Yerel seçimler ve beka sorunu

04 Mart 2019 Pazartesi

Türkiye 31 Mart’ta yerel seçimlere gidiyor. Ülkemiz yerel seçime giderken, siyaset kulislerinde yeni parti iddialarıyla çalkalanıyor. Bir yandan Abdullah Gül ve Ali Babacan’ın diğer yanda Ahmet Davutoğlu’nun parti kurma hazırlığı içinde oldukları konuşuluyor. Bunu normal karşılayabilir miyiz? Türkiye demokratik bir ülke olduğu cephesinden bakılırsa, hiç kimsenin parti kurması eleştirilemez. Yalnız trenden indiği belirtilen kişilerin, bir zamanlar beraber yol yürüdükleri partiye alternatif olarak yeni bir cephe açmaya çalışmaları tartışılabilir. Neden? Çünkü Türkiye çetin bir dönemden geçiyor. Beka sorunu denilen şeyin sadece HDP ve onun terör örgütü bağlantısı olmadığını hepimiz biliyoruz. Türkiye 15 Temmuz’da işgal edilmeye çalışıldı. Bunu başaramayanlar, sınır ötesi terör operasyonlarıyla mücadelesini sürdürüyor. Kuzey Irak’tan Akdeniz’e kadar uzanan koridor, adeta bir kazan gibi kaynıyor. Bizim Suriye’de Azez, Cerablus ve Afrin’den sonra Menbiç ve Fırat’ın Doğusunda terörü bitirme mücadelemize sekte vurmaya çalışan emperyalist güçler, hem sınır ötesinde hem de içerde büyük bir kuşatma hazırlığındalar. Bunu görmek istemeyenler, meseleyi itibarsızlaştırmak istiyorlar. Rusların, Esad rejimi aracılığıyla indiği sıcak denizde Yunanistan, Fransa, Çinİsrail, Mısır ve tabii ki ABD cirit atıyor. Hepsinin amacı bölgenin enerji kaynaklarını ve mustazaf kesimi sömürmektir. Dolayısıyla biz terörü bitirme mücadelesi derken, kastettiğimiz “beka” sorunu budur aslında.

Yalnızca donanmalar değil, büyük uluslararası şirketlerin ve devletlerin petrol ve doğalgaz arama gemileri de Akdeniz’de pusudalar. 

Şimdi bir dönem Ak Parti’de önemli görevler üstlenmiş ancak daha sonra parti ile yollarını ayırmış olan kimi isimlerin de yeni parti çatısı altında bir araya geleceği ifade ediliyor. Bu kardeşlerimizin meseleye buradan bakmalarını tavsiye ederiz. Reis, “Parti kuracaklarmış, şu olacakmış bu olacakmış, daha önce kuranlar oldu ama akıbetleri belli” dedi ve söze nokta koydu. Biz, gelecek ne getirir ve götürür bilemeyiz. Bildiğimiz bir şey varsa, o da şudur: Gün, birlik ve beraberlik günüdür. Bu millet asla yanlış yapanı affetmez. Millete sırtını dönen, onu arkasından vurmaya çalışanların akıbeti hiç de iyi olmaz.

Beka sorunu ile yerel seçimlerin alakası ne?

Cumhurbaşkanı bu konuda şunları söyledi. “Beka sorununu sadece genel seçimlerde değerlendirip ele alamayız. Yerelde de bir beka sorunu söz konusudur. Bizim şu anda yereldeki beka sorunumuzun neticesi 31 Mart’tır. Onu hafife alamayız.”

Etnik kökenli teröre karşı Türkiye’nin mücadelesi devam ediyor. Bütçemizin belki de çoğu terörü bitirmek için harcanıyor. Bunu mutlaka çözmeli ve coğrafyayı huzura kavuşturmalıyız. HDP içerisinde Kürdistan arzusunda olan çok sayıda siyasetçi ve bu söyleme inanan büyük bir kitle var. Bunlar Türkiye’nin doğusunu kendilerinin zannediyorlar ve ülkeyi bölmeye çalışıyorlar. Yerel seçimler bu açıdan önemli ve beka sorunu burada da vardır.

