Ya ben İstanbul’u alırım ya İstanbul beni!

20 Mayıs 2019 Pazartesi

İstanbul tarih boyunca önemini hiçbir zaman kaybetmedi. Taşı toprağı altın olan bu metropol kent adeta yalnız başına bir ülkedir. Reis’in “İstanbul’u alan Türkiye’yi alır” demesi boşuna değil. 

20 yaşında Osmanlı padişahı olan Sultan İkinci Mehmet, İstanbul’u fethedip 1100 yıllık Doğu Roma İmparatorluğu’nu ortadan kaldırarak Fatih unvanını aldı. 

“Ya ben İstanbul’u alırım ya İstanbul beni!” diyen Fatih, tarihin en büyük komutanlarından biri olarak anılıyor. Erdoğan nezdinde Ak Parti’nin bugünkü mücadelesi İstanbul’a odaklanmıştır. Tabii CHP’nin de. 

Türkiye’ye bunca hizmetler yapan Ak Parti’nin 23 Haziran’da ne yapıp edip İstanbul’u alması elzemdir. 37 gün süre var seçime. İktidar bu süreyi çok iyi kullanarak, yüz yüze çalışma yapacak ve çalmadık kapı bırakmayacak. 

31 Mart’ta sandığa gitmeyenler, küskünler ve Kürt seçmen Ak Parti için çok önem arz ediyor. Gönüllere dokunarak, ilmik ilmik işlenerek kırgın kalpler düzeltilmeye çalışılacak. 

Ak Parti İstanbul adayı Binali Yıldırım, katıldığı bir iftar sofrasında kendisine yöneltilen “Bu seçim neden iptal oldu?” sorusuna “Çok basit, çünkü çaldılar» diyerek cevap verdi. 

Sandık kurullarının teşekkülünde devlet memurlarının yer almaması ve bir kısım tutanaklarda eksik imzaların olması gibi gerekçeye dayandırılan YSK kararı, seçmen nezdinde nasıl bir algı oluşturdu, bunun sonuçlarını hep birlikte göreceğiz. 

Ancak Ak Parti bu sefer daha kucaklayıcı, ikna edici bir dil kullanacak. Sert içerikli bir dil, muhatabımızı bizden uzaklaştırıyor. Bu nedenle sıcak ve samimi bir duruş, ikna edici üslup tercih edilecek. 

Kabul etmek gerekir ki Türkiye siyasetinde İstanbul, her siyasi parti için önemli olmakla birlikte Erdoğan ve AK Parti belediyeciliği açısından çok daha derin anlamlar içeriyor. 

Zira Erdoğan’ın yükselişi İstanbul’dan olmuştur. Bu nedenle Erdoğan sık sık İstanbul’u alan Türkiye’yi alır. Kaybeden ise Türkiye’yi kaybeder demektedir. İstanbul’un kaybedilmesi Ak Parti için bitiş anlamına gelmese de rakipleri açısından durum, hiç de o anlama gelmiyor. İstanbul’a gözünü diken CHP, üst kimlik olarak CHP ismini ön plana çıkarmadan İmamoğlu üzerinden yürüyor. Erdoğan ise kurmaylarına “İmamoğlu dememelerini ve CHP adayı demelerini salık vererek CHP’nin ön plana çıkarılmasını istiyor. CHP’nin tek parti dönemindeki sicili bozuk. O gerçekle yüzleşip, “biz hata yaptık” demedikleri için, bu millet henüz CHP’yi iktidar yapmaz. CHP’nin tek parti döneminde yaptığı zulümler ve bugünün CHP’lileri o gerçekle yüzleşip hata yaptıklarını itiraf etmemeleri, partinin iktidara gidişinin önünde hâlâ en büyük engel. 

Sadece Türkiye’nin değil dünyanın sayılı büyükşehirlerinden olan İstanbul’un yönetiminin CHP’ye geçmesine benim gönlüm razı olmaz. Ortada İstanbul’a çok büyük yatırımlar yaparak dünya şehri yapan bir Ak Parti gerçeği varken CHP’ye yaslanmak, abesle iştigaldir. 

