• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Abdullah Şanlıdağ
Abdullah Şanlıdağ
TÜM YAZILARI

1 Kasım seçimleri ve dünyanın geldiği nokta

02 Kasım 2015
A


Abdullah Şanlıdağ İletişim: [email protected]

Öncelikle siz bu yazıyı okurken seçim sonuçları büyük ölçüde şekillenmiş olacak. Bölgemde bir çok alanda seçim çalışmalarına katıldım, analiz yaptım, hem gazeteci kimliğimle hem de TRT muhabiri sıfatımla, özellikle AK Parti’nin seçim çalışmalarını ve zeminde kullandığı argümanları izledim. Sonuç olarak şunu söyledim: Bu sefer tamam inşallah. İnşallah seçim sonuçları, başta ülkemiz olmak üzere, dünya Müslümanları ve Ortadoğu için hayırlara vesile olur.

Gelinen süreçte BM’nin yeniden yapılandırılması söz konusu. Şöyle ki; uluslararası düzenin kurucusu şeytan Amerika, BM değerlerine saygılı olmayan ülkeleri ekonomik ve siyasal yaptırım
mekanizmalarıyla cezalandıracağını ifade ediyor. ABD’nin düzeninin korunmasından ve jandarmalığından Rusya ve Çin rahatsız. Peki BM’ye yeni statü nasıl sağlanacak? Uluslararası Hukuk’un, NATO, IMF, Dünya Bankası gibi ekonomik ve siyasi kuruluşlar üzerinden uluslararası sistemin yeniden düzenlenmesi şeklinde olabilir ancak ABD bunda diretiyor. Bu yapılanmayı sağlayamasalar da, sömürüye dayalı paylaşıma Rusya ve Çin de dahil edilebilir. Aslında Rusya ve Çin’in yapmaya çalıştığı, ölümü gösterip sıtmaya razı etmek.

Rusya’nın Suriye’ye girerek sözde terör örgütleriyle mücadele etmesinin arka planında yatan gerçek, Suriye iç savaşının “Eset’le mi, Eset’siz mi?” sorusunda düğümlenmesidir. İşte tam bu noktada BM’nin yapısının değişmesinden yana olanlar Eset’li siyasi çözümü önerirken, yapının değişimine karşı duranlar Eset’siz siyasi çözümden yana duruş sergiliyorlar. Terör örgütleriyle mücadele ve Suriye’nin iç savaşına bir çözüm için Suriye’de bulunduğunu deklare eden Rusya, terör örgütlerinin tasfiyesinin ardından düzenlenecek Barış Konferansı’nda, “birleşik, laik ve demokratik” kalması esasında yeni Suriye’nin kurulmasına ilişkin bağlayıcı kararın alınmasını benimsiyor, hatta dayatıyor. Tabi ABD’nin BM üzerinden sağladığı imparatorluğundan öyle kolay kolay vazgeçeceğini söylemek saflık olur. Dolayısıyla ABD’nin Rusya ve Çin için biçtiği bir gömlek, yürüttüğü bir proje vardır, bunu önümüzdeki aylarda göreceğiz. 

Söz konusu coğrafyada Türkiye kilit ülkedir. Suriye’de yalnızlaştırılan, İsrail’e kafa tuttuğunda ipi çekilen AK Parti üzerinden Türkiye’nin istikrarsızlaştırılma çabaları bu yüzdendir. Bundan sonrasında Türkiye’nin Suriye konusunda dışarıda kalması, duyarsız olması düşünülemez. Önümüzde Lozan Antlaşması’nın süresinin dolduğu 2023 var. Bölgemizde 2 milyonu aşan Suriyeli mülteci ve bir o kadar da mülteci göçü var. Şeytan Amerika ve uluslararası güçler göçmen akışını Türkiye’ye yönlendirmeye veya göçmenleri, sınırın Suriye tarafında güvenlikli bölge emsali bir tampon bölgeye yerleştirmeyi planlıyorlar. Bununla Ortadoğu’yu parçalamayı hedefleyen küresel güçler, inşallah bu planlarında başarılı olamayacaklardır. Öyle zannediyorum ki küresel güçler Tayyip Erdoğan için şunu söylüyorlardır: “Arap ve İslam dünyasında kendine alan oluşturmaya çalıştın. Efendilerinin sana biçtikleri rolü aşıp, sana verilen iznin çok ötesine gittin. Bak şimdi Suriye konusu senin için ölüm-kalım meselesi haline geldi. Hele bir de kurduğun parti 1 Kasım’da yalnız başına iktidar olamaz ise, bak sen o zaman başına neler gelecek. MİT TIR’larıyla Suriye’ye yardım etmenin bedelini LAHEY’de ödeyeceksin. Birlikte hareket ettiğin paralel camiayı da safımıza kattık ki, seni gayrı Allah’tan başkası kurtaramaz…”

Şimdi meselenin bamtelindeyiz. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Türkiye’nin Suriye ve Ortadoğu politikasının 180 derece değişmesi gerekliliği” sözüne karşılık Recep Tayyip Erdoğan’ın “terör örgütleri burada saf dışı edilmeden, terör örgütlerinin girişi engellenmeden, terör örgütlerine parasal destekler, diğer destekler kesilmeden Esad’ın gitmesinin hiçbir anlamı yok” demesini nasıl okumamız gerekiyor?

Seçim güvenliğinin sağlanması yeterli mi? Sonuçlar SEÇSİS sistemine yükleniyor. Sonuçların siyasi partilerin genel merkezlerinde görüntülenmesi ve Adalet Bakanlığı’nın UYAP sisteminde yayımlanması sürecinde ABD de kendi ekranından bunu izleyecek. Acaba buradaki enformasyonel başarı kime ait? Sahi kullandığımız whatsapp neden bedava, patron kim?

Son söz: AK Parti ve İslam dünyası için büyük önem taşıyan 1 Kasım seçimleri, çok şeye gebedir. Görelim Mevlam neyler, neylerse güzel eyler.

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23