• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

yeniakit.com.tr duyurdu! Sözde kadın savunucuları kudurdu!

TBMM'de görüşülecek 2. Yargı Paketi'nde genç yaşta evlilik yapanların mağduriyeti için de bazı düzenlemeler yapılacağı haberinden sonra sözde kadın savunucularından birbiri ardına açıklama geldi.

Yeniakit Publisher
2019-10-14 08:33:00 - 2019-10-14 08:36:04
yeniakit.com.tr duyurdu! Sözde kadın savunucuları kudurdu!

Taha Emre ÖZDEMİR   yeniakit.com.tr  Yeniakit.com.tr'nin duyurduğu, 'Genç evlilik mağdurlarına müjde, Tasarı 2. Yargı Paketi'nde yer alacak.' haberinden sonra, beklenen çevrelerden itiraz sesleri yükselmeye başladı.

Eşleri cezaevinde olan ve 'Onlar bizim tacizcimiz değil, helallerimiz.' diyerek seslenen kadınların feryadını duymayan sözde kadın savunucuları, 2016'da olduğu gibi yeniden sahneye çıktı.

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi CHP Milletvekili Gamze Taşçıer, 2. Yargı Paketi'nde görüşülmesi beklenen tasarıya itiraz eden ilk isim oldu. CHP'li vekil, "Israrla bu düzenlemeyi getirmeye çalışıyorlar. Bizler karşı çıkmaya devam edeceğiz." diyerek sayıları 8 bine ulaşan mağdurları görmezden geldi.

Taşçıer, genç evlilik mağdurlarına ilişkin açıklamasında şunları söyledi:

"Bu düzenlemeyi yasalaştırırsak kanunu suistimale açık hale getiririz. Zaten 16 yaşından sonra kişi aile rızasıyla evlenme iznine sahip oluyor. Bu yaşın altındakilerin ise rızası aranamaz. Bu suçun cezasız kalması mümkün değildir."

"Türkiye gibi hâlâ örf ve adetlerine bağlı bir ülkede bu düzenleme birçok çocuk için acı sonuçlar doğurabilir. Erken evliliklerin önünü açamayız."

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun İyi Partili üyesi Tuba Vural Çokal da tasarıya karşı çıkanlar arasında yer alarak şunları söyledi:

"İkinci yargı paketine ilişkin taslak çalışma henüz elimize ulaşmadı ve dolayısıyla bir grup kararımız bulunmuyor fakat kişisel olarak söyleyebilirim ki böyle bir düzenleme olamaz. Çocukların istismarcısıyla evlenmesi durumunun istismara cezai indirim getirmesi kabul edilemez. Karşı çıkacağım."

Diyarbakır'daki anneler için tek kelime etmeyen sözde kadın hakkı savunucusu Nar Kadın Dayanışması Derneği de görüşülmesi beklenen tasarıya şöyle itiraz etti:

"Çocuğa yönelik cinsel istismar, bireysel bir sapkınlık ya da hastalık değildir. Toplumdaki erkek egemen kavrayış ve uygulamaların sebep olduğu ve meşrulaştırdığı bir şiddet suçudur. Şimdi bu şiddet suçunu çocukların istismarcısıyla evlenmesi halinde cezai indirim önerisiyle meşrulaştırmaya çalışıyorlar. Hiçbir neden, hiçbir hareket istismarcının affedilmesi için bahane olamaz. Çocuk istismarı meşrulaştırılamaz."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Bahattin

Kanun kanundur yeniakit durmadan dillendiriyor bu konuyu hayirdir ... Kanunu cigneyen cezasini cekmeli. 18 yasin altinda bir cocukla evlenilmez diyor kanun nokta.
 • Yanıtla

misafir

16 Yaşında ailelerin izni ile evlenme mümkün iken,ondan önce istismara uğrayıp kabullenmek zorunda kalan çocuklar konusu istismar cezasını gerektirir.Çocuğun evlenebilecek çağa geldiği ve istismara uğramadığ tıbben kanıtlandıkdan ve hiç bir baskı altında kalmadığı kanıtlı olarak tesbit edildildikten sonra çocuk,kendi isterse,evlilik olabilir.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23