YPG'li teröristler bakakaldı! 4 Türk jeti birden...

Türk savaş uçakları Afrin semalarında YPG'li teröristlerin şaşkın bakışları arasında hilal çizdi.

13 Mart 2018 Salı 14:12
YPG'li teröristler bakakaldı! 4 Türk jeti birden...

13.40 : YPG'lilerin şaşkın bakışları arasında dört Türk savaş uçağı Afrin semalarında hilal çizdi.

12.55 : TSK ve ÖSO, Afrin'de Mağaracık ve Dermeşkanlı köylerini teröristlerden temizledi.

12.10 : Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Türk özel kuvvetler askerleri ve ÖSO güçlerinin Afrin'in kuşatıldığını doğruladı. Uluslararası kuruluşa göre, sadece bir yol sivillerin ayrılması için bırakıldı.

11.25 : Anadolu Ajansı, TSK ve ÖSO'nun Afrin kent merkezinin kuşatmasını tamamlarken, sivillerin güvenli çıkışına imkan sağlayacak bir koridor oluşturduğunu açıkladı.

Terör örgütü YPG/PKK'nın yığınak ve savunma hatları, büyük ölçüde Afrin ilçe merkezinde bulunuyor. Beldelerdeki sivilleri canlı kalkan yapabilmek için nüfusu zorla ilçe merkezine yönlendiren terör örgütü, merkezden Beşşar Esed rejimi ve askeri muhaliflerin kontrolündeki bölgelere gitmek isteyen Arap ve Kürt nüfusa ise engel oluyor. Sivillerin alıkonulması, Birleşmiş Milletler'den de tepki görüyor.

10.40 : Türk ordusu, Afrin'in etrafının kuşatıldığını duyurdu. Bugün yayımlanan açıklamada "Harekât kapsamında gerçekleştirilen operasyonlar neticesinde 12 Mart 2018 tarihinden itibaren Afrin kent merkezi kuşatılmış, müteakip harekat için kritik öneme sahip bölgeler ele geçirilmiştir" ifadesi kullanıldı.

10.25 : YPG'nin Afrin'de bozguna uğramasıyla örgüt içindeki yabancı teröristler de deşifre olmaya başladı. Terör örgütünün sözcülüğüne soyunan Hollandalı gazeteci, bir Alman ve bir İngiliz militanın görüntülerini sosyal medya hesabından paylaştı. İngiliz teröristin adı Jamie Janson, Almanya'dan Suriye'ye gelen 26 yaşındaki kadın teröristin adı ise Helen. Örgütün yabancı teröristleri kullanarak uluslararası destek alma çabasında olduğu değerlendiriliyor.

10.00 : TSK: Zeytin Dalı Harekâtı'nda etkisiz hale getirilen terörist sayısı 3393.

08.20 : Afrin'den sivillerin en net kaçış görüntüleri, Kuzey Irak merkezli bir televizyon kanalı tarafından ekrana getirildi. Bir balkondan çekilen görüntülerde Afrin çıkışında yüzlerce araç kentten ayrılmaya çalışıyor.

08.00 : Türkiye'nin Afrin'den sonraki hedefi Menbic'te akşam saatlerinde büyük bir patlama meydana geldi.

07.45 : Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri, dün Cinderes ve Bülbül bölgesinde 11 yeni köyü YPG'li teröristlerden temizledi.

07.25 : Afrin'deki son haritaya göre Türk özel kuvvetler askerleri ve ÖSO unsurları doğu cephesinde güneye doğru ilerliyor. Yakın zamanda Suriye rejiminin kontrol ettiği alana ulaşılacak. Böylece YPG'lilerin Afrin'den kaçış şansı kalmayacak.

07.00 : Afrin'e Zeytin Dalı Harekâtı'nın elli üçüncü gününde sahadaki gelişmeleri canlı blogla dakika dakika aktaracağız.

Haber Tarihi: 13 Mart 2018 Salı 14:12

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    12 Aralık 2018