• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yemen'de BAE gemisinden yasa dışı hareket!

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) bandıralı bir gemi, Yemen'in Sokotra Adası'ndaki limana yasa dışı yollarla giriş yaptı.

Yeniakit Publisher
2020-09-20 22:41:00 -
Yemen'de BAE gemisinden yasa dışı hareket!

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) bandıralı bir geminin Yemen'in Sokotra Adası'ndaki limana kanun dışı yollar ile giriş yaptığı ifade edildi.

Limanın Müdürü Riyad Süleyman Said, devlet yetkililerine konu ile ilgili mektup yolladı. Said, gönderdiği mektupta, BAE bandıralı "AD ASTRA" isimli geminin limana yetkililerden müsade almadan giriş yaptığını bildirdi.

"Limanın düzenini bozdu"

Said, BAE gemisinin limana giriş için riayet edilmesi gereken kurallara aykırı hareket ettiğini ve limanın düzenini bozduğunu belirtti.

Ülkenin hükümetinden bir yetkili ise BAE bandralı geminin halen limanda bulunduğunu ve bildirilmeyen yükünü boşaltmadığını duyurdu.

Hükümet yetkilisi, BAE gemisinin, Yemen Dışişleri Bakanlığınca Sokotra Limanı'na girmesine yasak getirildiğini, fakat buna rağmen giriş yaptığını vurguladı.

Yemen açıklarında Aden Körfezi'nin sonunda yer alan ve 6 adacıktan oluşan Sokotra, Suudi Arabistan'ın desteklediği Yemen hükümeti ve Birleşik Arap Emirlikleri destekli Güney Geçiş Konseyi arasında bölgede kontrol sağlama mücadelesine sahne oluyor.

Askeri ve stratejik araştırmaları yayınlayan ABD merkezli SouthFront internet sitesi, 28 Ağustos tarihinde, İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri'nin Sokotra'da askeri ve istihbarat tesisleri inşa etmeyi istediğini yazmıştı.

Müslüman Kardeşler Teşkilatına (İhvan) yakınlığı ile bilinen Islah Partisinden Ali Hüseyin Aşal ve bağımsız milletvekili Ali Muhammed el-Muammeri ise 8 Eylül tarihinde Yemen Başbakanı Muin Abdulmelik'e bir yazı göndererek BAE'nin Sokotra Adası'nda 2 askeri kamp inşa etmeye başladığını bildirmişti. Milletvekilleri ayrıca BAE'nin hükümetten habersiz askeri bir üs inşası için de çalıştığı yönünde bilgiler aldıklarını kaydetmişti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ESPANYOL

bu sahtekar yakalanıp idama gidecek ne yaptığını iyi biliyor ammma kaçamayacak
 • Yanıtla

deniz

BU PÖRTLEK GÖZLÜ BAE LİDERİNİN YOK EDİLMESİ GEREK TİMUR 'U BİLİR MİSİNİZ ONUN AJANLARI VARDI İŞGAL ETMEDEN ÖNCE O ÜLKE HAKKINDA SAHA BİLGİSİ ALIRDI SONRA İŞGAL ETTİKTEN SONRA LİDERLERİNE ÜLKESİ HAKKINDA BİLGİ SUNARDI ŞOK OLURLARDI BİZ BÜYÜK İŞLER PEŞİNDE OLMAK ZORUNDAYIZ BU BÖCEĞİ EZİN VE GEÇİN AYAĞIMIZA DOLANAN ORTADOĞUDA KİM HAİN KÖPEK VARSA YOK EDİLMELİ TÜRKLERİN YÜKSELİŞİNİ KİMSE DURDURAMAYACAK
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23