Kadim şehir Kahramanmaraş

22 Nisan 2019 Pazartesi

EDEBİYATIN BAŞKENTİ

Dış politika yazılarımıza bu hafta ara vererek, bir Kahramanmaraş klasiğinin bam teline dokunalım. Bakalım; Kahramanmaraş’ı bir makalede ne kadar anlatabileceğiz, hangi yönlerini okuyucularımıza tanıtacağız… Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kahramanmaraş, Güneydoğu Torosların uzantıları olan dağlarla bunlar arasında kalan vadilerden oluşmaktadır. Ovalar, platolar, dağlar.. Bunlar; Gâvur Gölü (Kuş Cenneti için düşünülen bölge), Maraş ovası (tarım arazilerinin kalbi); Göksun, Aşağı Göksun, Afşin, Elbistan platosu, Andırın , Mizmilli, Narlı ve İnekli Ovalarıdır. Adına birçok türkü yakılan dağlarımız vardır Maraş’ta. Nurhak, Binboğa, Engizek, Uludaz ve Torosların son uzantısı Ahir Dağı’dır. Bunları Ceyhan nehri ile Aksu, Bertiz, Erkenez, Göksu, Göksun, Hurman, Körsulu, Sarsap ve Söğütlü çayları takip eder. Dağlar ile çaylar, nehirler bir yatakta, damarda buluşur. Şimdi barajları zikretmesem, başta Pazarcıklı hemşehrilerim bana kızacaklardır, biliyorum.

Pazarcık Kartalkaya Barajı (Aksu çayı üzerinde, sulama amaçlı ve taşkınların korunması amaçlı,), Sır Barajı (Ceyhan nehri üzerinde, enerji üretim amaçlı baraj), Ayvalı Barajı ( Erkenez çayı üzerinde, içme ve sulama amaçlı) , Kılavuzlu Barajı (Ceyhan nehri üzerinde, enerji üretimi ve sulama amaçlı, yapımı devam etmekte), Menzelet Barajı (Ceyhan Nehri üzerinde, enerji üretim amaçlı) Berke Barajı (Ceyhan Nehri üzerinde, enerji üretim amaçlı) yer alır. 

Kahramanmaraş üç ayrı coğrafi bölgenin (Akdeniz Bölgesi ,Doğu Anadolu Bölgesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi) birbirine en çok yaklaştığı alanda yer alır. Coğrafi konumu ve diğer faktörlerinde etkisi ile üç farklı iklim tipi arasında, Bozulmuş Akdeniz İklimine daha yakın bir iklim özelliği gösterir. Suyu, havası sert lakin insanı yumuşaktır. O yumuşaklık ve güçlü dokusunu edebiyatta, sanatta, kültürde ve diğer alanlarda görmek mümkündür. Birçok şair ve yazara ev sahipliği yapan kadim kent Maraş’ta yetişen değerli şahsiyetler, nedendir bilinmez, belki de yakın tarihe kadar taşra görüldüğünden olsa gerek, Ankara ve İstanbul’a taşınarak, söz ustalığını oralarda sürdürmüşlerdir. 

ACININ VE TATLININ 

HARMANLANDIĞI YERDİR, MARAŞ

Acı ile tatlı nasıl harmanlanır? Acı biber, yani pul biber dediğimiz acının babası kırmızı biberle Kahramanmaraş dondurmasının harmanlandığı kente Maraş denir. Tek madalyalı şehir olan kent, Kahramanlık unvanı da alarak hak ettiği yerde durmaktadır. Tarhanasını da unuttuğumu zannetmeyin..

Maraş’ın Kurtuluş Savaşında şehir halkı ile birlikte topyekûn direniş göstermesi ve çevre vilayetlerinin de yardımına koşması büyük takdir toplar. Maraş’ta Milli Mücadeleye katılmayan bir tek fert bile yoktur. Bundan dolayı, 5 Nisan 1925 yılında toplanan Türkiye Büyük Millet Meclisi; İstiklal Madalya’sının Maraş’ta fertlere değil, şehre verilmesini kararlaştırır. Ve Maraş bir adet Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası ile ödüllendirilir. TBMM tarafından, 7 Şubat 1973 tarihinde de “Kahramanlık” payesiyle ödüllendirilir. 

