• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Abdullah Şanlıdağ
Abdullah Şanlıdağ
TÜM YAZILARI
14 Ekim 2019

Barış Pınarı Harekâtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emri ile Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ve Suriye Milli Ordusu, Barış Pınarı Harekâtı kapsamında Fırat’ın doğusunda kara harekâtına başladı. Erdoğan’ın videolu emrini televizyondan hep birlikte izledik ve gururlandık. Harekâta ABD Başkanı Trump, yeşil ışık yakmak zorunda kaldı. Bugün harekâtın 6. günü. Türk ordusu ve Suriye Milli Ordusunun karşısında bir devlet ve ordu olmadığı için Fırat’ın Doğusuna yönelik yaptığımız harekâta belki bir noktaya kadar savaş ismini veremeyebiliriz, bunun adına operasyon diyebiliriz… Ancak PKK/YPG’nin bir tetikçi olduğunu, arkalarındaki asıl gücün ABD olduğunu ve şuanda Suriye topraklarının 1/3’ünü işgal ettiğini de göz ardı etmememiz gerekiyor. Keşke operasyon sadece YPG ve DAEŞ’e karşı yapılıyor olsa, o vakit işimiz daha kolay olurdu. Fırat’ın doğusuna yaptığımız operasyonda Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğüne çok önem verdiğimiz gibi, Mehmetçik çok hassas davranarak sivil hedefleri, mabetleri vurmamaya özen gösteriyor. Her şeyden önce bölgedeki siviller ve kendi topraklarımızda yıllardır barındırdığımız Suriyeli mülteciler için güvenli bölge oluşturmaya çalışıyoruz. Hedef, sınırlarımızdaki terörün nefes borusunu kesmek ve bölgeye huzur getirmek.

Gönül ister ki, güvenli bölgede terör yapılanmasını ve onlara destek verenleri 30 kilometre ileriye gitmelerini sağlamak yerine, inlerinde köklerini kazıyalım. Güvenli bölge 30 km derinliğinde ve 120 km uzunluğunda bir alan olacak. Bölgede pınarların yoğun oluşundan dolayı Barış Koridoru da deniyor. Barış Pınarı ismi de zaten boşuna verilmedi.

Güvenli bölge PKK/YPG’nin tam olarak bitirilmesi anlamına gelmiyor. Afrin harekâtında püskürttüğümüz YPG’li teröristler Fırat’ın doğusuna konuşlandılar. Tabi birçoğunu da etkisiz hale getirdik, şuna “geberttik, öldürdük” desek daha doğru olmaz mı? Şimdi Fırat’ın doğusunda direnen teröristler de aynı şekilde etkisiz hale getirilecek ve o bölgede de Mehmetçik destan yazacak. Direnmeyip; TSK’nın hava ve kara saldırısı karşısında 30-40 km güneye kaçacak olanlar için yapacak bir şey yok. Bu noktada hedefin, PKK’nın tamamen bitirilmesine yönelik olması gerektiğini söyleyenlere katılmak mümkün ama, şimdilik bunun gerçekleşmesi zor bir süreç. Türk ordusu ve Suriye Milli ordusu PKK’nın savaş ve direnme iradesini kırarsa, bu büyük bir kazanç olacaktır.

Tabi bölgede sadece siviller ve PKK terör örgütü bulunmuyor. PKK/YPG terör kampları, sivil yerleşim bölgeleri, ABD askeri tesisleri ve bu tesisler içerisinde kim bilir ne cephanelikler yer alıyor. Yazıyı kaleme aldığımız saatte Resulayn meskûn mahalli ve Tel Abyad kuşatılmıştı. Şehir merkezinde kontrol sağlandı.

NEDEN SURİYE’DEYİZ?

ABD, AB, Arap ülkeleri ve birçok ülkenin operasyona karşı çıkmasının arka planında ne vardır? Faşist, çatlak, narsist Trump, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Üç seçeneğimiz var: Ya ordumuzu göndermek, ya Türkiye’yi yaptırımlarla vurmak ya da Türkler ve Kürtler arasında arabulucu olmak.” 

