S-400’ler ve İdlib

27 Mayıs 2019 Pazartesi

Türkiye’nin iç politikası İstanbul seçimlerine odaklansa da dış politikada çok ilginç şeyler yaşanıyor. S-400’ler konusu ve Suriye denklemi hem siyasi hem askeri hem de diplomatik açıdan gerçekleşen bu yeni durum çok farklı dengeleri de beraberinde getirecek gibi duruyor. Türkiye son 3 yıldır ABD ve Rusya arasında geliştirdiği siyaset ile bazı kazanımlar elde etti, lakin sahadaki durum bundan biraz farklı. Mevcut gücümüz gereği Suriye konusunda zaman zaman ABD, bazen de Rusya ile birlikte hareket ediyoruz. Kazanımlarımızı kaybetmemek için pratikte daha başka yapabileceğimiz şey de yok.

Suriye’de geniş bir alanı elinde bulunduran Türkiye’nin bu durumu ABD’yi rahatsız ediyor. Rusya’nın da çok memnun olduğu söylenemez. Cerablus’tan İdlib’e uzanan ve Fırat’ın batısı olarak tabir edilen bölgeye sıkıştırılmış durumdayız. Burada Rusya ve İran’dan yardım alabiliriz ama iki ülkenin bu meseleye bakışı bizimkinden farklı. Ankara ‘Fırat’ın doğusu’ derken Fırat’ın batısında kontrolünde bulunan İdlib’de çatışmalar patlak verdi. Sınırdaki mültecileri kamplara taşımak bir yana, İdlib’den ülkemize yeni bir göç dalgası kapıda gibi. Denge siyasetinde Türkiye başarılı olmak zorundadır. Aksi takdirde Fırat’ın batısındaki İdlib bombalanırsa, Fırat’ın Doğusuna operasyon hayal olur. Sahada zorlukların sebebi; Türkiye’nin de destek verdiği kimi gruplar arasında çatışmaların yaşanması olabilir mi? Evet ama asıl zorluk ABD’nin izlediği politika ve Rusya’nın tutumudur. İdlib’i elinde tutan HTŞ’nin içinde hangi gruplar barınıyor? ABD’nin oluşturmaya çalıştığı Arap blokuna dikkat etmek gerekiyor. 

ABD Türkiye’yi, Rusya ile S-400 hava savunma füze sisteminin konuşlandırılması için yaptığı anlaşmadan geri çekmeye çalışıyor. İyi ama neden?

Türkiye’nin Amerikan yapımı F-35 savaş uçaklarını Kasım ayında alması planlanıyor. Ankara-Washington hattında yapılan görüşmelerde, ABD’nin S-400’ün  F-35 savaş uçağından elektronik istihbarat toplayacak olmasından duyduğu endişe bir türlü bitmek bilmiyor.

