Venezuela krizi

04 Şubat 2019 Pazartesi

Gündemde Venezuela var. Bu ülke nerede, nasıl yönetilir, ABD emperyalistinin buradaki kaygısı nedir, krizin arkasında kimler var? Türkiye’ye çok uzak mesafede yer olan bu ülke, küresel güçlerin kıskacında mı?

Venezuela, Güney Amerika’da yer alan bir ülkedir. Kuzeyinde Karayip Denizi, doğusunda Guyana, güneyinde Brezilya ve batısında Kolombiya ile çevrilidir. Venezuela açıklarında Küçük Antiller adaları olan Aruba, Kurasao, Bonaire (son ikisi Hollanda Antilleri’ne bağlı) ile Trinidad ve Tobago ada devletçikleri bulunur. 19. yüzyılın tümü ile 20. yüzyıl başları siyasal çalkantılar, diktatörlükler ve devrimlerle doludur. Başkanlık Tipi Cumhuriyet ile yönetilir. Başkenti Karakas olup; idari bölümler; 23 eyaletten oluşuyor. 

Yaşanan siyasi kriz ve iç karışıklıklar sebebiyle Venezuela’da iki farklı parlamento var: Bunların bir kısmı Maduro’yu destekleyen Kurucu Meclis, diğeri ise ABD tarafından desteklenen Ulusal Meclis. Anlayacağınız Büyük Şeytan ABD bu ülkeye de çomak sokmuş, karıştırıyor. Başkan Maduro’ya yönelik son darbe girişiminin ardından kendisine karşı protesto gösterileri devam ederken, muhalefet ve ulusal meclis lideri Guaido kendisini geçici devlet başkanı ilan etti. Trump Venezuela muhalefet lideri Guaido’yu ülkenin geçici devlet başkanı olarak tanıdığını açıklayınca, Maduro da Venezuela’nın ABD ile diplomatik ve politik ilişkilerini sonlandırdığını ilan etti. Kriz sürüyor, nerede ve ne şekilde son bulur, bunu zaman gösterecek.  ABD’nin ardından Kanada, Kolombiya, Brezilya, Peru, Arjantin, Şili, Paraguay ve Guatemala da muhalefet liderini geçici devlet başkanı olarak tanıdığını açıkladı. Bizimle birlikte  Meksika, Rusya, Küba, Çin ve Bolivya gibi ülkeler ise Maduro’ya destek veriyorlar..

Maduro “ABD ile diplomatik ilişkileri kesiyoruz” açıklamasını yaptı. Venezuela’nın çöküşü herkesi şaşırttı. Ekonomisi neredeyse % 50 küçüldü. 

Bir zamanlar bölgenin en zenginlerinden biri olan Venezuela toplumu kötü beslenmenin, salgın hastalıkların ve şiddet suçlarının artışıyla toplumsal bir cinnet hali yaşıyor. Tabii bölgede Amerika’nın emperyal hesapları unutulmamalıdır. Ülkeden 3 milyon insanın kaçışının arka planında elbette istikrarsızlık, terörize olaylar ve  şiddetli sivil huzursuzluk vardır. Bu mülteci dalgalanmasını beraberinde getirdi. Maduro’nun 2019’da yemin edip ikinci kez göreve başlaması, uluslararası toplumda Maduro hükümetine yönelik güven tazelemedi. Bu duruma küresel aktörler, askeri müdahale, iç savaş veya bölgesel çatışmanın eklenmesi geniş bir jeopolitik fırtınayı beraberinde getirebilir. Kurucu Meclis sanki ABD ve AB destekli muhalefet yasama meclisi (Ulusal Meclis) karşısında gücünü gösteremiyor. Fakat her şeye rağmen Maduro Mayıs 2018’de yapılan genel seçimleri yeniden kazanarak önümüzdeki altı seneyi de garantilemiş oldu. Bundan sonrasında Maduro hükümetine yönelik bireysel ve ekonomik yaptırımlar gelebilir. Dünyanın en büyük petrol kaynağına sahip Venezuela’da yeraltı kaynaklarını millileştirme politikası iflas etti. Kendi sosyal ve askeri harcamaları için Çin ve Rusya’ya petrol ihraç eden Venezuela’nın petrolünün yarısını hâlâ ABD satın alıyor. Petrol üretimi 3.4 milyon varilden 1.4 milyon varile düştü. 

Kabul etmek gerekir ki Türkiye-Venezuela ilişkileri Maduro ile Erdoğan’ın şahsi gayretleriyle ilerliyor. Rusya başta olmak üzere Çin, Türkiye, Hindistan, Meksika ve diğer Latin Amerika ülkelerinin Venezuela ile ilişkilerini geliştirmesinden rahatsız olan ABD, bölgeyi tehdit ediyor. Rejim eğer halk desteğini kaybederse otoriterleşebilir. Velhasıl şimdi Venezuela uluslararası alanda  çok zor durumdadır. Sonuç olarak ABD Venezüela’nın petrol endüstrisini hedef alıyor. Dolayısıyla ülkenin ekonomik ve politik istikrarına yıkıcı darbe vurabilir. Bilgi ve güç kimin elindeyse, geleceği o belirliyor. Dileriz Maduro, halk desteğini arkasına alarak, Amerikan emperyalizmine mağlup olmaz.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • AdilAdil4 ay önce
  Yazar bey. Venezuela Ermeni soykırımını tanıdımı? Maduro haini halk aç iken, Nusret'de lüks et-mangal keyfi yaptımı? Maduro ümmetin liderine biat ettimi? Tarihde bedel ödeyen halkın önünde hangi despot durabilmiş?
 • BirisiBirisi4 ay önce
  Can tebrik ediyorum seni
 • adiladil4 ay önce
  beyhude bir yazı.herkes ciddiyetle araştırıyorsa her türlü bilgi kaynağına ulaşabiliyor.bundan sonra karar vermek için tek lazım olan güzel bir kalp ve onunla birlikte hareket eden bir akıl.o yüzden takke düştü kel göründü.boşuna tevile gerek yok.sopanın iki ucu da pis.
 • Mehmet ayMehmet ay4 ay önce
  Sayin yazar, dar gelirli vatandasiniz ekmek kavgasina düsmüs, hayat pahalanmis, talan artmis. Siz once kendi icimizi halledelim, sonra disarisini düsünürüz.
 • Hasan Hasan 4 ay önce
  Bizim bu krizde tarafsız olmamız lazım. Aksi halde bundan zarar görebiliriz. .
 • A.R.EKİNCİA.R.EKİNCİ4 ay önce
  Venezuela krizi ABD aslında bu ülkenin bağımsızlığını yıkıp, kendi himayesine alıp, istediği şekilde yönetmek, baskı kurma, esaret altına almak, ABD ve bu baskıya ses çıkaramayan ve destek veren bu zalimler ve emperyalist ülkelerdir. Kendi huzurları için ülkelerin iç işlerine sürekli fitne yerleştirip o ülkelere içine ajanlarını koyup karıştırıyorlar, bunlarda din yok iman yok ALLAH korkusu yok bunlar zalimdirler mazlumları sürekli öldürürler. Katildirler. Bunlardan ders alınmalı bunların himayesine girilmemeli bunlarla dost olunmamalı bunlar KANLA besleniyorlar. TÜRKİYEDE YAŞAYAN HALKI BUNLARDAN DERS ALMALIDR:40 senedir Türkiye ile uğraşıyorlar. Bu ülkenin içine çok aşanları var çalışıyorlar. Algı, fitne, düşmanlık, din kisvesi adı altında özgürlük, mezhepçilik, ırkçılık, bunun adı PKK, HDP, İŞİT, FETO. YPG gibi füg gür ülkemizi halsiz hasta hele getirmeye çalışıyorlar, Osmanlı imparatorluğunun başına gelenlerin aynisini daha beterini düşünüyorlar. Ümmet uyansın halk uyansın uyku zamanı değil: Korumalarımızın başındaki BAZİ amirlere dikkat etsinler çoğu münafık yalancı yalakacı hain ülkeyi değil kendilerini düşünen zihniyetler vardır. Bunları kimlerin getirdikleri beli değil. Dürüst vatandaşlar bu gibi yetkilerden rahatsız, bu gibi zihniyeleri pasifleştirip şeffaf insanları görevlendirilmelidir. Saygılar.