Aslında bu yazı, Kahramanmaraşlı kardeşlerimin “Bayrak Olayı” ve kahramanlık günlerinin zirvede olduğu tarihte yazılmalıydı. O tarihlerde sınırlarımızda devam eden operasyonlar ve dış politikadaki gündemler nedeniyle bugüne nasip oldu. Umarım okuyucu beni bağışlar.

Not: Edebiyatın başkentine Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Hayreddin Güngör’ü tebrik ediyor, kadim kente güzel hizmetler yapmasını temenni ediyorum. Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi, Yedi Kuyular Kayak Merkezi gibi eserleri şehre kazandıran Fatih Erkoç’a da teşekkür ediyorum. Makamlar gelip geçicidir dostlar. Mahkeme kadıya mülk değil. Hem yeni seçilen Hayreddin Bey ve hem de bu şehre 5 yıl hizmet eden Erkoç da bunun bilincinde olan insanlar. Şimdi bir nöbet değişikliğine gidildi. Yeni Başkan, hizmeti devraldığı yerden daha ileriye taşıyacak misyon ve vizyona sahip. Allah utandırmasın. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • SamiSami1 ay önce
  Yahu Maraş il kültür turizm müdürü bu makamı nasıl hak ediyor?Arkasında referans olarak hangi kodaman var?Yazık be?
 • Mehmet Mehmet 1 ay önce
  Bizim maraş yer içer,şiir yazar ama iyi mideci pek düşünmez.Helede maraş merkez
 • maraşlımaraşlı1 ay önce
  Maraş dedinmi akla hemen yiyecek içecek gelir. Milletin aklı fikri yemekte zaten Şehir dışına gittinmi herkes senden yiyecek içecek bekler özelliklede dondurma tatlı , başka bilen yok. Turizm adına yayla , kaplıca doğal ve tarihi güzellikler hep geri planda bırakılıyor., oysa ipek yolu üzerindeki Türkiyede kapalı çarşısı olan el sanatları bakımında İstanbuldan sonra 2.şehirdir. Ama sağolsun basiretsiz ve beceriksiz işadamı ve siyasetçiler yüzünden hep adını duyuramamıştır. Dertleri karnım doysun (elim) bayram etsin.
 • dahilekdahilek1 ay önce
  birazda maraşın bakımsızlığından sahipsizliğinden terk edilmişliğinden bahset. maraşın gizli kahramanlarından hiç bahsetmemişsin ashabı keyf, büyükyiğit sahabe komutan malik eşter, bedir sancaktarı ökkaşe bin mihsan, malik bin esved, daha neler, neler. özellikle gizli seyyid yatağı. eskiden maraş zenginleri hacca gittiklerinde oradaki yetim fakir seyyid çocukları getirip büyütüp evlendirmişler . dulkadiroğulları da seyyiddir. böylece gizli seyyid diyarı olmuş. tarihi manevi ve tabii değerleri güzellikleri keşfedilmemiş bilinmeyen sahipsiz bir şehir. insanları uysalve kargaşasız sakin huzurlu bir şehir. iktidarlara verdiği ful desteğin karşılığını alamamış bakımsız geri bırakılmış bir şehir. dünyada su zenginliğinde ikinci orman ve bitki örtüsü zenginliğinde türkiyede ikinci , nesli tükenmiş bol oksijen üreten sedir köknar ağaçlarının en bol olduğu yer. ama kimse sahip çıkmaz tanıtılmaz. çünkü maraşın insanlarında geslik var. ellerindeki şeyin değerini bilmez bir yerlere geldiklerinde memleketleri akıllarına bile gelmez. sahiplenmezler. sahibini arayan bir şehir olmuş. eğer bir sahip bulsa heryönden en gözde şehir olur. sokaklar hala osmanlıdan kalma edebiyatçılarında da sorun var hiç maraşı dillendirmezler bahsetmezler. halbuki maraşla ilgili destenlar şiir ansiklopedileri tarih ansiklopedileri kültür ansiklopedileri yazılır. çok zengin kültür taraih doğal bilgi var.
 • AliAli1 ay önce
  Göbekli nahçiçeki anmamışsın

Günün Özeti