• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yunanistan panikte! F-16'lar İHA'ların peşinde koşuyor

Trakya sınırı, Ege kıyıları ve Kıbrıs’ta uçan Türk İHA’ları Yunanistan’ı tedirgin etti. Yunanistan, Türk İHA’larına karşı kullanılmak üzere yaklaşık 40 milyon euro ödeyerek İsrail’den 2 adet HERON-Mk2 tipi İHA’yı üç yıllığına kiraladı. Türkiyenin ise dün yapılan son 3 İHA teslimatıyla envanterdeki İHA sayısı 107'ye yükseldi.

Yeniakit Publisher
2020-05-09 16:39:00 - 2020-05-10 11:09:09
Yunanistan panikte! F-16'lar İHA'ların peşinde koşuyor

Türkiye yerli ve milli olarak üretilen İHA (insansız hava aracı) ve SİHA’larla (silahlı insansız hava aracı) bölgedeki hava gücünün en önemli temsilcisi oldu. Özellikle Suriye’deki operasyonlarda kullanılan hava araçları hem hedefleri yok etmede hem de keşif ve gözleme faaliyetlerinde üstün kabiliyetlerini kanıtladı. Türk üretimi İHA ve SİHA’lardan tüm dünyada övgüyle bahsedildi.

Sınırlarımızı gözlüyorlar

Türk İHA’ları geçen yıldan beri Ege, Akdeniz ve Meriç semalarında da uçarak keşif ve gözetleme faaliyetlerini yürütüyor. Bu gelişmeler Yunan savunma sisteminde önemli sorun yarattı. Yunanistan Ege’de Türk İHA’larını tespit için F-16’larını havalanmak zorunda kaldı.

Bu da büyük maddi külfet getirdi. Ayrıca Yunan hükümeti medyada, "F-16’larımız Türk İHA’larının peşinde koşuyor" ve "Türk İHA’ları Ege’de harman savuruyor" ifadeleriyle eleştirildi.

Yunan savunma planlarını hazırlayan kurmaylar, Türk İHA’ları ile nasıl başedebileceklerine uzun süre bir türlü karar veremediler. Yunanistan’ın elindeki çok eski model 2 adet İHA da istenilen sonucu vermedi. ABD ile 3 adet Reaper tipi İHA için müzakereler başlatıldı. Ancak, acil çözüm olarak İsrail’den 2 adet Heron Mk2 kiralanması tercih edildi.

6 ay içinde teslim

Yunanistan yaklaşık 40 milyon Euro karşılığında iki İHA kiraladı. Anlaşma koronavirüs nedeniyle telekonferansla imzalandı. Yunanistan 6 ay içinde teslim edilecek İHA’ların kira bedelini 3 taksitte ödeyecek. İHA’lar Ege ve Meriç’te sınır güvenliği için kullanılacak. Yunanistan, kira sözleşmesi sona erdikten sonra istediği takdirde İsrail yapımı 2 adet İHA’yı satın alabilecek.

Görüşmeleri yaklaşık iki senede sonlanan bu kiralama iki ülke arasındaki ilk askeri anlaşma oldu. Anlaşmaya ilgili konuşan İsrail Uluslararası Savunma İşbirliği Dairesi Başkanı Yair Kulas, "Diğer Avrupa ülkeleriyle olduğu gibi Yunanistan’la da güvenlik sorunlarına yardım sağlayacak daha fazla anlaşma imzalamayı umut ediyoruz" dedi.

Envanterdeki İHA sayısı 107'ye yükseldi

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, dün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Jandarma Genel Komutanlığı'na 3 adet Bayraktar TB2 teslimatı gerçekleştirdiklerini duyurmuştu.

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Jandarma Genel Komutanlığı'na 3 adet Bayraktar TB2 teslimatı gerçekleştirdik. Böylece envantere giren İHA/SİHA sayısı 107'ye ulaştı. Milli Teknoloji Hamlesi ile çıktığı yolda ülkemizin her kritik döneminde gönülden işe koyulan Baykar Savunma'yı tebrik ediyorum"

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

cengiz

vırt ,zırt yorum yazan solaklar konu böyle inkar edilemeyecek kadar büyük bir başarı olunca ağızlarını açıp iki laf edemiyorlar.yahu bunlar milletin,devletin malı ak partinin değil o yüzden ''emeği geçenlerden ALLAH(c.c.) razı olsun derseniz korkmayın ak partili olmuyorsunuz.
 • Yanıtla

tahir

bizim ulu ulu ulusalcılardan, meralingocu fitnetorlardan ses yok, ses çıkarsa da kalın barsak mıntıkasından af buyurun.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı