• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Abdullah Şanlıdağ
Abdullah Şanlıdağ
TÜM YAZILARI
04 Mart 2019

Yerel seçimler ve beka sorunu

Türkiye 31 Mart’ta yerel seçimlere gidiyor. Ülkemiz yerel seçime giderken, siyaset kulislerinde yeni parti iddialarıyla çalkalanıyor. Bir yandan Abdullah Gül ve Ali Babacan’ın diğer yanda Ahmet Davutoğlu’nun parti kurma hazırlığı içinde oldukları konuşuluyor. Bunu normal karşılayabilir miyiz? Türkiye demokratik bir ülke olduğu cephesinden bakılırsa, hiç kimsenin parti kurması eleştirilemez. Yalnız trenden indiği belirtilen kişilerin, bir zamanlar beraber yol yürüdükleri partiye alternatif olarak yeni bir cephe açmaya çalışmaları tartışılabilir. Neden? Çünkü Türkiye çetin bir dönemden geçiyor. Beka sorunu denilen şeyin sadece HDP ve onun terör örgütü bağlantısı olmadığını hepimiz biliyoruz. Türkiye 15 Temmuz’da işgal edilmeye çalışıldı. Bunu başaramayanlar, sınır ötesi terör operasyonlarıyla mücadelesini sürdürüyor. Kuzey Irak’tan Akdeniz’e kadar uzanan koridor, adeta bir kazan gibi kaynıyor. Bizim Suriye’de Azez, Cerablus ve Afrin’den sonra Menbiç ve Fırat’ın Doğusunda terörü bitirme mücadelemize sekte vurmaya çalışan emperyalist güçler, hem sınır ötesinde hem de içerde büyük bir kuşatma hazırlığındalar. Bunu görmek istemeyenler, meseleyi itibarsızlaştırmak istiyorlar. Rusların, Esad rejimi aracılığıyla indiği sıcak denizde Yunanistan, Fransa, Çinİsrail, Mısır ve tabii ki ABD cirit atıyor. Hepsinin amacı bölgenin enerji kaynaklarını ve mustazaf kesimi sömürmektir. Dolayısıyla biz terörü bitirme mücadelesi derken, kastettiğimiz “beka” sorunu budur aslında.

Yalnızca donanmalar değil, büyük uluslararası şirketlerin ve devletlerin petrol ve doğalgaz arama gemileri de Akdeniz’de pusudalar. 

Şimdi bir dönem Ak Parti’de önemli görevler üstlenmiş ancak daha sonra parti ile yollarını ayırmış olan kimi isimlerin de yeni parti çatısı altında bir araya geleceği ifade ediliyor. Bu kardeşlerimizin meseleye buradan bakmalarını tavsiye ederiz. Reis, “Parti kuracaklarmış, şu olacakmış bu olacakmış, daha önce kuranlar oldu ama akıbetleri belli” dedi ve söze nokta koydu. Biz, gelecek ne getirir ve götürür bilemeyiz. Bildiğimiz bir şey varsa, o da şudur: Gün, birlik ve beraberlik günüdür. Bu millet asla yanlış yapanı affetmez. Millete sırtını dönen, onu arkasından vurmaya çalışanların akıbeti hiç de iyi olmaz.

Beka sorunu ile yerel seçimlerin alakası ne?

Cumhurbaşkanı bu konuda şunları söyledi. “Beka sorununu sadece genel seçimlerde değerlendirip ele alamayız. Yerelde de bir beka sorunu söz konusudur. Bizim şu anda yereldeki beka sorunumuzun neticesi 31 Mart’tır. Onu hafife alamayız.”

Etnik kökenli teröre karşı Türkiye’nin mücadelesi devam ediyor. Bütçemizin belki de çoğu terörü bitirmek için harcanıyor. Bunu mutlaka çözmeli ve coğrafyayı huzura kavuşturmalıyız. HDP içerisinde Kürdistan arzusunda olan çok sayıda siyasetçi ve bu söyleme inanan büyük bir kitle var. Bunlar Türkiye’nin doğusunu kendilerinin zannediyorlar ve ülkeyi bölmeye çalışıyorlar. Yerel seçimler bu açıdan önemli ve beka sorunu burada da vardır.

Ancak siyaset yaparken bir ince çizgiye dikkat etmemizin faydalı olacağı düşüncesindeyim. “Bizim partimiz dışında CHP, İyi Parti ve Saadet Partisi’ne oy verenler, bu ülkeyi bölmeye çalışan HDP’nin değirmenine su taşırlar” demek başka bir şey, Ak Parti dışındaki partilere oy verenlerin hepsini terör sınıfına dahil etmek çok başka bir şey. Buradaki hassasiyeti gözetmezsek, kaybeden biz oluruz. Unutmayalım ki, karşımızda HDP, PKK, PYD veya başka terör örgütlerine kanmış, kandırılmış, haklarının savunucusu olduğunu zanneden büyük bir kitle var. Bu kitlenin terör örgütlerinden ayrıştırılarak kazanımın sağlanması cihetine gidilmesi, iyi olmaz mı? Devlet, beka sorununa hem yerelde ve hem de ulusalda mutlaka bir çözüm yolu bulmalı ve vatandaşlarını rahatlatmalıdır. 

Not: Fetö, sosyal medya hesaplarından algı operasyonları yapmaya devam ediyor. Anlaşılan bu hain terör örgütünün ıslahı ve adam olacağı yok. Bu konuda da devletimiz, gerçek Fetöcülerin gözünün yaşına bakmamalıdır. Lakin Fetö’nün terör örgütü ve üst yapısıyla hiçbir alakası olmayan, sadece kıyısından köşesinden bulaşmış kişiler de ayrıştırılmalı ve tez elden adalet sağlanmalıdır.

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23