Erdoğan siyasetinin temeli hiç kuşkusuz İstanbul’da atılmıştır. AK Parti, siyasal söyleminin önemli bir ayağını Erdoğan’ın belediye başkanlığı dönemindeki proje ve hizmet belediyeciliğine dayandırmıştır. Bu proje tüm illere yayılmış ve 17 yıldır bu anlayış Türkiye’yi yönetmektedir. Yereldeki büyük başarı genel siyasete de taşınmış ve Ak Parti girdiği her seçimde oylarını daha da artırarak bugünlere gelmiştir. Dolayısıyla dünyanın en büyük şehirlerinden biri olan İstanbul’da şimdi yeniden Ak Parti’nin bir teste tabi tutuluyor olması çok önemli. Ak Parti bu sınavı alnının akıyla geçebilirse, rüzgarı yeniden arkasına alarak, güçlü bir silkelenmeyle, düştüğü yerden kalkabilir.

Not: Bazı partiler adaylarını çektiler. Bunlardan bir tanesi de DSP. Genel Başkan Önder Aksakal, “DSP demek, milli hassasiyet demektir. FETÖ’cülerin Amerika’dan, PKK’lıların Kandil’den, HDP’lilerin de Meclis’ten destek verdiği birine… O birisi kim olursa olsun… DSP kurumsal olarak destek vermez, veremez…” dedi. Saadet Partisi, adaylarını çektikleri takdirde seçmenlerinin Ak Parti’ye destek vereceğini bildiği için çekmemekte kararlı. 100 binin üzerinde oyu var Saadet’in. Bir gönül köprüsü oluşturulması gerektiğini söylemek bana düşmez. Gönlümden geçen, Ak Parti’nin güçlü bir kurmay ordusuyla Saadet’in kapısını çalmasıdır. Ne kaybederiz?

ADAMLIK NERDE KALDI?

Adamlık çok zor bir iş. Herkes başaramaz. 

Her şey çok güzel olacak deyip çirkince, edepsizce eyleme imza atanlar kime adamlık dersi veriyorlar ki?! 

Başbakanlık yapmış, ülkenin her karışında hizmeti bulunan bir şahsiyeti operada protesto etmek, demokratik bir tepki olabilir ama adamlık olamaz. Binali Bey gibi birisine protesto çekerek Mustafa Kemal’in askeri olduklarının söylemi üzerinden kendileri gibi düşünmeyenleri ötekileştirenlere sormak lazım: 

“Bu tutumunuzla mı her şey daha güzel olacak?”

