Golan Tepeleri, Suriye ve Erdoğan

25 Mart 2019 Pazartesi

Ortadoğu’da dengeler sürekli değişiyor. Sözü dolandırmadan hemen belirtelim ki, ABD Türkiye’nin Ortadoğu başta olmak üzere küresel dünyada söz sahibi olmasını istemiyor. Binyamin Netanyahu’nun “Golan Tepeleri sonsuza kadar bizim kalacak” sözlerinden üç yıl sonra ABD Başkanı Donald Trump’ın birkaç gün önce atmış olduğu tweetle Golan Tepeleri’ni İsrail’in toprağı olarak tanıması tüm dünya tarafından büyük tepkiyle karşılandı (mı?)Trump,  “52 yıl sonra Amerika Birleşik Devletleri’nin, bölgesel istikrar ve İsrail’in güvenliği için kritik derecede stratejik öneme sahip olan Golan Tepeleri üzerindeki İsrail egemenliğini tam olarak tanımasının zamanı geldi.” Lanet olası Trump’ın bu kıyağıyla  Kudüs’ü «İsrail›in başkenti» olarak tanıyan, İran›la yapılan nükleer anlaşmadan çekilerek Tahran yönetimini yeniden «düşman» ilan eden ve Filistinlilere yapılan yardımlara bir de Golan Tepeleri eklenmiş oldu. Bundan sonrasında ne olur? Suriye barışı sekteye uğrar mı? 

Bilindiği üzere GolanTepeleri 1967’den beri İsrail işgali altında ve BM kararlarına göre gayri meşru ancak ABD, Suriye’ye ait bu toprakları nedense İsrail’e peşkeş çekmekte bir sakınca görmüyor. İsrail’in su ihtiyacının 2/3’sini karşılıyor Golan Tepeleri… Tabii Trump’ın bu açılımı hiç şüphesiz sadece kendi kararı değil. Oy hesabı olabileceği gibi, olayın itikadi boyutu da var. Sonuç ne olursa olsun; Golan Tepeleri kararı, Kudüs tartışmasıyla başlayan gerilimin fitilini ateşleyebilir. Astana üçlüsüne de bir darbedir bu. Dolayısıyla bu gerilim Suriye sorununu daha karmaşık hale getirebilir. Ankara’nın Esat’la diyalog kurmasını gerektiren şartları zorlayabilir. Bölgede PYD terör örgütüne karşı Türkiye’nin büyük bir mücadele verdiği dönemde Golan Tepeleri tartışması, acaba bizi, Esat’la olan mesafemizi kontrol etmeye zorlar mı? Golan Tepeleri ve PYD konusunda Tahran ve Moskova’nın ne düşündüğü önemli. Zira Esat’ı destekleyen ve ayakta tutan Tahran ve Moskova’dır. Suriye’de askeri üstleri bulunan Rusya, büyük bir sorumluluğun altındadır. ABD, Suriye’den çekilmezken tamamen birbirine zıt kararlar alıyor, tarafları ortak çıkarlar çerçevesinde buluşturacak senaryolar üretiyor. ABD Ortadoğu’da Erdoğan ve İran nüfuzuna karşı; bölgeyi dengeleme ve sömürme adına İsrail’i, Suudi Arabistan, Ürdün, Fransa, PYD ve Rusya’yı ortak cephede toplamaya çalışıyor. Trump’ın attığı tweetle Rusya, Kırım’ın ilhak edilmesiyle ilgili baskısını hafifletir mi? Trump’ın Golan açıklamasına Polonya, Çekya ve Macaristan gibi ülkeler destek veriyor. Çünkü bu ülkeler bölgede Rus genişlemeciliğinden oldukça rahatsızlar. Trump, Golan Tepeleri açıklamasıyla, 9 Nisan’da yapılacak İsrail seçimlerinde, Başbakan B. Netanyahu ve Likud partisine, açık bir destek sundu. Uluslararası hukuka göre Suriye toprağı olan ancak fiilen İsrail’in işgali altında bulunan Golan Tepeleri için, başta Suriye olmak üzere İran ve Rusya’nın nasıl bir adım atacağı çok önemli. Suriye Trump’ı kınadı, İsrail›e mesaj verdi: ‹Golan Tepeleri’ni geri almakta kararlıyız’ dedi. Trump’ın açıklamasına Rusya, Türkiye, İran, bazı Körfez ülkeleri ve Avrupa Birliği (AB) de tepki gösterdi. Bakalım bundan sonrasında neler olacak? Rusya Genelkurmay Başkanlığı, Suriye ile İsrail sınırını oluşturan işgal altındaki Golan Tepeleri’nde “tahriklerin” önlenmesi amacıyla Rus askeri polisinin konuşlandırılacağını açıkladı.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

  • Ali rızaAli rıza1 ay önce
    Olay 1967 arap israil savaşında bitmişti zaten , tevil etmenin anlamı pek bir anlamı yok , osmanlı askerini , inğilize değişmenin faturasıdır bunlar , bu iyi günleri , yemeni vuran suudi koalisyon , israile bir taş atabilirmi , suriyeyi kimin deaşa vurdurduğu belli değilmi ? Onun meyvesini topluyor israil bunda şaşacak bir şey yok,
  • Mehmet Mehmet 1 ay önce
    Gilin tepeleri demek.suriye demek.Peki Suriyeyi kim bu hale getirdi.Biz israile mi calisiyoruz

Günün Özeti