ABD Suriye’yi neden vurdu?

16 Nisan 2018 Pazartesi

ABD, yanına İngiltere ve Fransa’yı da alarak Suriye’nin Doğu Guta’da kimyasal silah kullandığını bahane ederek rejimin tahliye ettiği alanları vurdu. Büyük şeytan Amerika’nın yaşlı-kart tağutu Trump Pentagon’dan bağımsız ve de izinsiz adımını bile atamaz. Şimdi ABD, Suriye rejimini vurdu falan deniliyor ya, hikâye kardeşim hikâye. Vurdu da ne oldu? Suriye savaşı sona mı erdi? Mazlum milletin yüzü mü güldü? Esed keferesi Suriye’den çıkarıldı mı veya etkisiz hale mi getirildi? DEAŞ, PYD gibi terör örgütlerinin sonu mu geldi? Hayır; bunların hiç birisi olmadı. Bilakis ABD Suriye’de varlığını pekiştirdi. Amerika bölgede İsrail’in güvenliğini teminat altına almak için çalışıyor. Suriye savaşı sonrası pastanın büyük diliminin paylaşılması hesaplarıdır bunlar. Esed gitmez, İran’a da yakın vadede ilişilmez. 

 Doğu Guta büsbütün Suriye rejiminin eline geçti.  21 bin kişi daha tahliye edildi. Yeni bir göç dalgası kapıda. Katil Amerika 7 yıldır Suriye’de gerçekleştirilen katliamın baş müsebbibidir. Kimyasal silah kullanıldığı gerekçesiyle füze saldırısı yapılması, göz boyamadan başka bir şey değildir.

Peki olan nedir?

Büyük şeytan, yanına İngiltere ve Fransa’yı da alarak bir kez daha Ortadoğu’nun da patronu benim dedi ve çöle yerleşti. Türkiye, Rusya ve İran ittifakına gözdağı verildi. Bu gözdağı operasyonuna Rusya, İran ve Cin karşı çıkarak yeni bir blok oluştu. Ya Türkiye? Bölgede yalnızlaştırıldığımız için denge politikası ve bunca mücadeleden sonra masada yer almak için ABD›nin sinsi planını görmüyor gibi davranıyoruz. İncirlik kullanılmadı diyoruz. Bu operasyonla ABD Fırat’ın doğusuna yerleşmiş oldu. Benim Suriye operasyonundan anladığım bu. Korkum o ki; ünümüzdeki süreçte PYD veya Esed’i tercih etme konusuyla karşı karşıya geldiğimizde, bunca yıldır Suriye’nin katili dediğimiz Esed’e nasıl elimizi uzatacağız? Bu eli kanlı katile Amerika, Rusya ve İran sahip çıktığı müddetçe bizim sınırlarımızda terör operasyonu ile elde ettiğimiz kazanımlarımızın sonucu ne olacak? Mesela bu aşamadan sonra Menbiç veya başka bir bölgede PYD temizliği yapabilir miyiz?

Ne oldu Trump’a? Daha dün “IŞİD’i Obama kurdu. IŞİD’in kurucusu o. Şunu da söylemeliyim yardımcılığını da ezik Hillary Clinton yaptı. IŞİD Obama’yı onurlandırıyor… İslam Devleti yenilgiye uğradı ve Washington’un Esad’ı devirmek, Suriye’yi parçalamak, Türkler ve Kürtler arasına girmek, Rusya ve İran’la yüzleşmek ve neocon düşünce kuruluşlarının ortaya çıkardığı arayışlarla hiçbir işi yoktur” diyordu.

Artık bundan böyle hiç kimse; Suriye iç savaşının (aslında vekalet savaşı)çözümü noktasında “Esed gitsin” argümanını seslendiremez. Bölgede Esed varlığını pekiştirdi, Amerika Ortadoğu’yu Rusya ile birlikte dizayn edip İsrail’in güvenliği temin edebilmek için harıl harıl çalışıyor. 7 yıllık savaşın kazananı maalesef Esed’tir. Sığınılacak en emin ada Türkiye, bölgede yalnızlaştırılmıştır. “Bu bir vicdan meselesidir” diyerek topraklarında konuk ettiği 3.5 milyona yakın mülteciye bakması ve Suriye’nin kuzeyini terörden temizlemesi, İslami ve insani görevdi. Eğer Afrin temizlenmemiş olsaydı bugün daha başka noktalarda olabilirdik. Lakin Fırat’ın doğusuna çekilen PYD ve onlara bekçilik yapan ABD ile er veya geç, bir hesaplaşma kaçınılmazdır. 

ABD’nin Suriye rejimini vurması göstermelik bir senaryodur. Rejimin tahliye ettiği alanlar vuruldu. Peki Türkiye neden, sırf saldırı Esed rejimine yapılıyor gibi göründüğü için “destekliyoruz” açıklaması yaptı? Yani Allah aşkına neyi destekliyoruz? ABD, İngiltere ve Fransa üçlüsünün komik dansını mı, yoksa Amerika’nın İsrail’i koruma aşkını mı, Ortadoğu’yu Rusya ile birlikte paylaşmak istediğini mi? Neyi alkışlıyor ve destekliyoruz? Yani Trump’ı samimi buluyor muyuz?

ABD, İSRAİL, İNGİLTERE VE FRANSA; SURİYE REJİMİ VE ESED’TEN TEMİZ DEĞİLLER Kİ.