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • ORHAN İNANORHAN İNAN5 ay önce
  NİMET İ İDRAK EDEMEYEN ŞAŞKINLARA NE DEMELİ.? ÜZÜMÜ BULMUŞ ÇEKİRDEĞİNDEN ,ÇÖPÜNDEN YAKINIYOR.AK PARTİ OLMASA İDİ SUSUZLUKTAN KIRILIRDINIZ,KOKARDINIZ. AZ ŞEY Mİ YAPTI İSTANBUL A. AKILLARININ DEĞİL HAYALLERİNİN ULAŞAMAYACAĞI İCRAATLAR YAPILDI. DÜRÜST VE ÇALIŞKAN İNSANLARIN YAPABİLECEĞİ ŞEYLER BUNLAR.BİRAZ TEŞEKKÜR ETMEYİ DE ÖĞRENİN.İDEOLOJİK SAPLANTILARDAN KURTULUN DA HUZURA ERİN.KİN VE ÖFKEDEN KARARMIŞ KALPLERİNİZ HUZURA KAVUŞSUN. İSTANBUL DA CİDDİ HIRSIZLIKLAR YAPILDI VE BİR SEÇİM HEDER EDİLDİ.ASLINDA SEÇİM AÇIK ARA BİNALİ BEY LEHİNE SONUÇLANACAK İDİ.BUNUN ÖNÜNE GEÇTİLER.İNŞALLAH BÜTÜN ALAVERE VE DALAVERELERİNE RAĞMEN AKLI SELİM KAZANACAK,BU MİLLET PROJELERE GEÇİT VERMEYECEK,YUNANI SEVİNDİRMEYECEK.ABD Yİ VE YANDAŞLARINI ÜZECEK.ELLERİNE SAĞLIK.
 • müslümmüslüm5 ay önce
  Sayın yazar işleri seçmene düşüncemi yumuşak dil kullanacaklar. Önlerine geleni terürist, vatan haini işbirlikçilikle suçladıktan sonra seçimi kaybedince mi akılları başlarına geldi. Artık çok geç. Eğer gerçekten oy çalınmışsa onlarında kazanabilmeleri için rakiplerinden daha fazla oy çalmaları lazım. Artık seçimler çantada keklik değil.Mühürsüz oyların geçerli sayılması gibi bu seferde sandığa gietmeyenlerin oylarırnın geçerli sayılması lazım. Yoksa iş çok zor. Bu kafayla giderlerse İstanbul değil artık Türkiye seçimini kaybederler. İşler artık huvardalıkla ona buna hain terürist demekle olmiyor...
 • Salih Necmi GündemSalih Necmi Gündem5 ay önce
  Bence AKP'nin oyu % 35.Geri kalan % 13-15 i ikna etmeleri lazım.Duruna bakarsak şimdilik öyle düşünmüyorlar.Ama gerçek bu.
 • DemirDemir5 ay önce
  Sn yazar Türkiye hepimizin sen orayı yada ben burayı mutlak alırım diye bir yazı olurmu
 • MUROMURO5 ay önce
  MİLLETE YAPILAN HİZMETLER İ, MİLLETİN BAŞINA KAKMA HUYUNDAN VAZGEÇELİM LÜTFEN. AK PARTİ YE VATANDAŞ GEREKLİ YARDIMI HER SEÇİMDE GÖSTERDİ. BAKIN AVRASYA TÜNELİ Nİ İSTANBULLULAR BİLİR HERGÜN SABAHLARI YOĞUN BİR ŞEKİLDE KULLANILIYOR, GEÇEN YIL 15 MİLYON ARAÇ GEÇMİŞ ANCAK NE HİKMETSE 25 MİLYON ARAÇ GEÇİŞİ GARANTİSİ VERİLMİŞ BU ALLAH DAN REVA MI? BU PARALAR BİZLERİN CEPLERİN DEN ÇIKIYOR. SAYIN YAZAR BİRAZ DA YAPILAN HATALARI YAZIN LÜTFEN.
 • ademadem5 ay önce
  "Saadet Partisi, adaylarını çektikleri takdirde seçmenlerinin Ak Parti’ye destek vereceğini bildiği için çekmemekte kararlı. 100 binin üzerinde oyu var Saadet’in. Bir gönül köprüsü oluşturulması gerektiğini söylemek bana düşmez. Gönlümden geçen, Ak Parti’nin güçlü bir kurmay ordusuyla Saadet’in kapısını çalmasıdır. Ne kaybederiz?"demiş sayın yazar bir şey kaybetmeyiz ama bir şey de kazanamayız.bırakın şu saadeti. "kendisi himmete muhtaç dede,kaldı ki gayrıya himmet ede" saadet dediğin ak parti ile diğer partiler arasında hiç bir fark görmüyor.hepsini kendince aynı batıl kategoride değerlendiryor.saadetin 100 bin oyu varmış.varsa var. istanbul eğer bu saadetin oylarıyla kazanılacaksa varsın imamoğlu kazansın.bak hdp nasıl tehdit ediyor chp yi.benim sayemde kazandın diye.yarın saadette aynısını yapar.yüzde buçukluk (bir bile olamayan) şu saadeti at b..ku gibi şişirip durmayın.
 • Tamer ErenTamer Eren5 ay önce
  Güçlü bir kurmay ordusuyla Saadet’in kapısını çalmaktan bahsediyorsunuz ve " ne kaybederiz? "diye soruyorsunuz. Vallahi Saadet Partisi'ne edilen bunca laftan sonra bir miktar haysiyet kaybedilebilir. Yani önemliyse tabi... Bence gönülden geçen gönülde kalsın görelim Mevlam ne eyler.
 • Eski dostEski dost5 ay önce
  Adam seçimi aldı fakat adamdan alındı.Biz çaldılar diyoruz ya .çalmadıysalar yaFanatiklik ne kötü şey, Abdullah bey İstanbul kaybedilirse çoğunun maması kesilir...tüm korku bundan....

Günün Özeti