 Türkiye, tarihinin en büyük harekâtlarından birini havadan ve karadan olmak üzere Fırat’ın doğusuna gerçekleştiriyor. Bu harekâta destek verenlerin yanı sıra, karşı çıkan ülkeler de var. Hamasi nutuklardan ziyade akılcı, kararlı, basiretli bir diplomasi diline ihtiyacımız var. Bölge çok hassas. Operasyon dünya çapında geniş yankı uyandırdı. Türkiye’nin ve dünyanın en önemli gündemi, hiç kuşkusuz Barış Pınarı Harekâtı. Birilerinin operasyona karşı çıkması, bizim sınırlarımızda terör koridorunun oluşturulmasına sessiz kalacağımız anlamına gelmez. İsterse tüm dünya Suriye’de bulunuyor olmamıza karşı çıksın, ne yazar! Güvenli bölge için kararlıyız. 40 yıldır PKK ile güneydoğu sınırlarımızda mücadele ediyoruz. Elhamdülillah sona doğru yaklaşıyoruz. Eğer bugün ABD’nin Suriye’de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunu parçalamaz isek, bizden sonraki kuşakların bir 40 yıl daha terörle yaşamalarına zemin hazırlanmasına göz yummuş oluruz. Erbakan hoca derdi ki, bir gün söz konusu Suriye olursa bilin ki, hedef Türkiye’dir. Suriye parçalanırsa, bölgeye İsrail ABD nüfuzunun doğrudan erişimi sağlanmış olur.

Türkiye, güney sınırlarındaki terör koridorunu tümüyle yok etmek için yeni bir hamle yapması gerekiyordu ve bu hamle işte Barış Pınarı Harekatı’dır. Terör örgütü YPG ve arkasındaki güçlerin bölgedeki oyununu iyi anlarsak, bu harekâta karşı çıkmamız mümkün değildir. Eli kanlı, bebek katili PKK, kadın, çocuk, yaşlı, asker, polis, sivil ayırt etmeksizin binlerce Türk-Kürt vatandaşını öldürmüştür. Bu terör örgütü sadece Türkiye için değil, uzun vadede bölgesel istikrar için de, Suriye için de varoluşsal bir tehdittir.. PKK; Marksist-Leninist, etnik ayrımcılık temelli ideolojiye sahip, silah ve uyuşturucu kaçakçılığı faaliyetlerinde bulunan, arkasında çok uluslu devletlerin yer aldığı bir terör örgütüdür.

Operasyon tüm hızıyla devam ediyor. Anadolu’nun dört bir yanından bu harekâta destek var. Analar, babalar, yaşlılar gözyaşları ile dua edip Fetih suresi okuyorlar. Bu şarkı burada bitmez. Fırat’ın doğusunu terör örgütlerine mezar yapacağız. Bu bir Türk-Kürt savaşı değil. Dinine, vatanına, milletine, bayrağına bağlı hiçbir Kürt ferdi, dinsiz PKK’nın neferi olamaz. PKK içerisinde örgüte destek veren Kürtçü kişiler olabilir. Diyarbakır annelerinin feryadını duymuştuk. Onların çocuklarını dağa kaldırarak teröre sermaye yapan HDP’den de harekât sonrası hesap sorulmalıdır. 

Sefer bizden, zafer Allah’tandır.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

gün gündür

Umarım bu harekattan sonra laik İzmir' in Pınar Sucukları şöhret yapmaz birden!
 • Yanıtla

Nihal

eee artık Batı özelliklede Fransızları(ermeni sevicisi dolayısıyla pkk yanlısı) Arap birliğini hatta Filistini filan görmeye başladık nasılda eteklerindeki taşları döküyorlar buradan ders çıkarmalı 
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23