ABD, bölgede zayıflayan otoritesini pekiştirdi. Rusya, İran ve Türkiye’nin oluşturduğu ortak pakta (Astana-Soçi zirveleri) bir saldırıdır aslında bu. PYD ve DEAŞ’a karşı Türkiye zaten mücadele veriyor. İnsan öldürmenin kimyasalı, konvansiyoneli olur mu? İkisi de yanlıştır. 7 yıldır insan katledilirken sesi çıkmayan Batı’nın Guta’daki kimyasal saldırıyı  bahane ederek, tahliye edilmiş alanları vurması inandırıcı gelmiyor. Şimdi Ortadoğu daha belirsiz bir hale geldi. Bundan sonra ne olacak, bekleyip göreceğiz.

 

YORUM YAZ

 • İlaveler yapalım,İlaveler yapalım,5 gün önce
  Ayakkabınıza, pantolon paçanıza, çorabınızın lastiğine, kemerinize de sağlık; sağ olun, varolon; ne demek efendim, vs..
 • HaticeHatice5 gün önce
  Cok karamsar bir yazi olmus ya bu insanlar niye hic onlarin hesabina karsilik allahinda bir hesabi vardir demez allah nurunu tamamladigi zaman o kafirler cil tavuk gibi savrulacaklar
 • Ahmet ÖzAhmet Öz6 gün önce
  Harika bir yazı.Kaleminize,ruhunuza sağlık Abdullah Bey.
 • ihsihs6 gün önce
  Elinize sağlık hocam. Yerinde tespitler. Kan emici zalimler tiyatro sergiliyor. Biz de alkışlıyoruz!!!
 • Memo sertpolatMemo sertpolat6 gün önce
  sen reisin destek açıklamasını okumadın mı? Kendine gel.
 • SelahaddinSelahaddin6 gün önce
  Allah razi olsun Abdullah bey hislerimize tercuman olmus. Mesruiyeti zaren saibelerle dolu olan Esed halkini katletmeye basladigi andan itibaren olmayan mesruiyetini de tamamen bitirmis tahtini davet ettigi isgalci rusya'ya teslim etmis durumda. Suriye arazisi sunni halklardan arindirilmasi isini Esed'in katliam tugayina kattigi iran, rusya ve kendi cinayet mangalari 3 koldan yurutmeye basladi. Turkiye bu katillerle bir araya gelmesi bile dusunulemezdi ama gel gor ki caresizlik namumkunu mumkun yapti. Diger koldan abd gudumundeki Turkiye dusmanii pkk/ypg/ deash katilleriyle bolge kayniyor. Bu katiller surusunun tamaminin bolgeden cikarilmasi icin Esed'le anlasma gerekiyorsa anlasilmali noktasina geldik bile diyemiyoruz, cunki bolge oncelikle rejimin davetiyle kurdugu uslerle rusya'nin isgalinde. Turkiye'nin amerikan mudahalesini hakli bulmasi maalesef bolgenin daha riskli bir gelecege tasindigini gormek istememesi intibai uyandiriyor. Nufusunun ezici cogunlugu musluman olan Marawi'yi isgal eden amerika demografiyi hristiyan cogunlugu saglamadan once oradan cikmamis. Suriye'ye kazigi cakmasini da hic bir sekilde hayra yormak imkani yok. Bizim devlet nezdinde yapmamiz gereken mudahaleyi tasdik degil BMGK'nden heyetle kimyasali inceleyecek heyetin gorevini yapmasina sans verilmesi cagrisini yapmamiz gerekiyordu. Cunki yapilan mudahale hem rejime degil, hem vardiysa yeri coktan degistirilmis ekipmanlara yapildi ve hem de rejime dokunulmayan bir mudahale. Diger eksisi ise Turkiye mudahaleye verdigi destek ve tasdikle yalnizlastirildi. Nereden baksak bu mudahale Turkiye'nin ayagina prangalar vurmaya yonelik. F35'lerden olmayalim derken bakalim Akkuyu ve s400'lerin mukadderati ne olacak.
 • MardinliMardinli6 gün önce
  Sayın Abdullah hocam yüreğinize dilinize sağlık.Yüzde yüz bu hareket buyurdugun gibi turkiyeye karşı bir harekettir göz boyasıdır.Şeytanı bir harekettir.Yedi seneden beri bu menul esed rejimi katli am yapıyor kimyasal kullanıyor.Kâfir amarika ve büyük şeytan ingiltere ve fahişe fransa nerde idiler şimdimi akıllarına geldi bu şeytanlar derin hesaplar yapıyorlar türkiye onların oyunlarına gelmemeleri lazım.Bakınız bu komik hareket yapıldı ne diyor melun amarika hedef rejim değilmiş küfür güçlerin kuklası hâle işi bitmemiş onlar için.Daha gitmesini istemiyorlar.Bütün oyunlar türkiye ve müslümanların aleyhinedir buna dikkkat ermek lazım onların oyunlar bozmak lazım.Gerçekten turkiyenin işi zordur.Rusya ile iranla ilişki koruyor onlar esetten vaz geçmiyor.Amarika ve diyer şeytanlarla ilişki kuruyor devletin başına bela olan pkk pyd feto destekliyor gerçekten türküyenin işi zordur .Bunların hiç birine ilişki kurmassada olmuyor.Allah cc bu milleti devleti bunların şerrinden şeytanı oyunlarından muhafaza etsin selam ve dua ile