Biraz da buradan bakalım

04 Nisan 2019 Perşembe

Ak Parti’nin 2002 yılındaki icraat ve söylemine dönmesi gerektiğini söyleyenler ne kadar isabetli acaba? Ben şahsen öyle düşünmüyorum. İnsan gibi, siyaset de değişkenlik arz eder. Bazen dün söylediğimizi bugün eleştirebiliriz. Söylem ve icraatlar değişir. Öz değişmeyecek öz! Cumhurbaşkanının balkon konuşması öze hitap ediyordu. Neyse.. Asıl söylemek istediğimiz bu değil. İttifak üzerine hiç konuşulmadı. Çünkü ülkenin içinden geçtiği sorunlar ve sınırdaki terör saldırısı, MHP ile yapılan ittifakı zorunlu kılıyordu. Böyle durumlarda birliktelik bazen gereklidir. Fakat ittifak neden yapılır? Yani siz kendinizi güçlü hissederken bir ortağa ihtiyaç duyar mısınız? Ya da madden güçlüsünüz, bir alışveriş merkezi açacaksınız, ya ben bunu bir ortakla yapayım der misiniz? Ak Parti’ye ittifak yaramadı dersek ya da bunu en azından seçim öncesi söylemiş olsak, ilk tepkiyi dostlarımızdan alırdık. MHP ile ittifak genel seçimlerde Ak Parti’ye, yerelde ise MHP’ye yaradı. İstanbul oyları sayıladursun, Tayyip Bey’in bile yenilgiyi kabul edip balkon konuşmasında bunu deklare etmesinden dolayı sonucun pek değişeceğine inanmıyorum. Her seçim sonrası itirazlar olur. Lâkin ortada gerçekten bir oyun varsa bunun üzerine gidilmeli (mi)? Bu aşamadan sonra YSK itirazları kabul edip Binali Yıldırım’ı başkan ilan ederse muhaliflerin tepkisi ne olur? Mevcut duruma da Ak Parti razı değil. Binali Bey’in sayım yapılırken “biz kazandık” demesi ne kadar hatalıysa, mazbatasını almadan İmamoğlu’nun da Anıtkabir’de kendisini İBB Başkanı olarak lansetmesi de o kadar yanlıştır. Sağduyu ile hareket iyidir. Müslüman feraset sahibidir, nerede ne konuşacağını bilir.

