• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Abdullah Şanlıdağ
Abdullah Şanlıdağ
TÜM YAZILARI
04 Kasım 2019

Ermeni Tasarısı, Doğu Akdeniz ve Barış Pınarı

ABD Temsilciler Meclisinde Türkiye’nin 1915 yılında Ermenilere soykırım uyguladığına dair tasarı kabul edildi. Senatoda da kabul görürse Trump’ın onaylaması durumunda Türkiye ağır yaptırımlarla karşı karşıya gelebilir. Temsilciler Meclisi’nin her iki kararının ardında da  Barış Pınarı operasyonuna duyulan tepki vardır. Bir türlü hazmedemiyorlar. Suriye’nin kuzeyinde kurulacak terör devleti sadece İsrail’e hizmet eder. Amerika’yı Yahu lobisi yönetir. Yahudiler ise Ermenileri sevmez. Aynı şekilde Ermeniler de onları sevmez. Peki nasıl oluyor da Yahudi lobisine rağmen Ermeni tasarısı Temsilciler Meclisine gelebiliyor? Yahudiler Osmanlı dönemindeki hahamların idamını Ermenilerden bilirler. Erdoğan’ın teröristlere yönelik Mehmetçik eliyle Fırat’ın doğusunda başlattığı harekat Yahudi lobisini de rahatsız etmiş ve Ermenileri sevmemelerine rağmen bu tasarının oylamasına geçit vermişlerdir.

Soykırım sözleşmesi 1948 yılında kabul edildi. Peki Türkiye›nin; sözde Ermenilere soykırım yaptı denilen tarih kaçtır? El cevap:1915.  Ermenilerin ve onlara destek verenlerin 1915 olaylarını bu hukuki tanımlamaya dahil etme çabaları yasal mıdır? Sözleşme, çıktığı tarihi bağlar. Geriye işletilemez. Hukukçuların bu kapıyı kullanmaları gerekmez mi? Öncelikli olarak tarihçilerimiz bu konuda akademik bir reddiye hazırlamalıdır. Gerçekte Türkler Ermenilere soykırım yapmamıştır. Öyle olsa bile-ki değildir-geriye dönük yaptırım olamaz. Kaldı ki altını kalın çizgilerle çizerek bir daha ifade ediyoruz ki Türkler, hiçbir zaman Ermenileri katletmemiştir. Osmanlı’nın uyguladığı tehcir yasası da tüm ülkeyi içine alan bir uygulama değildir.

1990’lı yıllarda da bu konu temcit pilavı gibi gündeme gelmiş ancak o tarihte müttefikimiz ABD, Türkiye’nin Ortadoğu’daki konumunu hesap ederek, bu tasarının kabul edilmesi durumunda iki ülke arasındaki ilişkilerin zarar göreceğini deklare etmiştir. Türkiye, ABD’nin istediği eksenden çıkmaya başladığında derin güçler devreye girerek, müflis tüccar gibi eski defterleri karıştırmaya başlıyorlar. 

Türkiye terör sevicilerin planlarını altüst etmiş ve bölgede kurulmak istenen ikinci İsrail terör devletinin nefes borusunu kesmiştir. Türkiye’nin gücünü enselerinde hisseden küresel güçler Erdoğan’ın hem sahada ve hem de masada kazanmasını hazmedemiyorlar. Bütün mesele bu. Sırada Doğu Akdeniz varken bizleri Suriye’de başarısız kılmak isteyenler, 30 yıllık PKK projesini yer ile yeksan eden Türkiye’ye diz çöktüremezler. 

Nereye elimizi atsak bir yaptırımla karşılaşıyoruz. Akdeniz’deki yürüttüğümüz faaliyetlere karşı da, yeni ittifakların oluştuğunu ve Türkiye’ye karşı diş bilediklerini söyleyebiliriz. Fırat Kalkanı operasyonu ile İŞİD’in nefes borusunu kesen Türkiye, YPG’nin kantonları birleştirmesini de önlemiştir. Barış Pınarı Harekatı ile de ABD ve İsrail’in Kürt tabanı üzerinden kurmak istediği terör koridoru planı da hayal olmuştur. Ancak bir önceki yazımızda ifade ettiğimiz gibi ABD’nin ne yapacağı henüz belirsiz.  Temsilciler Meclisi’nin kabul ettiği Ermeni Tasarısı’nı Senato da onaylarsa Trump’ın imzalaması durumunda, bir dizi yaptırımlara muhatap olabiliriz. 1915 olaylarını soykırım olarak tanımak, abesle iştigaldir. Ermeni soykırımının bugünün insanlığa karşı işlenen suçlarla benzerliğine” de tasarıda dikkat çekiliyor.  Türkler Kürtleri katlediyor diyen zalim Batı ve Avrupa, 1915 yılında da Ermenileri katlettiğimiz yalanı ile algı oluşturmaya çalışıyor. “Geçmişteki soykırımların reddinin yeni soykırımların da önünü açacağını” belirten kongre üyeleri, çok sayıda ülkenin soykırımı tanıdığını, dolayısıyla ABD kongresinin de tanımasının zamanı geldiğini söylüyorlar. Bu yüzden de birçok ülke Türkiye’nin Fırat’ın doğusunda yürüttüğü PKK/PYD-YPG terör örgütleriyle mücadelesini, Kürtlere etnik temizlik yapılıyor şeklinde duyurdular. Elbette ki bu kararın bizim gözümüzde tarihi ve hukuki bir dayanağı yoktur. Tarihi gerçeklerden uzak, vizyon yoksunu bu kararla bize leke sürmeye çalışanlar boşa uğraşıyorlar. Buradan da kendilerine ekmek çıkmaz. 

***********

Akdeniz’deki Mavi Bayrak Tatbikatına dikkat etmek gerekiyor. Bu tatbikat İsrail’in ev sahipliği ve öncülüğünde gerçekleşiyor. İsrail merkezli gerçekleşen Mavi Bayrak Tatbikatı’na, ABD, İtalya, Almanya ve Yunanistan katılıyor. 6 ülkenin ortak düzenleyeceği tatbikat pazar günü başladı ve 5 gün sürecek. Bölgede İsrail’in gücünü pekiştirmesi hedefleniyor. F-35’lerin dahil olacağı tatbikatta tam olarak 1000 İsrail askerinin yer alacağı ifade edildi. İsrail Hava Kuvvetleri Sözcüsü tatbikat ile ilgili, “Savaş egzersizleri ve ileri teknoloji ile çeşitli tehditlere karşı uçuş performansı denenecek” dedi. Bölge, çok şeylere gebe. İzlemeye devam..

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

O.U.

Kaleminize yüreğinize sağlık emperyalistler ve Amerikan köpekleri istediği kadar havlasınlar Allah nurunu tamamlayacaktır yeterki biz emrolunduğu gibi dosdoğru olalım sefer bizden zafer Allah'tan.
 • Yanıtla

Hasan

SABIRLAR TÜKENİYOR: Bir AK PARTİli yetkili “Çok açık söylüyorum, AK Parti'yi bir geçim kapısı olarak görenler, AK Parti'nin bu büyük siyasi mücadelesi üzerinden kendi şahsına menfaat sağlamak için buralarda dolananlarla artık yürüyecek bir metre yolumuz yoktur.” diyor.Bahsedilen şahıslar Yüce Kitabımızın “mütrefin” diye tesmiye ettiği , ihale ve rant soyguncu , solcu damat ve evlatlarını makam ve mevki bulmaktan başka dertleri olmayan şımarık insanlardır.Bunların çoluk çocuğu da AK PARTİ ye oy vermez.Bunların yüzünden 23Haziran da İSTANBUL, ANKARA, ADANA, ANTALYA belediye başkanlıklarını kaybettik, bu büyük bir uyarı idi hala gereği yapılmadı.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23