geçmişi kötülemekti gerçi ) şimdi de ortada sorun varsa devlete soruyorlar...
 • Ayten Ayten 1 yıl önce
  ...madem cumartesi annelerini destekliyordu niye gosteri yapmalari engellendi,ustelik tartakladilar, tayyip 16 seneden hangi faili mechul icin ne yapmis.
 • FatihFatih1 yıl önce
  İtler ürür kervan yürür.
 • KocasolakKocasolak1 yıl önce
  Nuh bey.Hdp li vekilleri içeri atsanız ne olacak 45 tane idi 60 tane oldular diyorsun ya. Yanılıyorsun, 80 taneydiler.
 • mehmet kahyamehmet kahya1 yıl önce
  üsteki fotoğrafta baktığın gibi demokrasi , hukuk ve insan haklarını sahiplenenlerebakarsan sana ne denilebilir kioradaki annelerin partisi yok...
 • karahasankarahasan1 yıl önce
  ...80 90 bu insanların yakınları devlet tarafında gözaltında kaybedilmişlerse.bu insanlarla devlet bir mezar bile verememişse 700 haftadır bu ülkede bu sorun çözülemişse sorumlu kim.bu tespit dogruysa.CUMARTESİ ANNELERİO MEYDANDA SİZİN İÇİNDE OTURUYOR. sizler aynı acılarla karşılasmayın diye sizin acınız bizim acımız dedikleri için bu insanlar dövülürken siz nerdeydiniz. Allah mazlumdan yana ol dekenşimdi 80 lerine gelmiş o yaşlı annelermidir zorba olan
 • kibarcikkibarcik1 yıl önce
  faılıkım buananalrın feryatları basladıgında ak partimi vardı bee hayasız ınsafsız bu gelen karılar pkk hdp lıler bak evlatlarının vatan haınlerının leşleri geldıkce kuduruyorlar bu mıllet vatan haınlerının fetoş pkk deaş vb lerinin kökünü kazıyacaktır vesselam
 • ali namlıali namlı1 yıl önce
  Söylediklerinizin hepsi doğru ,aynen katılıyorum.Ancak her şeye rağmen evlatları devlet tarafından yok edilen bu annelerin bu derdine , şu anda devleti yöneten iktidarınçare bulması görevidir. Bu konuyu suiistimal eden provokatörleri onlardan ayırmak ve onların da gereğini yapmak yine devletin görevidir....
 • erhanerhan1 yıl önce
  AKP karşıtı yaşlılar zaten herşeyibilinçli, kasıtlı olarak çarpıtıyor. Genç nesil ise, geçmişi yaşamadıkları, bilmedikleri için, eskiden her şeyin daha iyi olduğunu AKP nin her şeyi bozduğuna inanıyor,inandırılıyor.daha doğrusu genç nesle bunu empoze ediyorlar ve kısmen de başarılı oluyorlar
 • fitne çıkınca ayktaysan otur oturuyosan yat diyen peyganber efendimiz svscumartesi anelerinin canının yanacağını gördü peki siz hiç okudunuzmu son peygaMberin hayatını fitne çıkınca ayktaysan otur oturuyosan yat diyen peyganber efendimiz svscumartesi anelerinin canının yanacağını gördü peki siz hiç okudunuzmu son peygaMberin hayatını 1 yıl önce
  o zaman bu zaman sokağa çıkacağına ülkeyi düzelteceğine çalışsaydınız o zaman bu zamandakiler gibi yuvanızı kursaydınız iyi olmaz mıydı
 • sukrusukru1 yıl önce
  12 eylül darbecileri yargılanacak denildiğine nah yargılarsınız diyen bu chpkk,lılar değilmiydi.Referandumda bunun için canla başla çalışanlarda bunlardı.Bunlara darbeci dedikmiydi utanmadan kızıyorlar.Daha dün 15 temmuzda tankları alkışlayanda bu utanma nedir bilmeyen chpkk,lıardır.