Evet, seçimlerden önce pahalılığın seçim sonuçlarına yansıyacağını ifade etmiştik. Keşke diyorum bir ara yerelde ittifak bitirilmişti, noldu da geri dönüldü? Sosyolojik gerçekleri gözardı edemeyiz. İstanbul’da Kürt seçmen CHP’ye kaydı. Şunu söylemeye çalışıyorum. MHP’nin yönlendirmesiyle yeniden oluşturulan ‘Cumhur İttifakı’, karşı tarafı da ittifak oluşturmaya sevk etti. 4 birbirine benzemez zıt parti birlik oldu, işte sonuç ortada. Kazanan MHP’dir ve Ak Parti hiçbir yerde ciddi anlamda MHP’den destek almamıştır. Devlet Bey’in desteği iyi-güzel hoşumuza gitti, lakin yansımaları konuştuğumuzda karşılığının olmadığını görüyoruz. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Her parti seçime yalnız başına girmiş olsa Ak Parti hem İstanbul ve Ankara gibi metropol illeri kaybetmeyecekti hem de sonuç daha belirleyici olacaktı. Bu ittifakın bizdeki kazananı MHP, karşı tarafınki ise CHP’dir. Diğerleri; kazananların değirmenine su taşıdı. İttifakın sonucu bu. HDP’nin, İyi Parti’nin oyları CHP’ye gitti. Ak Parti’nin özünden uzaklaşması ve hâlâ içerisindeki AKP zihniyetlileri atamamasını da başarısızlığın bir sebebi olarak görmek gerekiyor. Gönül belediyeciliği, önce gönlü ve kıblesi düzgün olanları içimize almakla başlar. Yolda bulduklarını yol yürüdüklerine tercih etmemektir gönül belediyeciliği. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • AbdülhamitAbdülhamit2 ay önce
  Atilla kardeşim çok doğru tesbitler .MHPmilliyetçi bir partidir ümmet şuurun da bir müslüman olarak ırk üzerinden siyaset yapılan yerden İslam kardeşliği ve ümmet birliği tesis edilmez. AKP bizim bu ümmet ruhunu yaralamıştır.
 • Mustafa Mustafa 2 ay önce
  Hiç bir CHP Lİ AKP LİLERİN BİLGİSİ OLMADAN OY KAYDIRAMAZ. Kaleler içten fet edilir .
 • nazımnazım2 ay önce
  Bu tür yazılarınızla milliyetçi ve muhafazakar cepheyi parçalamaya ayrıştırmaya mı fitne çıkarmaya mı çalışıyorsunuz. siz hakikaten neyin peşindesiniz
 • Bekir Bekir 2 ay önce
  "Yolda bulduklarını yol yürüdüklerine tercih etmemektir gönül ehli olmak" gönül şehrinde şehremini olmak,tin, zeytin, ve hazel beledil emin ... istikmatinde tali yollara sapmadan,doğru yolda, dosdoğru olmaktır eksenin.önce bu beldenin, şehremini olmalıdır derdin. ... söz uzadıkça tesiri azalıyor.
 • iyildiziyildiz2 ay önce
  "Yolda bulduklarını yol yürüdüklerine tercih etmemektir gönül belediyeciliği"...Hele de MİLLİ GÖRÜŞ GÖMLEĞİNİ hiç çıkarmamaktır... Ülkücü-türkücü gömleğini ise, asla giymemektir...
 • İttifuck nedir yaa?İttifuck nedir yaa?2 ay önce
  Mhp' lilerin ankara ve istanbulda ak parti adaylarına oy verdiğine inanıyor musunuz? Buna istakoz bile güler! Bahçeli de biliyor bunu; ama seçimden en işini bilen vatandaş olarak çıktı!
 • Ali' ye:Ali' ye:2 ay önce
  Olm bi şey unutmuşsun: bi de "saadet kazandı" diyeceedin le.., he he..
 • MustafaMustafa2 ay önce
  sayın yazar, öyle bir yamışın ki; iki keçiyi emanet etsek, birlikte yaylada yayamayacak durumda zihin bulanıklığı var. Düşman tek millet olmuş saldırıyor, sen de tutmuş parçalara ayrılıp düşman karşısında zayıflasaydınız diye niyet ediyorsunuz. hak isteyen hakkı düşünür, şer isteyen de sizin gibi düşünür, başka da bişey diyemiyorum. Selam'lar
 • FerruhFerruh2 ay önce
  Doğru bea.
 • HalukHaluk2 ay önce
  Hocam rekabet millete yarar kazanan millet oldubundan sonra AKP uretim modeline gecmez ise benden demesi 2023 de gider
 • AliAli2 ay önce
  AKP den kaçan seçmen MHP te gitti, ittifak oyu değişmedi ama bahçelinin eli güçlendi. Ankara İstanbul antalya gibi bir çok şehirin elden çıkması çok ciddi moral çöküntüsüdür, ak parti erdoğana rağmen tokatı yemiştir!
 • Kafamda deli düşüncelerKafamda deli düşünceler2 ay önce
  Yolda bulduklarımızla beraber yürüdük biz bu yollarda yapsak? Olmaz mı? Ne dedik: bu trendeeeeen ineeeenn bir daaaaha binemeeeezzz haaaa, onaaaa göreeeee! Yani kısacası bu trenden inen bir daha binemez. Terörist, dinsiz dediklerimiz İstanbul'u aldı! Peki ne yapabiliriz? Oyları tekrar tekrar sayıp geçersizleri kendimize yazıp geri alırız İstanbul'u. Bunu iyi düşündüm, hemen itiraz edeyim. Bizden biri demişti: kim itiraz ediyorsa bilin ki kaybetmiştir. Neyse duymazdan gel. Dün dündür bugün bugündür.
 • UyarıcıUyarıcı2 ay önce
  Sayın Abdullah Şanlıdağ kardeşim, size katılıyorum. Aynen söylediğiniz gibi. Bütün belirttiğiniz konularda haklısınız. İnsanların kafasını bu ittifak yöntemi karıştırdı. Her parti kendi ayrı ayrı oylamaya katılacak ondan sonra ittifaka gidilecek bir uygulama benimsenecekti. Ak Parti kendi ayağına kendisi kurşun sıktı. Ben yorum yazılarımda bunun böyle olacağını önceden belirtmiştim. Hiç hoplamaya gerek yok! Selam ve sevgiler.
 • RabiaRabia2 ay önce
  Euzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahim Eğer şaşıracaksan, asıl şaşkınlık konusu onların şöyle söylemeleridir: "Biz toprak iken mi, gerçekten biz mi yeniden yaratılacağız?" İşte onlar Rablerine karşı küfre sapanlar, işte onlar boyunlarına (ateşten) halkalar geçirenler ve işte onlar -içinde ebedi kalacakları- ateşin arkadaşları olanlardır.rad süresi 5.ayet.elhamdulillah.Sayin Sanlidag biliyorsunuz başkanlık sistemi ne geçtik ve Türkiş bir sistemi oluşturacağız Allahin izniyle.illede batıya benzemek zorunda değil.var olandan tecrübe edilecektir.teroriste terör demeyenlerin başına bela olmak meselesi asıl mesele.burasi Türkiye batı değil.mehmetcik şehid olmuş yetimi mazlumu vatanını beklemeye devam ederken siz inaniyormusunuz bu millet gitsin de millet ittifakı na versin.resmen millet ittifakı hırsızlığı yoksulluğu yasakları yolsuzluğu çamuru çöpü çukuru.secimler iptal edilmeden insanlar bu utançtan kurtulamayacaklar.fakat şer şunu gösterdi ki Cumhurbaskanimizi onlarda seviyorlarmis.saygilar selam ve dua ile Allah'a emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel vekil deriz

Günün Özeti