Eleştiri niçin yapılır?

23 Ocak 2019 Çarşamba

Eleştiri, bir şeyin daha iyi olması ve düzelmesi için yapılır. Meddah ve amigo olmaktansa, hakikati; sultan da olsa yüzüne haykırmak mertliktir. Dilsiz şeytan olmak, biz Müslümanların şiarı olamaz. Hep alkışlayan, patlıcanın dalkavuğu gibi olur. Yerine göre eleştiri, haklı eleştiri er kişinin kârıdır. Mesela acizane bendeniz 25 yıldır bu gazetede yazarlık, TRT’de de muhabirlik yapıyorum. Kimseye şapka çıkaracak bir durumum yok. Kalemimden ve kameramdan başka servetim yok. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı 1990 yılından beri takip ediyorum. 1992 yılında kendisini Kahramanmaraş Spor Salonunda ağırladık. Ta o gün, “bu yiğit adam, gelecekte Erbakan Hocanın yerini alacak kişidir” derdik. Öyle de oldu. 16 yıl boyunca Türkiye’ye çok hizmetler yaptı, yapmaya da devam ediyor. Samimiyetinden hiçbir zaman şüphe etmedim. Erdoğan’ı FETÖ, PKK, YPG ve tüm terör örgütleri çok yordu. Sınırlarımızda terör yapılanması devam ediyor. Partiyi ele geçirmeye çalışan eyyamcı, Fetö’cü, hesapçı adamlara dikkat etmek gerekiyor. Eğer bu hainler yerel idare listesine girmeyi başardılarsa, mutlaka sızma olmuştur, işimiz zor. Gemi su almaya başladı. Dipten gelen bir dalga, bizi sonun başlangıcına götürebilir. 

İKTİDAR YANİ AK PARTİ 

LİYAKATINI KAYBETTİ Mİ? 

Hayır, henüz değil. Zaten eleştirmemiz de liyakatini kaybetmemesi içindir. Kaybederse, yapacak bir şeyimiz kalmaz. Maazallah bir devrim, bir darbe olursa, gemiyi ilk terk edecek olan Ak Parti’nin içerisine çöreklenmiş Fetö’cüler, akçeciler ve hainler olur. Bu millet yine liderinin yanında yer alır. Karaman Hoca der ki “İktidar liyâkatını kaybetmişse, yerini bir başka siyasi kadroya terk etmesi gerekiyorsa, doğrusunu ve daha iyisini yapabilecek böyle bir kadro da varsa iktidarı yıpratacak ve muhalefetin eline koz verecek ölçüde de olsa eleştiri yapılmalıdır. Eğer bu şartlar mevcut değilse, mevcut eksiklere ve kusurlara rağmen iktidarın devamı gerekiyorsa bu takdirde eleştiri, iktidarı zayıflatıp düşürecek, daha beterine fırsat verecek ölçüde olmamak gerekir. Eleştiri ve tavsiyelerin ağyâra fırsat vermeden yapılabilecek bir şekli de STK temsilcilerinin ilgili iktidar biriminden görüşme talep ederek yüz yüze konuşması, eleştirmesi ve tavsiyelerde bulunmasıdır.”

Sahi bizde STK’lar ne iş yapar? İktidarın yanlışlarını eleştirip doğruyu gösterecek kaç STK’mız var Allah aşkına! Tüm STK’lar ya iktidarın ya da muhalefetin borazanlığına soyunmuşlar. Herkes bir köşeyi, makamı kapmanın derdinde olunca, yürek ister eleştirmek ve doğruyu haykırmak. 

Şimdi ortada iki kesim var. Birisi; Erbakan döneminden beri, dertleri dava olan, Allah’ın kelamının yücelmesi için hiçbir mevki, makam gözetmeksizin samimi olarak çalışanlar. Bunlar bazen diyor ki “Keşke iktidar olmasaydık, muhalefette daha ihlaslıydık.” Bu kesimin haklı yönleri olmakla beraber, hayatın şartlarının hiç de öyle olmadığı gerçeğiyle yüzleşmekten kaçınmalarıdır. Bu kesim, demokratik mücadelenin gerekli olduğuna inanan kesimdir. Hâlâ iktidardan ümitlerini kesmediler. 31 Mart yerel seçimlerinde yine Ak Parti’yi destekleyecekler. Ama içten içe kaynıyorlar. Listelere itiraz etmek istiyorlar lakin Reise zarar gelmesini de istemiyorlar. Bir kez daha Erdoğan’ın hatırına destek verecekler. İkinci kesim ise, sonradan Ak Parti’ye dahil olanlardır. Bunlar içerisinde de zamanla gerçeği görüp gerçekten samimi olanlar var. 

