• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yunan medyasından bomba itiraf: Türkiye güçleniyor

Türkiye ve Yunanistan arasında geçtiğimiz günlerde sona eren istikşafi görüşmelerin ardından Yunan medyası, Türkiye ile olan ilişkilerini düzeltmeye çalışıyor. Son olarak yayınlanan bir analizde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iç ve dış arenada siyasi üstünlüğünü artırdığı kaleme alındı.

Yeniakit Publisher
2021-01-28 14:35:00 -
Yunan medyasından bomba itiraf: Türkiye güçleniyor

Başta Avrupa Birliği üyeleri olmak üzere dünya ülkeleri tarafından yakından takip edilen Türkiye-Yunanistan istikşafi görüşmeleri, geçtiğimiz günlerde gerçekleşmişti. Türkiye'nin Ege Denizi ve özellikle Doğu Akdeniz'deki stratejik konumu nedeniyle yakından takip edilen görüşmelerin ardından masadan istikrar kararı çıkmıştı.

Yaklaşık 5 sene aradan sonra yeniden yapılan istikşafi görüşmelerde Türkiye'nin bölgede süregelen çatışmaları dindirmek için iradesinin tam olduğu mesajı verilirken, meşru haklar çerçevesinde bölgesel barışa da vurgu yapılmıştı.

Türkiye'nin siyasi başarısı konu edildi

Doğu Akdeniz'de meşru haklarını korumaktan geri adım atmayan Türkiye'nin kararlı tavrı ışığında yapılan görüşmelerin ardından kurulan diyaloğun önemi de öne çıkmıştı. Bu görüşmelerin ardından Yunan kanadından da Türkiye'ye yönelik adımlar atıldı. Yunan Kathimerini gazetesi, yayınladığı analizde Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi başarılarına değindi.

"Reform çalışmaları meyvesini veriyor"

Erdoğan'ın, ekonomi ve dış politika alanında yapılacağını duyurduğu köklü reform çalışmalarını merkeze alan Kathimerini, reform çalışmalarının şimdiden meyvesini verdiği yorumunda bulundu. Siyasi arenada güçlü bir Türkiye'nin yer aldığı mesajı verilen yazıda, ülkenin bağımsız politikalarının iç siyasetteki olumlu etkisi kaleme alındı.

"Erdoğan'a destek iç ve dış arenada artıyor"

Erdoğan'ın "Uluslararası alanda sözü dinlenmeyen bir ülkeden, her konuda süreçlerin gidişatını değiştiren bir ülke konumuna yükseldik. Salgın sonrası yeniden yapılanacak dünyada en önemli yükselen güç Türkiye olacak" sözlerine gönderme yapılan analizde, Erdoğan'a olan iç desteğin de giderek arttığına yer verildi.

Türkiye'nin güçlü dış politikasının AB ile olan ilişkilerine de olumlu yansıdığını aktaran Kathimerini, bunun bir sonucu olarak Yunanistan'ın da Türkiye ile olan ilişkisini olumlu yönde ilerletmek istediğini vurguladı.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Rabia Zafer

Her Zaman Böyle Akıllı Olun. Yoksa Aklınızı Başınızdan Alırız. Hiç Şüphesiz ki Nokta. Tūrkiye ile, Asla Boy Ölçūşemezsiniz.
 • Yanıtla

saddi maddi

artık bizden oy yok. azınlıkların dini günlerini tatil edecek, sonra bizden oy bekleyecek ha? yok öyle yağma. AKP tıpki İTTİHAT TERAKKİ gibi
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23