Ancak siyaset yaparken bir ince çizgiye dikkat etmemizin faydalı olacağı düşüncesindeyim. “Bizim partimiz dışında CHP, İyi Parti ve Saadet Partisi’ne oy verenler, bu ülkeyi bölmeye çalışan HDP’nin değirmenine su taşırlar” demek başka bir şey, Ak Parti dışındaki partilere oy verenlerin hepsini terör sınıfına dahil etmek çok başka bir şey. Buradaki hassasiyeti gözetmezsek, kaybeden biz oluruz. Unutmayalım ki, karşımızda HDP, PKK, PYD veya başka terör örgütlerine kanmış, kandırılmış, haklarının savunucusu olduğunu zanneden büyük bir kitle var. Bu kitlenin terör örgütlerinden ayrıştırılarak kazanımın sağlanması cihetine gidilmesi, iyi olmaz mı? Devlet, beka sorununa hem yerelde ve hem de ulusalda mutlaka bir çözüm yolu bulmalı ve vatandaşlarını rahatlatmalıdır. 

Not: Fetö, sosyal medya hesaplarından algı operasyonları yapmaya devam ediyor. Anlaşılan bu hain terör örgütünün ıslahı ve adam olacağı yok. Bu konuda da devletimiz, gerçek Fetöcülerin gözünün yaşına bakmamalıdır. Lakin Fetö’nün terör örgütü ve üst yapısıyla hiçbir alakası olmayan, sadece kıyısından köşesinden bulaşmış kişiler de ayrıştırılmalı ve tez elden adalet sağlanmalıdır.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • esssskiciesssskici3 ay önce
  atilla bey unuttunuzmu bilmem SİZ milli görüş ün içinde iken ve kendilerini meclis çatısı altına taşıyan cennet mekan ERBAKAN Hocamızı zor zamanda yarı yolda bırakıp kaçanlarmı söylüyor bunları.Ülke de o zaman BEKA sorunu yokmuydu acabaHabur mahkeme kurup davul çalanlarŞivan Perver ile MEGRİ MEGRİ söyleyenlermi bunları söylüyor(......“Bizim partimiz dışında CHP, İyi Parti ve Saadet Partisi’ne oy verenler, bu ülkeyi bölmeye çalışan HDP’nin değirmenine su taşırlar”..... )Etme bulma dünyasıEden bulurSatanı hep satarlarADİLİ MUTLAK OLAN YALNIZ ALLAHTIR
 • MaraşlıMaraşlı3 ay önce
  AKP eski parti değil Demirel nasıl yol arkadaşlarını trenden indirmişde mevcut parti de öyle yapıyor.Bir kişi her şeyi bilecek ondan sonra MHP çizgisine savrulacak ,fakat sizin gibi gazeteciler de trol kesilecek, yazık eski arkadaşım Pazarcıklı Atilla beyBiraz Aydınca sorgulayın lütfen
 • Ali rızaAli rıza3 ay önce
  Beka sorunu nasıl oluyor anlamış değilim , yani ölüm kalım mücadelesi , yahu seksen milyon insan ne güne duruyor , kim saldıracak hangi yürek cesaret edebilir , biz armutmu topluyoruz , milleti korkutmanın geregi yok,
 • asimasim3 ay önce
  Birileri güçlünün değil de zayıfın kolundan tutuyorsa burada zayıfa karşıorganize edilmiş bir durum var.Son zamanlar da bizim cenah durum böyle..Kavga ve uyuşmazlık esnasında iki tarafın da kolundan tutulmalı ki sizi sulh edici bilelim..
 • OĞUZHANOĞUZHAN3 ay önce
  BU ÜLKEDE BEKA SORUNU VARSA AKP NİN ÇIKARDIĞI KANUNLARA GÖZ ATIN YERELBELEDİYE KANUNLARI ÖZERKLİK İLAN ETSİNLER DİYE DÜZENLEDİLER
 • yusuf toygunyusuf toygun3 ay önce
