• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yunanistan ve BAE ilk kez böyle bir sözleşme imzaladı!

Yunanistan ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında ilk kez böyle bir sözleşme imzalandı.

Yeniakit Publisher
2021-01-17 21:01:00 -
Yunanistan ve BAE ilk kez böyle bir sözleşme imzaladı!

Yunanistan ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında ilk kez böyle bir sözleşme imzalandı.

BAE’den Yunanistan’a eğitim amaçlı gelecek olan askeri stajyer personelin konaklaması için imtiyazlı kira sözleşmesi imzalandı.

Yunanistan Milli Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos, 15 Ocak Cuma günü, Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) eğitim amaçlı gelecek askeri stajyer personelin, Yunanistan Milli Savunma Fonu’na (TETHA) ait bir alanda konaklaması için imtiyazlı kira sözleşmesi imzalanma törenine katıldı.

Sözleşme, Yunanistan Milli Savunma Fonu başkanı emekli Korgeneral Antonios Kondilis ile BAE’nin Yunanistan’daki Askeri Ataşesi Tuğgeneral Yassim Sourafa arasında, Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros ve BAE’nin Atina’daki Büyükelçisi Süleyman Hamid Almazroui huzurunda imzalandı.

Yunanistan tarihinde ilk kez yabancı bir devletle imzalanan böyle bir sözleşme, Atina yakınlarında Shimatari bölgesinde bulunan Yunan Havacılık Sanayii’nin (EAB) tesislerinde eğitim görecek BAE askeri stajyer personelinin konaklamasına ve hizmetine yönelik modern tesisler oluşturmak için, on yıl boyunca EAB yakınında bulunan Avlona köyündeki yüzölçümü olarak Yunanistan’ın en büyük askeri kışlalarından biri olan “Mellidi” kışlası içinde 88 bin 349 m2’lik bir alanın ücret karşılığında imtiyazını sağlıyor.

Kurulacak yeni tesisler, Yunanistan’ın mevcut ulusal mevzuatına uygun olacak ve 10 yıllık sözleşmenin sona ermesinden sonra TETHA’nın mülkiyeti olacaktır. (Veya karşılıklı olarak mutabık kalınacak ve yeniden uzatılacak).

Yabancı bir devletle sözleşmenin imzalanmasının, Yunanistan Milli Savunma Bakanlığı’nın mevcut yasal çerçeveyi değiştirmeye yönelik ilgili bir girişiminin ardından ilk kez TETHA tarafından gerçekleştirildiği kaydediliyor.

Kaynak: Birlik Gazetesi

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Yozgat

Arablar Ordaki pkk kalara egitim verecekler S.......ler
 • Yanıtla

Türk

Türklerden öğrendiklerini uygulayıp Türklere taklitçi diyen küstah şımarık bir toolum. Yunan köleleri ne zaman Türk Kağanlığına katıyoruz. Başkan 1.Erdoğan hadi
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23