• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yeni Türkiye’de baskıya yer yok

Partisinin Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında Yeni Türkiye’nin bütün baskı ve dayatmalardan kurtulacağının işaretlerini veren Başbakan Davutoğlu, özellikle gençler üzerinde durarak “Talimat bekleyen değil, seçme hakkını özgürce kullanan nesiller yetiştirmeliyiz” dedi.

2014-09-27 08:14:00 - 2014-09-26 22:08:19
Yeni Türkiye’de baskıya yer yok

AKİT / ANKARA - Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında partililere hitap etti. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi üzerine AK Parti’de yaşanan geçiş sürecinin başarıyla tamamlandığının altını çizen Davutoğlu, “42 günde yaşananlar bir siyaset dersi olarak okutulduğunda bir kadronun ne kadar büyük bir vakar, diğergamlık, mahviyet içinde kendisini geleceğe hazırladığının işareti olarak algılanacaktır” dedi.

BAŞÖRTÜSÜ YASAĞININ KALDIRILMASI

Ortaöğretimde yapılan başörtüsü düzenlemesine değinen Ahmet Davutoğlu, “Ortaöğretimde ve lisede de başörtüsü artık tamamen özgürdür. Aslında bu bizim kendimize güvendiğimizin bir işaretidir. Gençlere güvendiğimizin bir işaretidir. Biz o gençlere güveniyoruz. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın bu kürsüden giderken de söylediği gibi 18 yaşında da onlara seçme ve seçilme hakkını tanıyacağız” dedi. Bu yolla bütün gençlere saygılarını gösterdiklerini belirten Davutoğlu, “İsteyen başını örter, isteyen açar. İsteyen şu kitabı okur, isteyen bu kitabı okur. Kimse kimseye baskı yapmaz” dedi.

“Başörtüsüne özgürlük verilirse üniversitelerde bir baskı aracı oluşur” diyenlerin üniversitelere bakmalarını isteyen Davutoğlu, başı örtülü ve başı açık gençlerin yan yana çok güzel bir tablo oluşturduklarını söyledi. Bir öğretim üyesi olarak 28 Şubat döneminde hicap duyduğunu ifade eden Davutoğlu, “Öğrencisine baktığında sadece öğrenci gören biri olarak bir grup öğrencimizin nasıl mağdur edildiğinin, nasıl onurlarıyla oynandığını görmekten hicap duymuştum” diye konuştu.

“Kamuya bu girerse kamuda ihtilaf çıkar” diyenlere seslenen Davutoğlu, başı açık, başı örtülü artık memurların yan yana çalıştığını ancak hiçbir ihtilaf da çıkmadığını söyledi. Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Meclis’e girerse olay olur’ diyenler, ‘dışarı dışarı’ diye bağıran zihniyetin bugünkü uzantıları, Meclis’te de başı örtülü kardeşlerimiz başı açık kardeşlerimiz onurlu bir şeklide milleti temsil etmeye devam ediyorlar. Neden biliyor musunuz? İhtilaf bizim milletimizin arasında değil, fitne bizim milletimizin arasında değil, ihtilaf ve fitne bu zihniyetin kafasında. Öyle aileler var ki başı açık, başı örtülü kardeşler yan yana.”

GENÇLERE SEÇME HAKKI  

“Sokaklarda ayrılmayanlar, pazarda yan yana dolaşanlar, niçin okullarda yan yana okumasınlar?” diye soran Davutoğlu, şunları kaydetti: “Biraz da şuradan güvensizlik, lise öğrencisi kendi kararını veremez. Hayır. Bu milletin lise öğrencisi dahi artık sizden daha özgür kararlar veriyorlar. Sizin gibi ‘tıpış tıpış gidip oy kullanacaksınız’ demiyor lise öğrencisi. Ben onun için lise öğrencilerine güveniyorum. Gerçek şahsiyet, özgürlük fikri orta eğitimde oluşur. Eğitimci olarak söylüyorum. En kritik dönem ortaöğretim dönemidir. İnsanların biyolojik ve psikolojik olarak gençlerimizin değişim yaşadığı o dönemdir. O dönemde gençlere kendi kıyafetini, kendi düşüncesini seçme hakkı vermezseniz daha sonraki dönemlerde hep başkalarından talimat bekleyen nesiller yetiştirirsiniz.”

“UYUŞTURUCU TACİRLERİ ARANIZA GİRMESİN”

Uyuşturucu tacirlerinin gelecek nesilleri kararttığını, aileleri yok ettiğini vurgulayan Davutoğlu, anne ve babalara da seslendi: “Siz de lütfen çocuklarınıza muhabbetle sarılın; onlar bir hata yapmış olsa dahi, onları bu hatadan kurtaracak şey, asayiş tedbirleri değildir. Sizin muhabbetinizdir, hiçbir güç anne yüreğinden daha güçlü değildir” diyen Davutoğlu, “Annelerin de devrede olduğu ve bizzat benim katılacağım şura sonrasında oluşturulacak bir Uyuşturucu ile Mücadele Takip İzleme Komitesi, arkasından bir başbakan yardımcımız başkanlığında oluşturulacak uyuşturucu ile ilgili bakanlıklar arası koordinasyon komitesi ve her vilayetteki yapılanmayla bu meselenin üzerine tam bir seferberlikle gideceğiz.” dedi.

SÜREÇ İÇİN KARARLILIK MESAJI

Çözüm sürecine de değinen Davutoğlu, “Çözüm süreci bizim ciddiyetle sahiplenmemiz ve nihai sonuca ulaşması için gece-gündüz çalışmamız gereken bir süreçtir. Çözüm süreciyle ilgili olarak AK Parti kadrolarının iradesi sağlamdır ve sonuna kadar da bu meselenin takipçisi olacağız. İnşallah, bir daha bu topraklarda kardeşin kardeşe kıymasına yol açacak provokasyonlara izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

PARALEL İHANETE TEPKİ

Paralel yapı ile muhalefetin IŞİD’in elindeki 49 Musul Başkonsolosluğu personeli bahane ederek kendilerini yıpratmaya çalıştığına dikkat çeken Davutoğlu, “MİT Müsteşarımız hakkında ne tür fitneler çıkarıldığını hepiniz biliyorsunuz. Bu paralelci zihniyet, şu günlerde bile yaptıkları yayınlarla bu operasyonu hem küçük düşürmek, hem arkasında başka saikler arama çabasına hâlâ devam ediyor. Bunlar milletle üzülmeyi, milletle sevinmeyi bilmediler, öğrenmediler, anlaşılan öğrenemeyecekler ama biz onlara öğreteceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

“ŞARTIMIZ HUZUR VE İSTİKRAR”

Terör örgütü IŞİD’e yönelik operasyonlar ve Türkiye’nin tutumuyla ilgili de mesajlar veren Başbakan Davutoğlu, ulusal güvenlik için ne tedbir gerekiyorsa alınacağını söyledi ve “Operasyonlar bölgeye huzur ve istitkrar getiriyorsa destekleriz” diye konuştu.

CUMA NAMAZI SONRASI VATANDAŞLARLA SOHBET ETTİ

Başbakan Davutoğlu, partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısının açılış konuşmasının ardından AK Parti Genel Merkezi’nden Beştepe Hisarcıklıoğlu Camii’ne geçti.

Cuma namazını burada kılan Davutoğlu, namazın ardından cami çıkışında kendisini bekleyen vatandaşlarla bir süre sohbet etti. “

ŞÜPHE TAŞIMAKTANSA  MAKAMI TERK EDERİM”

CHP’nin cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından bir yenilgi psikolojisi içerisinde iç girdaba girdiğini kaydeden Başbakan Davutoğlu, şunları söyledi: “O davranışlarla bizdeki davranışlar, karşılaştırılsın. Oradaki vefasızlıkla bizdeki vefa örneği karşılaştırılsın. Bir lider düşününüz ki 944 imzayla aday gösteriliyor, seçim yapılıyor, 740 delege ona inanmış. Ya o 944 delege, zorla, baskıyla, tıpış tıpış imza attılar ve aday gösterdiler ya da 204 kişi bir şekilde liderlerine vefasızlığı siyasetin bir gereği olarak gördüler. Doğrusu Kılıçdaroğlu’nun yerinde olmayı istemezdim. Acaba kongreye gittiğinde veya gördüğü her delegede ‘Bu bana imza verdi de sonra oy vermedi mi’ diye bir şüphe taşımaktansa liderlik makamını terk ederim.”

“SAYGISIZLIĞI TARİHE GEÇTİ”

Kılıçdaroğlu ve ekibinin aynı dönemlerde bir başka zillete de imza attığını ifade eden Davutoğlu, “CHP, tüm dünya, Türkiye’deki cumhurbaşkanlığı törenini hayranlık ve gıpta ile izlerken TBMM’de milletin yüzde 52 oyu ile seçilmiş Cumhurbaşkanı’na saygısızlık etme cüreti gösterdi” dedi. Davutoğlu, bu saygısızlığın sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ya da onun başkanlığını yaptığı AK Parti grubuna değil, onu seçen her bir vatandaşa olduğunu dile getirdi.

“HEPSİ BİZİM KARDEŞİMİZ”

Bir taraftan çözüm sürecini yönetirken bir taraftan da Suriye ve Irak’tan gelen yoğun mülteci akınlarıyla uğraştıklarını ifade eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, dünyada hiçbir ülkenin atamayacağı adımları attıklarını vurguladı. “Geçen hafta üç gün içinde 138 bin 211 kardeşimiz Suriye’den ülkemize girdi” açıklamasını yapan Davutoğlu, “Bu, bütün Avrupa ülkelerine son üç yılda girenden daha fazla bir sayı. Sınırlarımızı açtık, her şeyimizi paylaşmaya hazır olduğumuzu bir kez daha gösterdik” dedi. Kendileri için Arap, Sünni, Kürt, Türkmen, Şii, Müslüman, Hristiyan ve Yezidi’nin fark etmeyeceğini belirten Davutoğlu, “Sadece insan vardır ve insana insani bir şekilde muamele etmek vardır” dedi.

TAŞ ATAN AYSEL TUĞLUK’A TEPKİ

Bu haberi aldığında Bakü’de olduğunu hatırlatan ve “derhal kapıları açın” dediğini aktaran Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in derhal oraya gitmesini istediğini bildirdi. Davutoğlu, “Gittiler. Ama bazıları onları taşlarla karşıladı. Askerimize taş atan o milletvekiline de sesleniyorum; biz sizlere gül atamaya devam edeceğiz, gerekirse muhabbet göstermeye. Ama o attığınız taşlar aslında bu milletin vicdanına, en çok da Türkiye’deki Kürt kökenli vatandaşlarımızın vicdanına atılmış taşlardır” dedi.

Yeni Akit

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı