• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Zincir marketlerde yürürlüğe girdi: Glütensiz ürün zorunluluğu getirildi, hizmette! Bu işin özü tıbbi beslenme

Yeniakit Publisher
2024-06-13 22:06:00 - 2024-06-13 22:09:03
Zincir marketlerde yürürlüğe girdi: Glütensiz ürün zorunluluğu getirildi, hizmette! Bu işin özü tıbbi beslenme

Zincir marketlere glütensiz ürün zorunluluğu getirildi. Bu işin asıl nedeni: Glüten intoleransı sebebiyle marketlerde glütensiz gıda satışı zorunlu hale getirildi.

Zincir marketlere glütensiz ürün zorunluluğu getirildi

Zincir marketlere glütensiz ürün zorunluluğu getirildi. Glüten intoleransı sebebiyle marketlerde glütensiz gıda satışı zorunlu hale getirildi.

Zincir marketlerde glütensiz ürün satışı zorunluluğu geldi. Glüten intoleransı dolayısıyla tıbbi beslenme tedavisine gereksinim duyanların bu ürünlere erişimini kolaylaştırmak amacıyla şube sayısı 200’den fazla zincir marketler belli şartlar altında glütensiz ürün bulundurmak zorunda olacak. Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Glütensiz Gıda Ürünü Satış Yükümlülüğü Getirilmesine İlişkin Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, gıda perakende sektöründe hızlı tüketim mallarının satışını yapan ve şube sayısı 200’den fazla olan zincir mağazalar, 250 metrekareden fazla satış alanına sahip şubelerinde glütensiz olmak üzere un, tatlı ve tuzlu atıştırmalığı satışa hazır bulundurmakla yükümlü kılındı.

Söz konusu mağazalar, 400 metrekareden fazla satış alanına sahip şubelerinde de glütensiz olmak üzere ekmek, un, makarna, tatlı ve tuzlu atıştırmalığı, süreklilik arz edecek şekilde ve talebi karşılayacak miktarda satışa hazır bulunduracak. Tebliğle glüten intoleransı yaşayanların glütensiz gıda ürünlerine erişimini sağlamak amaçlandı. Düzenlemenin bazı hükümleri 1 Haziran’da, bazıları da 1 Eylül 2024’te yürürlüğe girecek.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Turan

Adamlar piyasaya her türlü ayarı veriyor, sen gluten diyorsun! Basit bir uygulama ile fiyat takibi yapabiliyor musun, sabit etiket, aralarında metre zorunluluğu, sayı-sokak sınırı getirebiliyor musun, tekelleşmeye engel olabiliyor musun, çalışanlarına devlet olarak sahip çıkabiliyor musun? YOK! Ama gluten! Tüy dikmişsiniz maşallah!

Emekli

Siz o urunlerdeki fiyatlari gordunuz mu iktidar sen ipin ucunu oyle bir kacirdin ki fiyat takibi bile yapamiyorsun yetti artik bu millet suze cok yakinda bir ders verir
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23