 • SertanSertan1 yıl önce
  Hocam daha başka anneler eklenmedimi? allah aşkına sen nerede yaşıyorsun şöyle bende orada yaşamak istiyorum ali bey size net bir şey soyliyeyimmi ben bir bahçıvan olarak yorum yazarken korkuyorum ister inanirsiniz ister inanmazsınız. Ülkenin içinde bulunduğu durum bu ne demek istediğimi anlamışsınızdır umarım. Yorum yapmayiyim diyorum boşver ülke meselesi sanamı kalmış diyorum kendime zaman zaman abi öyle şeyler yazıyorsunuz ki insanın aklı şaşıyor ülke hepimizin bu vatan hepimizin. diyoruzki her gün yaptığınız eleştirilerin binde birinide hükümete yapsanız.
 • Fail-i kimFail-i kim1 yıl önce
  Madem savundugunuz dunya gorusu cumartesi annelerinin evlatlarinin katili degil, Mehmet Agar, Tansu ciller ile dunya gorusunuzun baglantisi nedir? Madem bu analarin evlatlarinin katili siz degilsiniz Neden 700.haftayi yasaklayip 80 yasindaki annelere gaz, kelepce ve siddet uyguluyorsunuz. ...
 • KK düş artık yakamızdan..KK düş artık yakamızdan..1 yıl önce
  Kk bu ....Yeterki koltuk gitmesin ....yakında haçlı tezgahı sözde Ermeni soykırımına da sahip çıkar
 • KK düş artık yakamızdan..KK düş artık yakamızdan..1 yıl önce
  Kk bu ....Yeterki koltuk gitmesin ....yakında haçlı tezgahı sözde Ermeni soykırımına da sahip çıkar
 • d.kindard.kindar1 yıl önce
  hani daha yeni bir yazınız vardı neden yerli sigara içmiyorsunda USA malı sigara içiyorsun diye...O da sana iktidarın yerli fabrikamı bıraktı ,yerli sigaramı bıraktı diye cevap yazmıştı...
 • CihangirCihangir1 yıl önce
  Doğru tespit.
 • İkrarİkrar1 yıl önce
  Selam ve dua ile ali hocam bu cumartesi anneleri akp ne istiyor birgun kadinin biri gozun kor olsun koroglu demis koroglu bunu duyar koroglu kadina koroglu sana ne yapti deyince ne biliyim oglum herkes diyor bende dedimzaten akp kaderi hermeselede kotulemek icin toplanirlar allahim feraset versin
 • NuhNuh1 yıl önce
  Attikda ne oldu. 45 tanelerdi 65 oldular. Gene atsak 105 olurlar. Aslinda cozum basit. Bunlara oy veren herkesi suriyeye gondereceksin. Suriyeli musluman kardeslerimizede bunlarin mallarini vereceksin.
 • gökhangökhan1 yıl önce
  ...senin çocuğun olsaydı keşke,ne yapardın acaba
 • KocasolakKocasolak1 yıl önce
  Vallahi kitabın ORTASINDAN bir yazı olmuş. Tam olarak bam teline parmak basmışsın, helal olsun. Batı kuklası chp pkk partisi hdp nin derdi kaosu ANNE kılıfına sokup milletimize yedirmeye çalışmak. Ağa babaları böyle EMİR buyurdular, gezide dişlerine değen kanın lezzetini UNUTAMIYORLAR, unutturmalıyız. Hdp m.vekillerini tek, tek atın içeri.
 • MuratMurat1 yıl önce
  Katilleri degil cenazeleri istiyorlar. AK Parti 18 bin kisinin cenazesini bulsun diyorlar. Bunda ne var. katillere gelince. 80 le 96 arasinda Kim ulkeyi yonetiyordu. Ben bilmiyorum bilen varmi
 • Nejat DincNejat Dinc1 yıl önce
  Evet evet! Sayın Yazarın dediği gibi tüm cumartesi annelerinin ve DIGER tüm annelerin, ve dahi babaların, çocukların, hayvanların, bitkilerin, bu ülkede nefes alan tüm canlıların,yatıp kalkıp SAYIN cumhurbaşkanımız tayyip erdoğana teşekkür etmeleri gerekir hala nefes alabildikleri için, tüm ülkeyi baştan başa bir maden ocağına dönüştürüp, isletme ruhsatini mehmet cengiz verip ak partili olmayanlara taş tasittirmadiklari için Allah'a sukretmeleri gerekir..
 • AHMETAHMET1 yıl önce
  Cumartesi annelerini organize edenlerin maksadı üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek.Onlar provokatörün önde gideni.

Günün Özeti