• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yunan’ın yeni vicdansızlığı

Yunanistan, Meriç sınır bölgesine, göçmen akınlarına karşı kullanmak üzere, taşınabilir, güçlü ses dalgaları yayabilen iki yeni cihaz yerleştirdi. Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Necmettin Hüseyin, “Ses dalgaları ile insanların sağır edilmesi, 3. dünya ülkelerinde göremeyeceğimiz bir hareket” dedi.

Yeniakit Publisher
2020-10-17 10:06:00 -
Yunan’ın yeni vicdansızlığı

 Resul Ekrem Şahan  Ankara 

Sığınmacıların ülkelerine girmesini engellemek isteyen Yunanistan, insanlık dışı hamlelerine bir yenisini daha ekledi. Atina yönetimi, Meriç sınır bölgesine, olası toplu göçmen akınlarına karşı kullanmak üzere, taşınabilir, güçlü ses dalgaları yayabilen iki yeni cihaz yerleştirdi. Ses bombası üreten ve insanları sağır edebilecek güce sahip 2 adet Uzun Menzilli Aktif Akustik Uyarıcı (LRAD) sistemi, Türk-Yunan sınırındaki Yunan Polis Teşkilatına (ELAS) teslim edildi. 

Yunanistan’ın insanlık dışı tutumuna dikkat çeken Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Avukat Necmettin Hüseyin, “Yunanistan’ın tavrı sadece bugüne ait bir tavır değil. Adalarda yaşananlar, sığınmacıları püskürtme yöntemiyle denizde can vermesine neden olması, insanları sefil etmesi, insanların sağlıkları ile oynaması gibi olayları herkes gördü. Türkiye’den özellikle kara sınırından geçmek üzere Yunanistan’a gitmeye çalışan sığınmacılar konusunda da Yunan askerlerinin oradaki sert tutumu, insanları çırılçıplak soymasını hafızamızı zorladığımızda görebiliyoruz. Yunanistan’ın bu anlamda ne hukuk tanıdığını, ne de insan haklarını saygı duyduğunu söylemek mümkün değil” diye konuştu.

Bu uygulamaları bırakmalı!

“Yunanistan’da ne hukuk kalmış, ne de demokrasiden eser var” diyen Hüseyin şu ifadeleri kullandı: “Bu süreç böyle devam edecek. Yunanistan Ege sorunu, Doğu Akdeniz, Kıbrıs konusunda olsun bir orta yolu bulup insani değerleri ön plana çıkararak bir çözüm üretme çabasında olmadı. Bundan sonra da olacağını hiç sanmıyorum. Ses dalgaları ile insanların sağır edilmesi, dünyanın neresinde görebiliriz? Üçüncü dünya ülkelerinde göremeyeceğimiz bir hareketi bugün AB üyesi olan bir ülkeden görüyoruz. İnsan haklarına tamamıyla aykırı uygulamalara bir an önce son verilmeli.”

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23