• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Abdullah Şanlıdağ
Abdullah Şanlıdağ
TÜM YAZILARI
15 Temmuz 2019

S-400’ler bölgenin kaderini değiştirebilir mi?

S-400’lerin Türkiye’ye gelmeye başlaması çok önemli bir gelişme. Dünya siyasetinin gözü şimdi S-400’lerde. Birçoklarının gelmez, gelemez diye algı operasyonu yaptıkları bataryaların 2020’ye kadar kullanılır hale gelebileceğini söyleyebiliriz. Türk devletinin kararlılığını alkışlıyor, S-400’lerin vatana, millete hayırlı olmasını temenni ediyoruz.

S-400’ler ABD’nin Türkiye’ye bir yaptırım uygulamasına neden olur mu? Hiçbir şey olmaz, komplo teorilerine kendimizi kaptırmayalım. Evet, “S-400 savunma sisteminin ilk parçaları” Mürted Üssü’nde. Pençe 2 Harekâtı da bir yandan başladı. Irak’ın kuzeyinde teröristlerin yuvalandığı bölgelere karşı Pençe-2 Operasyon Planı çerçevesinde yeni bir harekât başlatıldı. Operasyon, Hava Kuvvetleri, kara ateş destek vasıtaları, ATAK helikopterleri ve İHA’ların desteğinde planlandığı şekilde devam etmektedir. Bu harekât ile Hakurk bölgesindeki terör örgütünce kullanılan mağara ve sığınakların imha edilmesi ve teröristlerin etkisiz hale getirilmesine devam edilecektir.

S-400 nedir, menzili ne kadar? S-400 füzeleri ve dünya siyasetinde de büyük yer bulan bu konu, gerçekten çok önemli. Türkiye’nin sınırlarında konuşlandırılmaya çalışılan terör devleti ve bu noktalardan gelecek saldırılara karşı S-400’lerin savunma özelliği yanında birçok özelliği bulunuyor. Rusya tarafından üretilen bir füze savunma sistemi olan S-400, Rusya’nın soğuk savaş döneminde geliştirdiği dördüncü nesil bir savunma silahı. S-400’ler hem balistik füzeleri hem de seyir füzelerini imha etme yeteneğine sahip. Azami menzili 400 kilometre, ulaşabildiği en yüksek irtifa da 30 kilometre. Eş zamanlı olarak da 80 hedefi vurabiliyor. En fazla 3 bin 500 kilometre uzaklıktan fırlatılan orta menzilli balistik füzeleri imha edebiliyor.

Allah’a hamd olsun, bundan böyle kendimize ait bir hava savunma sistemimiz olacak. 2015 yılında ilk olarak bu adımı atmıştık. Aradan 4 yıl sonra bataryalar gelmeye başladı. O ihaleyi Çinli şirket kazanmıştı. Sonra Rusya ile anlaştık. ABD şeytani güç, bu S-400’lerin NATO sistemleri ile uyumlu olmamasını bahane ederek karşı çıktı. Aldığımız takdirde ambargo uygulayacağını, yaptırımların başlayacağını seslendirdi.

Bildiğim kadarıyla; biri opsiyonlu iki adet S-400 sisteminin satın alınması planlanmıştı. Böylece toplamda 192 füze teslim edilecek. Anlaşmaya göre sistemin kontrolü tamamen Türk Silahlı Kuvvetleri’nde olacak. Anlaşmanın toplam maliyeti 2,5 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

BÖLGEDE DENGELER NASIL OLUR?

Türkiye’nin S-400 alım sürecini başlatması başta ABD olmak üzere bazı NATO ülkelerinin tepkisini çekti. Türkiye, 16 Haziran’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ağzından ‘‘S-400’den taviz vermeyeceğiz. Her zaman söylüyorum; burası kasaba devleti değil, burası Türkiye Cumhuriyeti. İmzayı atmışız, her şeyi bitirmişiz. Karşı taraftan Rusya, bize vereceği kredide her türlü kolaylığı göstermiş ve gerçekten uluslararası piyasada olmayan faiz yüzdeleriyle bize bir kredi vermiş. Şimdi burada tükürdüğümüzü yalarsak devlet terbiyemize uymaz, benim de devlet adamlığıma uymaz’’ demişti. Erdoğan’ın bu kararlı tutumu, algı operasyonlarını boşa çıkardı. Başta Fetö’cüler olmak üzere içerdeki şakşakçılara gün doğmadı. Fırat’ın Doğusu ve Suriye’nin kuzeyini terörden temizleyip mültecileri emin bölgelere gönderdiğimiz gün Ak Parti’nin 2023 hedefinin önünde hiçbir engel kalmaz. Ak Parti içerisinden doğan Babacan ve Davutoğlu hareketinin toplumda bir karşılığının olup olmayacağını söylemek için henüz erken. Dengeler nasıl olur, usta siyasetçi Erdoğan’ın bir B planı var mı, bilemeyiz. Erdoğan’ın başarılı dış politika ve teröre karşı devam ettirdiği mücadelesinin karşılıksız kalmayacağına inanıyorum. 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23