  "türkiye çok kritik bir süreçten geçiyor", "bu seçim bütün seçimlerden daha önemli önemli" gibi bilindik siyasetçi yalanlarına artık karnımız tok. tilki delikte bir sefer ısırılır :)
 • Cumhur diyor ki;Cumhur diyor ki;3 ay önce
  Bugün ki durumu beka sorunu diye yorumlayanlara bir sormak lazım;1) Beka sorunu yaşıyorsak eğer bunun müsebbiplerinden biri de bugün ki iktidar olabilir mi?2) Beka sorunu öyle birkaç yıl içinde bitecek gibi değil, bu durumda hep bu iktidara mecbur mu olacağız?3) Cumhur İttifakı beka sorununu bertaraf etmek için ittifak yapıyor ama doğuda hangi belediyeleri HDP'den alabilecek ki sorun çözülecek?4) Batı illerinde CHP'nin elinde olan belediyeler bir beka sorunu mu teşkil ediyor? 5) Ekonomik buhran içinde gidilen bir seçimde iktidarın eriyeceği muhakkak iken, sıradan bir yerel seçim atmosferi yerine; seçimi bir sistem tartışması ve beka sorunu çerçevesinde ele alan iktidar, şayet 31 Mart'tan muhalefet güçlenerek çıkarsa ne yapacak?
 • Bakgör Bakgör 3 ay önce
  Söylemler aşırıya kaçıyor.Maksadını aşıyor.Muhalif olmak terörist olmak aynı dersen milyonları dışlarsın.Bu da sadece muhalefeti büyütür
 • Geçmiş gelecekGeçmiş gelecek3 ay önce
  17 yıldır bu ülkeyi akparti yönetiyor nokta
 • BirolBirol3 ay önce
  Sayın Yunus 16, sen neyi savunuyorsun yahu kıblen belli olsun.Cumhur ittifakı (veya sağ kesim)zaten yeterli çoğunluğa sahip.İktidar,Ne yapmak istiyor da yapamıyor bu ülkede,Beka sorunu vs. diyip,muhalefetin tamamını teröre destekle suçlayıp kendi beceriksizliklerinin üzerini örtmeye çalışıyorlar.Sizde bunu savunuyorsunuz.Bütün sağ kesim aynı düşünsün,Adaletsizlikler,zulüm devam etsin istiyorsunuz.Açıkçası biat eden tek sesli bir Türkiye istiyorsunuz.Bu zihniyetin Türkiye ye hiç bir faydası olmaz.
 • Yunus 16 Yunus 16 3 ay önce
  SAĞ TARAFTA PARTİ KURULMASINI, GAVURLAR ÇOK İSTİYOR TEŞVİK EDİYOR VE KURDURUYOR. SOL TARAFTA DA CHP DE TOPLANMASINA ÇALIŞIYORLAR!! BEKA DİYORUZ AMA % 65 - 70 OYLARI BİRLİK YAPAMIYORUZ?? SAADET VE IYI TOPLADIKLARI MUHAFAZAKAR VE SAĞ GÖRÜŞ OYLARI İLE SOL PARTİ HATTA TERÖR PARTİSİ İLE BERABER PKK NIN FETÖ NÜN EKMEĞİNE YAĞ SÜRÜYORLAR.
 • AhmetAhmet3 ay önce
  Bu millet gıdada pislik yemeye devam edecekse seçim den banane
 • YaseminYasemin3 ay önce
  Çok üzücü gerçekten...gercekler ortada.teror partileri ülkeyi bölmek için sırtlanlar gibi bekliyorlar..terorle işbirliği yapan partilere bu millet oy vermezbeklentisindeyim.verenlere Allah akıl fikir versin.sayet meydanı ele geçirirlerse Ülke ve millet kaybeder buda sonumuz olur.
 • DayıDayı3 ay önce
  40 yıldır milletimizi şehit eden bir PKK var ve bu nun destekçisi olan HDP var bunların oyuna bu kadar muhtacsa ip CHP yazıklar olsun .bu millet ölmüşte aglayani yok . O kadar heveslilerki cellatlarina tapmaya kosa kosa gidiyorlar.

Günün Özeti