 • serkanserkan4 ay önce
  Abbas yolcu,bağlasan durmaz.Sen ülkeni ve kendini madara edersen elin oğlu gelir üzerinde tepinir ameliyat yapar.Sen sen olursan halkının tamamını düşünürsen başka.
 • CanCan4 ay önce
  1.Halkin iradesine mecliste hice sayan, yerine secilmemis kurucular meclisi atayan, 2.Baskanlik secimleri hileli olan,3. Solcu sosyalist,4.Halkin gittikce fakirlesen, enflasyon 1000 de olan, acliktan kirilan, kötü yöneten, yolsuzluklar ile anilan5.Sirf demokrasileri eksik Rusya,veya sosyalist Küba,Bolivya veya Cin gibi ülkelerin destek olduguMaduro ya niye bu kadar savunuyorsunuz acaba?Tarafsiz ve Venezüela halkin iradesine saygi gösteren gazetecilik lütfen, Maduro ak kasik degil Amerika da degil, Türkiye ve Akit olarak hangi ilkelere saygi gösteriyoruz halkin iradesine mi yoksa kankalik a mi sirf ? Türkiye nin itibarina düsünelim Rusya, Cin verdikleri batik kredilerin pesinde, bize ne oluyor ki onlar ile saf tutuyoruz.Lütfen dogruya dogru yanlisa yanlis yazin
 • AliAli4 ay önce
  Biz islamcıların çokçayaptığı ,olgu ve olayları işimize geldiği gibi anlamak tavrı. E tabi gerçekler kendi hükmünü icra edince de başlıyoruz dış güçler masalına.Mesala Türkiye'ye bize düşman olan batılılar 16 yılda 600 milyar dolar,yabancı sermaye (TÜİK istatistiklerine bakın) getirirken düşman değil miydi.! Bunu kat kat fazlasını vergi artışı,daha az faiz gideri , GSMG Milli gelir kişi başı 4000 Dolardan 10.500 dolara çıkması vs var ama biz iflastayız ..Neden acaba.Nereye gitti bu kadar para! İşte Venezula'da olan da bu.Kendi bürokrasi,ordu,medya,iş adamı,istediği parayı kendi yandaşına,yargısını kurmuş(Ulusal Meclis Maduro'yu görevden aldı,neden hala görevde)işte bu meclisi tanımıyor ve kendine bağlı yargı ile ulusal meclis kararını kaldırıyor.Demokrasi göstermelik hileli seçime endeksli.Şu an Ordu para ile kendine bağlı.Yarın ABD ve Batıya satılırlar.Rüşvetsiz iş dönmüyor.Kamu kaynakları ve ihaleleri yandaş iş adamlarına veriliyor,para militer ordu kur.Venezuela'da altın,petrol,doğal gaz dolu elbette bu kapitalistleri tahrik edecek.Ama 2002 de 10 dolar kişi başı gelir 2015 17.000 Dolara,GSMH 265,,, milyar dolar dan 570 milyar dolara çıkan bir ülkede neden insanlarsefalet ve rezillik içinde perişan yaşar.Sormamız gerekmez mi..Erdoğan seviyor diye Maduro hatasız mı.Yabancı basında Erdoğan Maduro altın kardeşliği haberleri neci peki..Adil ev dürüst olalım.Ne sevgimiz ne de nefretimiz biz adaletsizliğe sevk etmemeli.Her despot ve zorba muktedir gidicidir.Milleti yabancılardan yardım istemey mecbur ve mahkum etmeyeceksin.Bakın bizim müslümanlar da Mekke müşrik ve zorbalarından kaçıpHırıstiyan kral Necaşi'ye sığınmadı mı!
 • BirolBirol4 ay önce
  Venezuela da ABD terörüyle birlikte,ciddi bir yönetim sorunu vardır.Maduro'nun halk desteğini kaybetmemesi için parlamento secimlerine asla müdahale etmemesi gerekiyor.Halk desteğini kaybederse çok kötü sonuçları olur.Umarim hataya düşmez.Otoriterleşme yerine muhaliflere de söz hakkı tanımalıdır.

Günün Özeti