• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Abdullah Şanlıdağ
Abdullah Şanlıdağ
TÜM YAZILARI
07 Ocak 2019

Güney sınırımızdaki tehlike

Türkiye’nin Güney sınırı büyük tehdit altındadır. Suriye’nin kuzey sınırında konuşlandırılmaya çalışılan terör devleti bertaraf edilmez ise, Türkiye’yi uzun vadede çok büyük tehlike beklemektedir. Bu yüzden Fırat’ın batısı kadar doğusunun da terörden temizlenmesi elzemdir. Hem Fırat’ın Doğusu ve hem de Menbiç’te terör belası temizlenmezse, El-Bab, Cerablus ve Afrin’de gerçekleştirdiğimiz kazanımların da bir anlamı olmayacaktır. 

SURİYE İÇ SAVAŞININ SİYASİ ÇÖZÜMÜ, ESED’SİZ BİR FORMÜLDÜR

Terör koridoru hayata geçerse, 2 bin 753 km’lik sınırın yarısına yakını terör kıskacına girecek. ABD’nin desteği ve PKK/PYD eliyle Türkiye’yi kuşatmayı planlayan güçler, 911 kilometrelik Suriye sınırını PKK’ya teslim etmeyi planlıyorlar. Suriye’nin kuzeyi hâlâ PKK/PYD kontrolünde. ABD’nin bölgeden çekileceğini açıklaması, sonucu değiştirmiyor. Bir istila operasyonu söz konusu. Bunun adını doğru koymak ve adımlarımızı temkinli atmak durumundayız. Kuzey Suriye’de ABD ve İsrail kontrolünde kurulması planlanan ‘Kürdistan’ devleti de hayata geçerse Suriye’nin ardından Irak sınırı da tamamıyla şer odaklarının yönetimine girecektir. Bu Kürdistan projesi, Tel Aviv’in ‘vaad edilmiş topraklar’ planına hizmet edecektir. Her şey İsrail’in güvenliği için planlanıyor. Türkiye’nin Fırat Kalkanı Harekâtı ile kazandığı Azez-Cerablus-El- Bab ve Zeytin Dalı ile elde ettiği Afrin’in Türkiye’nin kontrolünde olması, ABD-İsrail merkezli planları altüst ediyor. İşte bu demde Trump, Pentagon generallerini ve müttefiklerini dinleyerek ABD birliklerinin Suriye’den çekilmesini yavaşlattı. Gelinen noktada hâlâ Suriye’nin belirleyici gücü Rusya’dır. Kuzey ve Doğu Suriye’de IŞİD terörü olsa da asıl tehlike, ABD’nin Kürt Savaşçıları adını verdiği PYD/PKK’dır. Önümüzde hem Menbiç hem de Fırat’ın Doğusunu terörden temizleme operasyonu var. YPG ABD’nin Suriye’den kontrollü ve yavaş bir şekilde çekilme kararı sonrasında Şam’a çağrı yaparak Menbiç’in kontrolünü ele almasını talep etmiştir. Çağrıya kayıtsız kalmayan Suriye ordusuna bağlı birlikler Menbiç’e girdiler bile. Merakımı celbeden husus şudur: TSK içerisindeki generaller hükümetin Fırat’ın Doğusu ve Menbiç’e gerçekleştireceği operasyon hakkında neler düşünüyorlar? Zeytin Dalı Harekatı’nın Afrin generali Org. İsmail Metin Temel, neden tenzili rütbe ettirildi? Acaba bu başarılı komutan, Fırat’ın Doğusuna yapılacak operasyona sıcak bakmıyor muydu?

Belki biraz uçuk bir yorum olacak ama bendeniz ABD’nin Suriye’den geri çekilme kararını hem samimi bulmuyor ve hem de Türkiye’nin kısmen ABD ve bütünüyle YPG’ye karşı savaş açmasını engellemenin bir manevrası olarak düşünüyorum. Bu saatten sonra Türkiye’nin Menbiç’i terörden temizlemeyi rölantiye alması ve Fırat’ın Doğusuna gerçekleştireceği operasyonu zamana yayması, harekatı başarısız kılabilir. Elbette bölgeyi, coğrafyayı ve şartları çok iyi bilen hükümet ve TSK bunun değerlendirmesini yapacaktır. 

Bölgeye yönelik Rusya’nın garantörlüğüne de pek güvenmemeliyiz. Ne Rusya ve ne de İran, Türkiye’nin karşısına Esed’siz bir formülle gelme taraftarı değiller. Trump denen zalimin; bir yandan “IŞİD’i bitirdik” derken diğer taraftan “Biraz da diğerleri savaşsın” demesi, çelişki değil mi? Gelinen noktada Türkiye’yi  hayati bir şekilde ilgilendiren Kuzey Suriye’nin geleceği ve YPG’nin durumu gibi konular başta olmak üzere ABD ile Rusya arasındaki diyaloğun gelişmesine bigane kalmamalıdır. Suriye meselesinde Türkiye; Rusya ve ABD ile şartlara göre anlaşıp kart açıyor. ASTANA süreci baltalanmamalıdır. ABD’nin geri çekilme planının bir köşesinde İran’ı köşeye sıkıştırma vardır. İran’ı bölgeden uzaklaştırır, Rusya’yı da safına çekmeyi başarırsa Suriye denkleminin tek belirleyici gücü ABD olabilir. Suriye bataklığında ABD, Fransa, İngiltere, Almanya ve Körfez ülkelerinin hesaplarını boşa çıkartacak ve Fırat’ın Doğusu ile Menbiç’i terörden arındırmanın yolu nereden geçmektedir? Bu konuya kafa yormamız gerekiyor. 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23