Türkiye, Rusya ile savunma işbirliğini derinleştirmeye devam ettiği takdirde ABD-Türk savunma ortak yapım ve geliştirme programları tehlikeye girebilir mi?
ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu, 10 Mayıs’ta sunulan ve Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi alması halinde, F-35 programından çıkarılması çağrısı yapan karar tasarısını kabul etmiş, Türkiye’ye S-400 alımını iptal etmesi çağrısı yapılmıştır. Gâvura bakın hele, Türkiye’nin ne yapması gerektiğini deklare ediyor. Emrin olur ey ABD, hiç merak etme, biz gereğini yaparız. ABD tehdit savura dursun, Türkiye; Rusya’da eğitiminin başladığını ve S-400 alımının “bitmiş bir anlaşma” olduğunu ve sistemin ekim ayında devreye alınacağını ilan etti. Peki, ABD ne yapar? ABD ne yaparsa yapsın, biz konumumuzu Amerika’ya göre belirleyemeyiz. ABD, en fazla F-35’lerin Türkiye’de uçmasına izin vermez, S-400’ü aldığımız takdirde ekonomik yaptırımlar uygulayabilir. Sonuç ne olursa olsun Türkiye, savunma ekipmanı üretme ve geliştirmek durumundadır. Varsın F-35’imiz de olmasın, bunun yerini dolduracak savunma sistemini üretmeliyiz. Türkiye ABD’nin açmak istediği karta karşılık NATO üyeliği ve Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması (DECA) şartları çerçevesinde bir hamle yapmalıdır. Orta Doğu’daki savaş operasyonları için ABD’nin Türkiye’deki üslerini kullanmasını engelleyebiliriz.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer4 ay önce
  Kaleminize.yüreğinize..sağlık.
 • Mustafa Mustafa 4 ay önce
  Cep telefonu üretin üretenlere destek olun . Çalışanlara ital değil yerli telefon verilsin
 • Mustafa Mustafa 4 ay önce
  Merkez dolara hamle yapmasın üretin artık yerli ve milli arabayı tüm kamunun hizmetine sunsun dolar da düşer avro da. Başkanından en alt kademesidevletin tüm kadrosu yerli oto olsun dolar otomatik düşer. İnşaat sektörü ital ürünlere vergi artırımı yapılsın döviz düşer.
 • ŞaşkınŞaşkın4 ay önce
  Değerli yorumcu "otto", Trump'un hergün yumurtladıkları beni hiç ilgilendirmiyor, vakit harcayamayacağım kadar değersiz şeyler çünkü. Önemli olan bu yumurtlamalara karşı ülke yönetimini alanların davranışı. Ülkemin bir gün Trump'a ertesi gün Putin'e göz kırpan "konsimatris" görüntüsünde yönetilmesi beni rahatsız ediyor, sizleri de etmeli! Kırıcı olmamak adına bu kadarla yetiniyorum. Yayınlarsanız sevinirim.
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 4 ay önce
  Tūrkiye nin, ABD Ve Rusya ya Karşı Kullanacağı Kozlar Vardır. Bunları Kullanmalıdır.
 • ottootto4 ay önce
  ŞAŞKIN isimli yorumcu :Gerçekten şaşkınsın galiba. Yoksa böyle çocukça yorum yapılmaz. Trump her Allahın günü bişey yumurtluyor ona bişey diyemiyorsunuz, o sorun olmuyor. Ama Erdoğan ayda iki defa S400 açıklaması yapınca neden sorun ediyorsunuz?Tank palet fabrikasının satılmadığı, işletme hakkı şeklinde özelleştirmeyle 20 yıl süreli bir özelleştirme kapsamına alındığı defalarca anlatıldı. Bunun sebebinin de maliyeti minimum seviye indirip, diğer yandan da yeni fabrika için vakit kaybetmemektir. Bu konu ilkokul çocuğunun bile anlayacağı şekilde tane tane anlatıldı. Bunu neden idrak edemiyorsunuz? Bir tankın maliyetinin düşürülmesi ve sürecin hızlandırılması sizi neden rahatsız ediyor? O fabrika yine devletimizin malı, üzerinede iyileştirme yapılacak. Bunun neresi kötü?Yerli otomobil için babayiğitler çoktan bulundu ve işe koyuldular bile. Nedense siz de yerli üretim konusunda bir gıcıklık sezinliyorum. Herhangi bir terslik olsa zil takıp oynayacak bir durumunuz var gibi.Belliki yerli malı değilsiniz.
 • ŞaşkınŞaşkın4 ay önce
  Sayın Erdoğan geçen gün S-400 konusunda yeni bir "son nokta" açıklaması daha yapmış. Bu iş öyle bir hal aldı ki neredeyse her ay ortalama iki kez bu konuya son noktayı koyuyoruz! Hatırlarsanız Rahip hikayesinde de bir sürü son noktamız vardı! Bu iktidardan "yerli" bir savunma sisteminin inşaatını beklemekse iyimserliğin tavan yapmış hali olsa gerek! Tank palet fabrikasını bile satmışken, MKE'yi kurtaralım yeter diyoruz artık. Cengizgillerden "savaş garantili" bir proje gelmezse, yerli savunma sistemini unutun! İktidar 10 yıldır yerli otomobil üretecek bir "babayiğit" bile bulamadı be kardeşim!
 • A şanlıA şanlı4 ay önce
  Bu da gösteriyor ki suriye de özerk kürdistan kuruluyor. Esad bu kartı Türkiye yekarşı kullanacaktır. Küçük olsun benim olsun anlayışıyla, Rusya da ,Türkiye ye karşı eğers 400 lerden vaz geçerse esada destek verir. Yani durum iç açıcı değil
 • Yaşar AlptekinYaşar Alptekin4 ay önce
  Türkiye'nin Fıratın batısında sıkıştırilması ve S400'lerden vazgeçmemizin istenmesi,güçlü bir hava savunma sistemimizin olmasını engellemek içindir. Bu savunma sisteminin ışık hızından daha güclu bir yanı var. Olası Suriye ve diş saldirılara karşı S400 onemlidir. Güzel bir konuyu kaleme almışsınız.

Günün Özeti