Bir kısmı ise rantçı, akçeci, şucu, bucu olanlar. Bunlar her devrin adamı oldukları için, Ak Parti ve ülke batmış, umurlarında bile olmaz. 

Tabi bir de hayatın getirdiği zorluklar ve gerçekler var ki, ona da değinmek gerekiyor. Biz savrulduk, inançlarımızdan, ahlakımızdan, yaşantımızdan ödün verdik. Ahlak ve yaşantımızı iktidar bozmadı ama açılan imkân ve kapılar o tarafa yöneltti. İktidar bir yol açtı, biz o yolu kullanamadık. Velhasıl iyi bir imtihan veremedik. Dolayısıyla eleştiriye önce kendimizden başlamamız gerekiyor. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Hikmet TürkkanHikmet Türkkan4 ay önce
  Bir düşünüp içinizde düğümlenenler var birde zamanın ruhu...hepsi bu partilerde koşturanların, hatta her daim iktidarların yanında içinde bulunup bunu çıkarları ekseninde değerlendiren kişiler var, ben onları 1980 lerden beri hep gözlemlerim bu çıkarcı türler öyle inanç ve fikirlerle bunu makyajlarlar ki herkes bunlara inanmak zorundadır. suve sıvı madde gibiler her kalıba girer, içine girdikleri kabın şeklini alırlar.
 • Zühre yıldızıZühre yıldızı5 ay önce
  Sosyal medyadan yazdiğımız eleştiri ve olumsuzlukları parti bşknları hemen siliyolar çünkü tahammulleri yok.
 • Zühre yıldızıZühre yıldızı5 ay önce
  Hani teşkilatların hepside yenilenecekti sadece 3-5 bşk mı kötüydü.tebdili kıyafet yapan hiç yokmu yazık oluyo tayyib bşknımın emeklerine.beraber yola çıktığı hiç bir arkadaşı yanında değil neden?yanındaki kripto münafıklar sayesinde. MHP'ye mecbur hale geldiyse bşknim onu mecbur edenlere yazıklar olsun.maalesef teşkilatlarin çoğu zaten kripto mhp lilerin kontrolünde dava erlerinin hepsini saf dışı bırakıp küstürdüler.yolsuzluklar torpiller vs öyle aleniki teşkilatlar leş gibi kokuyo.chp den bin beter oldular.RABBİM korusun ama sonuç bu sefer pek iyi çıkmayacağa benziyo ALLAHU ALEM.kendi düşen ağlamaz diyecem amma mhp kime koltuk değneği olduysa onun sonu hep husran oldu benden demesi
 • PoyrazPoyraz5 ay önce
  Sayın Abdullah Şanlıdağ kardeşim :1. Ali baba isimli yorumcu gibi müşrik inançlı kişilere neden İslami terörist kelimesini kullandığı için yer veriyorsunuz, bundan maksatınız nedir ? Yoksa hoşunuza mı gidor ! Yazık yazık, hemde çok yazık ! 2. Sayın yazar, ben Akdeniz Bölgesi Mersinde yaşayan bir Allahın kuluyum. Bakıyorumda denize, koskoca dağlar gibi gemiler hep doğu ve batı istikametinde gidip geliyorlar. Bu gemiler kuzey ve güney istikametinede gidip gelselerde Mekke, Medine ve diğer müslümanlarla bir tanışsak olmaz mı ne dersin !?3- Bu yıl hacca gitmek için başvuruda bulunmak için bir cami görevlisine sordum gidecek olsak kaç lira diye. İyi dinle ! Kişi başı 20 bin tl civarında dedi! EE Umre ne kadar dedim 1150 dolar civarında dedi , bunun tl. karşılığınıda sen hesapla bakalım ! 4. Geçenlerde bir gazetede THY Tibete bir yaşlı kadın kardeşini ziyarete gitmişte geri dönmüşte kaçbin km yol katetmişte, THY personeli yaşlı kadın için doğumgününü kutlamışta ! Vay halkım vay ne hallere düştük. Allahım sen bize yardım et lütfen kafayı yemeyelim ne olursun. ! Selam ve dua ile. Sevgiler.
