Yumurta suçlu mu?

İnsan ve sanayi eli değmemiş tek besin olan yumurtanı zararlı olup olmadığına ilişkin tartışmalar yine alevlendi.

12 Şubat 2019 Salı 14:02
Yumurta suçlu mu?

Ağzı olan konuşuyor. Eli kalem tutan karalıyor. Şimdi de yumurtayı hedef koydular. Neymiş? Yumurta kalbe zararlıymış. Tam bir safsata. Yumurta rafta satılıp da işlem görmemiş, içine insan ve sanayi eli değmemiş tek besin. Hem de en önemli besin kaynağı, çocuklar için de yetişkinler için de. İçinde katkı maddesi olmayan bir gıda.. 12 vitamin ve 11 mineral yüklü bir besin.

Şu vejeteryanlar gibi tamamen sebze ve yeşillikle beslenseniz bile günde 5-5,5 gram kolesterol yüklenir beden. Oysa yumurtadan alınan 200 mg kolesterolün hiçbir önemi yoktur. Kalp hastası olsun ya da olmasın herkesin günde bir tane yumurta yemesi gereklidir.

Sadece şu uyarı yapılabilir: her besinde olduğu gibi yumurtanın da fazlası sakıncalıdır. İfrat ve tefritten her şeyde olduğu gibi yumurtada da kaçınmak lazım. Günde iki yumurtadan fazlası yendiğinde kan yağlarında yükselme meydana geleceği için kalp sağlığını olumsuz etkileyecektir. Yoksa, çocuklar ve yaşlılar günde bir yumurta, yetişkinler ise kesinlikle gün aşırı bir yumurta yemelidir.

Kalp sağlığının korunması kaliteli ve uzun bir yaşam için büyük önem taşıyor. Her gün kalple ilgili yeni çalışmalar yapılıyor, pek çok sağlık kuruluşu, pek çok uzman kalp sağlığı için uyarılarda bulunuyor. Ancak buna rağmen kulaktan kulağa yayılan bilgiler kalp sağlığıyla oynayabiliyor.

Kalpte ağrı olursa kendini şanslı say

Kalp krizi her zaman belirti vermeyeceği için ilk ağrı kalp krizi ansızın ölüme yol açabilir. Şanslı olanlar ağrı yaşayanlardır. Ağrı vücudun ilk uyarı mekanizmasıdır. Asıl korkunç olan ‘sessiz kalp hastalığı’dır. Ağrıyı uyaran mekanizma bozulduğu için hayat kurtarıcı mesajlar gönderilmez. Sabah yatağında ölü bulunan veya halı sahada düşüp ölen genç insanlar sessiz ağrısız kalp hastalarıdır.

Omuzlar, göğüs ortası, kollara vuran ağrı, huzursuzluk, baskı, karıncalanma, daha önce yaşanmamış hisler kalp krizi belirtisi olabilir. Bu bazen ağrı, bazen çarpıntı olabilir.

Bu sizi kontrole gitmeye yöneltmeli

Kalp kontrolü ilk olarak bebek anne karnındayken başlamalı..

Karıncıklar arası delik, kalp kapak darlıkları, kulakçıklar arasında geniş delik, kalpten çıkan ana damarların yer değiştirmesi, birçok kalp bozukluğu ve kalp hastalıklarının teşhisi anne karnındayken konulur.

Bunun yanında çocuk beş yaşına gelene kadar mutlaka bir eko çekilmelidir. Ayrıca hayatın ilk 20 yılında çocuk ve gençlerin kan yağlarına, kolesterol değerlerine birkaç kere bakılmalıdır. Çocuk ve gençlerde gözlenen ve kalp krizi olarak yorumlanan ölüm olaylarının sebebi doğumsal temellidir. Ritim bozuklukları doğuştan gelen kalp hastalıkları, kalp büyümesi, kapak hastalıklarına bağlı olabildiği gibi genetik geçiş de olabilir.

Onun için “Çocukların ve gençlerin kalp kontrolü yapması gerekmez” düşüncesi yanlıştır.

Salonda değil, sokakta yürüyün

Kalp sağlığı hareket etmenizi gerektirir. Spor salonlarına gitmeye yürüyüş bantları kullanmaya lüzum yok. Buralarda belki sakatlanabilirsiniz bile..

Halbuki sokakta, parklarda bahçelerde yapılacak bir yürüyüş sadece kalp değil ruh sağlığı için de faydalıdır.

Oralarda da kulağınızı cep telefonuyla müzikle tıkamaktan kaçının. Rüzgarın sesini, kuş cıvıltılarını dinleyin.

Size illâ 10 bin adım atın diyenlere kulak asmayın. 45 dakika, bir saat yürümek yeterlidir. Kendi yaşınıza uygun bir tempo tutturun, güzel şeyler düşünerek doğayı içinize çekerek yürüyün.

Yürümeye başladığınızda nabız ölçümü yapmak, yürüme bitiminde artı 20 nabız sayısı varsa bu faydalı bir yürüyüştür.

Kadınlarda bundan 20-30 sene öncesinde kalp hastalıklarının görülme oranı erkeklere oranla daha düşüktü. Kadınlar da çalışmaya, işyerlerinde gerginlik yaşamaya, işinden olma tehlikesi ile karşılaşmaya ve netice olarak, stres dolmaya sigara içmeye başlayınca işler değişti. Ayrıca kadınlarda çocuk emzirmemek modası da östrojen hormonunun erken kaybolmasına sebep oluyor. Böylece artık kadınlar da erkekler kadar koroner kalp hastalıkları riskini taşır hale geldi. "Modern yaşam" övünebilir!

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Şubat 2019 Salı 14:02

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Ekim 2019