• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Abdullah Şanlıdağ
Abdullah Şanlıdağ
TÜM YAZILARI
31 Aralık 2018

Ortadoğu her an karışabilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fırat’ın doğusunu bölücü terör örgütünden kurtarmaya yönelik harekâta birkaç gün içerisinde başlanacağını açıklamasının ardından ABD, Suriye’de bulunan askerlerini geri çekme kararı almıştı. 

“Suriye’de olmamızın tek nedeni DEAŞ’tı ve DEAŞ’ı yendik” diyen Trump, sosyal medya hesabından Suriye’den çekileceklerini açıklamıştı. Spontane ve fevri hareket eden Trump’ın bu açıklamasına Pentagon “Suriye’de koalisyona verdiği desteğin bundan sonraki aşaması, kuvvetlerin güvenliğini sağlamak üzere tüm tedbirleri alırken, iyi düşünülmüş, karşılıklı desteğe dayanan ve kontrollü çekilmeye yöneliktir” ifadesiyle karşılık vermişti. Suriye’nin kuzeyine yani Fırat’ın Doğusuna yönelik Türkiye’nin askeri sevkiyatı sürerken terör yanlısı Kürtleri ve bunlara destek veren PKK/PYD, YPG’yi korku sardı. Amerika’nın bölgeden çekilme kararına rağmen Fırat’ın Doğusuna operasyon yapmada kararlı olan Türkiye’nin bu tutumu, hem YPG’yi hem de Şam rejimini tedirgin ediyor. Terör yanlısı Kürtler ile YPG ve PKK, Türk hükümetinin bölgeyi terörden temizleme mücadelesini; Türkiye’nin Suriye Kürt bölgelerine büyük bir saldırı yapacağı şeklinde duyuruyorlar. Fransa ve İngiltere Suriye’deki askeri varlığını koruyacağını, bunu yaparken YPG/PKK’lı Kürtlere ihtiyaçlarının olacağını deklare ediyorlar. Tabi YPG bununla da yetinmeyip Türkiye’nin Fırat’ın Doğusuna yapacağı operasyon konusunda Suriye-Şam hükumetine çağrı yaparak Cerablus, Azez, El Bab ve Afrin’in geri alınması, Münbiç’in de korunması için asker göndermesini istedi. Şam yönetimi bu çağrıya nasıl cevap verir, bunu önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz. Suriye ordusu ve PKK, Münbiç’te ne tür bir plan peşinde? Suriye ordusu her ne kadar bölge halkının güvenliğini sağlayacağını ifade etse de asıl amacı Türkiye’nin bölgeyi terörden temizlemesini engellemektir. Ancak Rusya’nın Suriye ordusunun Münbiç’e girmesini memnuniyetle karşıladığını söylemesi, şayet doğruysa esefle karşılanacak bir durumdur. 

ASIL ÇIBANBAŞI 

İSRAİL’DİR

Bölgeyi iyi analiz etmek gerekiyor. Türkiye Suriye’de sadece YPG/PKK ile savaşmıyor. Asıl düşman, YPG’yi bölgeye tahkim eden ABD ve onun arkasındaki İsrail’dir. İsrail aracılığıyla Batı’nın kurduğu Rusya koalisyonu Suriye’de neye ve kimlere hizmet ediyor? Bizimle birlikte hareket ettiğini lakin İsrail’e ve Suriye rejimine de göz kırpmaktan geri durmadığını gösteren Rusya’ya asla güvenmemek ve temkinli olmak gerekiyor. Soru şu: ABD Ortadoğu’da trilyonlarca dolar yatırım yaptı. YPG’yi bölgeye yerleştirdi. ABD, Kuzey Irak’tan Akdeniz’e kadar uzanan bölgede terör koridoru oluşturmaktan vaz mı geçti? İran’ın bölgede nüfuz sahibi olmaması için ABD’nin Suriye’de ne gibi planları var? Fransa tağutu Macron, YPG’lilerin de yer aldığı Elysée Sarayı’nda ne görüştü? Fransa’nın ABD ile anlaştığı ifade ediliyor. Acaba yeni planları Münbiç’e asker yığıp Fırat’ın Doğusuna yapacağımız operasyonu iptal ettirmek mi? Fransa’nın Suriye politikası yanlış yere doğru gidiyor. Erdoğan’ın bu saatten sonra bu terör yapılanmalarına karşı, söz konusu ülkelerin arabuluculuklarını kabul edeceğini zannetmeyiz. Nitekim Başkan Erdoğan “Dost ve müttefik kabul ettiğimiz ülkeler, terörün her türüne karşı açık ve net bir tavır sergilemelidir. Türkiye ile bu tür terör yapılanmaları arasında “diyalog, temas, arabuluculuk” gibi ciddiyetten uzak yaklaşımları reddediyoruz” dedi.

ASTANA süreci devam ettirilmelidir. Suriye’de ve kuzeyinde güvenlik tesis edilmeden hiçbir reform yapılamayacağı gibi, topraklarımızda barındırdığımız 4 milyon mülteciyi de ülkelerine gönderemeyiz. Esad hükumetinin hiçbir meşru tarafı yoktur. Suriye’nin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü ancak Esad’sız bir formülle sağlanabilir. Lakin bunu Türkiye’den başka isteyen başka bir ülke yok. Türkiye, Suriye iç savaşına siyasi çözüm olarak acaba Rusya ve İran’ı Esad’sız bir formüle yanaşmaları noktasında ikna edebilir mi? ABD ve Avrupa için Suriye büyük önem arz ediyor. Türkiye’nin Suriye sınırındaki terör operasyonlarını askeri tırmanış ve toprak genişletme olarak gören bir kısım ülkeler bu mücadelemizi “savaş politikası” zeminine çekmek isteyebilirler. Kurt, bulanık havayı sever. Suriye’yi tamamen parçalamak isteyen emperyalist güçlere, işgalci ülkelere karşı güçlü bir pakt kaçınılmazdır. Ortadoğu ve özellikle Suriye her an karışabilir. Kısa vadede olmasa bile uzun vadede vesayet savaşı yürütenlerin hesaplarını biliyoruz.

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23