 • AfricalıAfricalı5 ay önce
  Aksaraylı kardeşim duygularıma tercüman olmuşsun eyvallah.
 • africalıafricalı5 ay önce
  ak parti davası sanki islam davası gibi algı yapıyorsunuz.! islam davası böylemi olur. her türlü alavere dalavere had safhada.. duvara toslamaya az kaldı..Sayın yazar yıllar önce erbakan hocanın yanında sayın Erdoğanı görünce ,erbakan dan sonra hakkı temsilen Erdoğanı davanın lideri olarak düşünürdük demiş.. siz hayal görmüşsünüz. gercek dava milli görüş davasıydı, lakin erbakan hoca ya daha sapasaglam sağ iken ihanet edildi,iftiralar atıldı...neyse bu kadarı yeterli anlayan anladı.. mahşer de müthiş bir hesab bizleri bekliyor.!!! hemde çook yakın.!!!
 • veliveli5 ay önce
  Yorumcuların ,yorumu herşeyi anlatmış.Halimiz pürmelal,batmışız ağlayanımız yok.Acısı da ülkeyi kurtarmaya giderken batırrmak
 • receprecep5 ay önce
  ulan kunta kinte kürdi PUŞl.Tİ sen tanındın yahudi olan sensin ahlaksızlık sende gani
 • Masum fatsalıMasum fatsalı5 ay önce
  Sizin hala akparti ayakta değerlendirmenize hayret ediyorum. Biraz meydana halkın arasına ççıkın. Masa başında olmaz bu iş. Geçmiş olsun demekle yetinelim.hak hukuk adalet edep haya geçim herşey alt üst olmuş
 • AksaraylıAksaraylı5 ay önce
  Bizim şehirde Ak Parti her seçimde yüzde 70 üzeri veya civarı oy aldı ben her seçimde görüşümüz alınıp dinlenmesekte ak partiye oy verdim ilk defa atmayacağım niye Tayyip Erdoğan o kadar çok konuşuyorki artık dinleyemiyorum yeter yahu laf laf laf bu ne diğer ülkelerdemi böyle yeter biraz sükut artık hakkaten yeter bir günde Allah rızası için sus konuşma ,dinlen her gün bir yerde konuşma böyle ülke olurmu yahu
 • Aksaraylı Aksaraylı 5 ay önce
  Az laf çok iş olsun,Gurur ,Kibir değil ;Tevazu olsun ,Haksızlık,Zulüm ,değil ADALET olsun,Partizanlık değil,EŞİTLİK olsun,,Topil değil ,LİYAKAT olsun işte o zaman kim ne derse desin sen doğrusun
 • AlperenAlperen5 ay önce
  Ak parti ANAP laştı diyecek yazarımız ancakucundan dokunuyor..Allah'ın adını yüceltmekdavasını hiç bir tevhidi hassasiyeti olmayan,takva ruhuyla alakası kalmamış bir partiyle bir araya getirmek ciddi bir hata..Demokratik metodla ve demokrasiyi meşrulaştıran bir metodla,Tevhidi hassasiyete,takva ciddiyetine ve İslami cihada dayanan bir davanın ne alakası olabilir..Dini,lütfen her taklanın,yalanın,opurtinizmin esas olduğu demokratik siyasete alet etmeyin
 • ŞaşkınŞaşkın5 ay önce
  "Eleştiri niçin yapılır?" Cevap çok kolay: İktidara yapılmışsa "hapse girmek için", muhalefete yapılmışsa "ödül almak için"!
 • Muhammed MercanMuhammed Mercan5 ay önce
  Sayın yazar iyi hoş da bu adamları ak partiye kim soktu Tayyip erdoğan lider olarak kadroyu oluşturan kişi değilmidir?Ahmet Davutoğlu,Bülent arınç,Abdullah gül,Ali babacan ve daha nice yetişmiş kaliteli insanlar saf dışı bırakıldı.O saf dışı bırakılanlar vefasızlık yapılanlar şimdilerden dünya dolusu adamlara bedeller.Kusura bakmayın bu işin müsebbibi bizzat Recep Tayyip erdoğandır.
 • Kunta Kürde Kunta Kürde 5 ay önce
  ...

Günün Özeti