• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Abdullah Şanlıdağ
Abdullah Şanlıdağ
TÜM YAZILARI
09 Eylül 2019

Annelerin Baharı

Arap Baharı Ortadoğu’ya huzur getiremedi, halklar ayaklandı ama netice alınamadı. Devrilen liderler oldu, ABD yerlerini doldurmada gecikmedi. Tunus’ta bir seyyar satıcı tetiklemişti Arap Baharı’nı. Bu süreç, bir dizi Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkesinde önemli değişimleri beraberinde getirdi. Bazı ülkelerde iç kargaşa ve çatışmalar halen devam ediyor. Mısır, meşru liderini zindanda kaybetti. Tunus’ta başlayan isyanlar dört ülkede liderlerin değişmesine, Libya, Suriye ve Yemen’de ise savaşa yol açtı. Birleşmiş Milletler (BM), Arap Baharı’yla başlayan protesto hareketlerinin bölgedeki büyümeyi 2011 yılından bugüne kadar 614 milyar dolar aşağı çektiğini açıkladı. Tabii savaştan doğrudan etkilenen ülkelerin yanında bir de dolaylı olarak etkilenen ülkeler var. Buna sığınmacılar, döviz kaybı ve turizmdeki düşüş sebebiyle etkilenen ülkeleri de dahil edebiliriz. 

MONARŞİ DÜZENİ AYAKTA

Ortadoğu’daki kraliyet aileleri için Arap Baharı korktuklarını başına getirmedi. ABD’nin desteğiyle monarşi rejimleri ayakta duruyor. Lakin ABD, Arap Baharı’nı iyi kontrol edemedi. Obama yönetimi Arap Baharı’nın başlangıcında Mısır, İsrail ve Suudi Arabistan gibi güçlü müttefiklerinin olduğu durgun bir Ortadoğu öngörmüştü. Mısır’da Mursi, dengeleri altüst edebilirdi. Müslüman Kardeşlerin kazandığı seçimlerin sonucunu hazzedemedi. Türkiye ve Mısır’da kazanan tarafla değil, sürekli muhaliflerle birlikte oynuyor. Müttefik gibi gözüküp düşman gibi vuruyor. ABD’nin Suriye ile de ilişkileri normal değil.  

Görebildiğimiz kadarıyla bu ayaklanmaların kazananı pek yok gibi. Nükleer gücü sebebiyle İran kazançlı diyebiliriz. Suriye’de İran’ın rızası olmadan taş yerinden oynamaz. Bölgede kazanan taraf sadece İran değil, kısa vadede Kürtler de kazandı. Irak Kürdistanı kazananlardan birisidir. Ülkenin petrol zengini kuzey bölgesinde yaşayan Kürtler güçlü komşusu Türkiye’yle bağımsız ekonomik ilişkiler kuruyor. Sorunsuz bir dünyanın inşası neredeyse imkansız. Erbil gibi Kürt kentlerinde insanlar geleceklerinin daha parlak ve daha özgür olacağını düşünüyor. Yaşasın inanç özgürlüğü, insan hakları ve  barış..

KÜRT KADINLARININ FERYADI, 

YENİ BİR BAHARI TETİKLEYEBİLİR

Türkiye’nin 40 yıllık düşmanı PKK, bu ülkede Kürtlerin savunucusu ve istedikleri düzeni tesis edici güç olarak bu topraklarda tanıtıldı. Marksist bir yapıya yaslanan PKK terör örgütü hiçbir zaman Kürtlerin gerçek savunucusu olmamıştır. PYD/YPG’nin arkasında hangi güç varsa PKK’nın da arkasında o malum ülke vardır. Suriye’nin kuzeyi başta olmak üzere PYD/YPG eliyle bölge haritaları değiştirilmeye çalışılıyor. Terör örgütlerini taşeron olarak kullanan ülkeler, Suriye’de vekalet savaşı yürütüyor. Suriye ve Irak yeniden tanzim edilmeye çalışılıyor. Elimizi çabuk tutmaz da bölgede gerekeni yapamaz isek, asıl hedef Türkiye. Bu sebeple Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde Azez’den Cerablus’a, El-Bab’tan Afrin’e kadarki güvenli bölge yapılanması ve kazanımları ne kadar meşruysa; Fırat’ın doğusu ve batısını da terörden arındırması ve mültecileri güvenli bölgelere yerleştirme mücadelesi de o kadar meşrudur. Güneydoğumuzda cereyan eden Kürt analarının feryadı, PKK’yı olduğu kadar, ona destek sağlayan HDP’yi de boğacaktır. O analar, yavrusunu dağa kaldıran örgütle HDP’nin bağını çok iyi biliyor. Bu feryat ve haklı başkaldırıya ne HDP ne de onun gerillası dayanabilir.

NERDE KADIN HAKLARI 

SAVUNUCULARI?

 Avrupa’nın kadın hakları savunucuları nerede? Sahi bizim feministler, Kürt analarının bu feryadına neden duyarsızlar? Bu ülkede yıllardır Kürtler üzerinden nemalanan, siyaset yapan kuruluşlar neden sessiz? PYD’yi terör örgütü olarak görmeyen CHP, bağrı yanık anaların feryadına ne diyor? PKK terör örgütü ya da PYD/YPG/SDG terör örgütlerinin “paçavralarıyla” selfi çeken siyasetçileri merak ediyorum..

ÖRGÜTÜN KARARGÂHI HDP 

BİNALARI MI?

Kürt anaları ne istiyor? Diyarbakır’da Kürt anneler HDP İl Teşkilatının kapısında eylem yapıp dünyaya seslerini duyurmaya çalışıyorlar. HDP tarafından ikna edilip PKK terör örgütüne kaçırıldığını iddia ettikleri evlatlarını geri istiyorlar. Garip ama PKK terör örgütü tarafından kaçırılan 17 - 20 yaş arası gençler nedense hep ilk önce HDP binasına girip sonra kayboluyorlar! YPG PYD’nin silahlı koludur. PYD ise Suriye’nin PKK’sıdır. Türkiye’nin PKK’sının siyasi kanadı HDP’dir, Kandil’le direkt bağları vardır. Kürt anaları da bu gerçeği artık görüyorlar. Bu ülkede 40 yıldır teröre kurban giden sadece asker ve polisimiz değil, bu mazlum coğrafyanın Kürtleri de kader kurbanıdırlar. Yıllarca Kürt halkını dışlayan sistem, Kürtleri PKK’nın kucağına atmıştır. Sonra bu bölgemize el atan devlet, halklara şefkat yüzünü göstermiş ve Güneydoğuyu kalkındırmıştır. Devletin gücü ve sevgisini gören Kürtler, kendilerini savunduklarını zannettikleri PKK’nın ve HDP’nin gerçek yüzünü tanımaya başlamışlardır. Bu bir anaların baharıdır, gerisi gelir. 

ANA SORGULUYOR ARTIK

“Sizin çocuklarınız hangi özel okula gidiyor? Sizin karınız şu an hangi plajda?”

Bu bir devrim ve Kürt kadınının haklı isyanıdır. Kürt kökenli garibanların çocuklarını dağa kaldırıp örgüte militan yetiştirenlerin çocukları ve kadınları lüks bir hayat yaşarken mazlum Kürt analarının evlatları dağlarda yok olup gidiyorlar. Sorgulama başladığı vakit, sosyalist geçinip kapitalist yaşayan terör yanlısı grupların işi zorlaşır. Yoksul ve acılı halkın değerlerinden, sosyolojisinden bihaber HDP, bundan sonrasında istediği gibi hareket edemez. HDP elit, Kürt halkları garip. Terörist elitler, mazlum gariplerin çocuklarını sermaye yapamayacaklar.  “Başlarım sizin Kürdistan davanıza...” haykırışı, anaların artık kandırılamayacaklarının göstergesidir.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Okur

Açık açık tüm bunların sorumlusu ABD bile diyemiyorsunuz. Malum ülke imiş. Breh breh.
 • Yanıtla

ORHAN İNAN

İYİCE SEYRELTİLEN PKK ARTIK TEHLİKE OLMAKTAN ÇIKMAYA BAŞLAMIŞTIR..ANALARIN SESİ ONUN İÇİN BU DENLİ GÜÇLÜ ÇIKMAKTADIR..ÇOK ÖNEMLİ BİR GELİŞME CEREYAN ETMEKTEDİR..BU PKK NIN VE O NUN SİYASİ DESTEKÇİLERİNİN ,GELİŞİP SERPİLDİKLERİ COĞRAFYADA ,YİNE O COĞRAFYANIN İNSANLARI,ANALARI TARAFINDAN TARİHE GÖMÜLECEKLERDİR,İNŞALLAH..EVLADINI İSTEYEN ANNELER HEM KÜRTLERİN HEM DE ÜLKEMİZİN BEKASI İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİE EYLEMİ BAŞLATTILAR..ALLAH(CC) YARDIMCILARI OLSUN..İKTİDARI DEVİREBİLMEK İÇİN ,ACAİP İTTİFAKLAR İÇERİSİNDE BULUNANLAR DA ŞAŞKINLIK İÇERİSİNDE OLANLARI İZLİYORLAR VE HENÜZ KARŞI BİR POLİTİKA DA GELİŞTİREBİLMİŞ DEĞİLLER..BÜTÜN ANALARIN ELLERİNDEN ÖPÜYORUM..ELİNİZE SAĞLIK..
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23