• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Abdullah Şanlıdağ
Abdullah Şanlıdağ
TÜM YAZILARI
11 Mart 2019

S-400’ler ve CAATSA

Cumhurbaşkanı Erdoğan 6 ay önce Astsubay Mezuniyet Töreni’nde S-400’lerle ilgili şunları söylemişti: “Parasıyla satmadıkları silahları terör örgütlerine bedava verdiler. Topraklarımızı korumak için alternatif arayışına girdiğimizde de sakın ha diyorlar. Bizim bu tür dayatmaları kabul etmemiz mümkün değildir. Türkiye’nin S-400’lere ihtiyacı var, en kısa zamanda alacağız.”

ABD, Türkiye’nin Patriot talebine olumlu cevap vermeyince Ankara, kendi hava savunma sistemlerini satın alma yoluna gidiyor. Terörle mücadelede silahlanma şarttır, Türkiye bu konuda da doğru yoldadır. Terör örgütlerine bedava silah dağıtan ABD, Türkiye’nin taleplerine olumsuz yaklaşıyor. Ne yapacaktık peki, Büyük Şeytanın Patriot füze savunma sistemi talebimize olumsuz cevap vermesi karşısında elimiz kolumuz bağlı oturacak mıydık? Şimdi S-400 hava savunma sistemlerini teslim almaya hazırlanan Türkiye, ulusal güvenliği doğrultusunda bu sistemleri satın alarak hava sahamızı olası tehditlerden korumayı amaçlıyor. Bundan daha doğal ne var?  

Hatırlanacağı üzere 2013’ten itibaren balistik füze tehdidine karşı hava ve füze savunma sisteminin takviye edilmesi amacıyla NATO’dan talepte bulunmuştuk. Bu talep üzerine Adana’da Patriot, Kahramanmaraş’ta SAMP-T hava savunma sistemi konuşlandırılmıştı. Ancak bu savunma sistemleri yeterli olmadığı gibi stratejik ihtiyaç olan ve başka bir ülkenin inisiyatifine bırakılamayacak kadar önem taşıyan hava savunma sisteminin üretilmesi ve geliştirilmesi için çalışmalar başlatıldı. Peki, Rus üretimi ileri teknoloji S-400 hava savunma sistemleri Türkiye için zorunlu mu? Rusya’nın teklifi cazip, dolayısıyla neden olmasın? Hava sahamızın muhtemel tehditlerden korunması için S-400’le elzemdir. Şuanda dünyadaki en iyi hava savunma sistemlerinden olan S-400’ler, savaş uçakları, radar tespit ve kontrol uçakları, keşif uçakları, stratejik ve taktik uçaklar, taktik, operasyonel-taktik balistik füzeler, orta menzilli balistik füzeler, hipersonik hedefler ve diğer gelişmiş hava saldırısı araçlarını imha etmek üzere tasarlanmış. 

Patriot mu, S-400 mü?

S-400’ler, 60 kilometre uzaklıktaki balistik hedefleri, 400 kilometre uzaklıktaki aerodinamik hedefleri ve 10 metre kadar alçak irtifadaki hedefleri vurabilirken, Amerika’nın Patriot füzeleri ancak minimum 60 metre yükseklikteki hedefi vurabiliyor. Aradaki farkı görüyor musunuz? Türkiye, Rusya’dan 2,5 milyar dolar karşılığında toplam dört bataryadan oluşan iki adet S-400 sistemi satın alacak. Temmuz ayına kadar teslimatın gerçekleşmesi bekleniyor. Peki, bu anlaşmanın geri dönüşü mümkün mü? Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya’dan S-400 satın alımı konusunda geri dönüş olmayacağının altını çizerek, “S-400 konusunda işi bitirdik, geri dönüşümüz asla olamaz. Ruslarla anlaştık, ortak üretime gireceğiz, belki S-400’den sonra S-500’e gireceğiz” dedi. 

ABD hiç şüphesiz Türkiye’yi Rusya’dan S-400 hava savunma sistemini almaktan vazgeçirmek için elinden geleni yapacaktır? Bu karar Türkiye’nin stratejik kimliği üzerinde her ne kadar soru işaretlerini tetiklese de, Batı dünyası ve ABD ile ilişkilerde bazı sorunlara neden olsa da bundan sonra dönüşü olmayan bir yola girişilmiştir. Nitekim Erdoğan “Bize S-400’de dayatma yapanlar, niçin Yunanistan’a yapmıyor S-300 için? Niçin Bulgaristan’a yapmıyor S-300 için? Niçin Slovakya’ya yapmıyor S-300 için? Bunlar da aynı zamanda NATO ülkesi, yapın onlara da niye yapmıyorsunuz?” diyerek, geri adım atmayacağını deklare etmiştir. 

Bakalım “Amerika Düşmanlarına Yaptırımla Mücadele Yasası” (CAATSA), Rusya’dan S-400 alacağız diye bize işleyecek mi? 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23