• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yemekten sonra çay içenlere kötü haber!

Yeniakit Publisher
2024-02-24 16:13:00 -
Yemekten sonra çay içenlere kötü haber!

Sağlıklı beslenmenin yanı sıra hastalıklara ilişkin yaptığı çarpıcı açıklamalarla da adından söz ettiren İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, yemekten sonra çay içenlere uyarılarda bulundu.

Sağlıklı beslenmenin yanı sıra hastalıklara ilişkin yaptığı çarpıcı açıklamalarla da adından söz ettiren İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, yemekten sonra çay içenlere uyarılarda bulundu.

Ezber bozan açıklamaları nedeniyle sık sık gündem olan Canan Karatay çağımızda birçok kişide görülen halsizlik sorununa ilişkin konuştu. Daha önce de birçok kez 'kansızlık' (Anemi) konusunda uyarıda bulunduğunu anımsatan uzman isim, "Bu hastalık ülkemizde o kadar yaygın ki artık pandemi halinde." ifadesini kullandı.

Karatay yaptığı açıklamayı şöyle sürdürdü:

"Virüslerin pandemisi diye kıyametler koptu. Ama kansızlığın pandemisi daha konuşulmuyor. Ülkemizde hakikaten bilhassa doğurganlık çağındaki hanımlarda, adet kanamalarının başlamasından sonra, emziren annelerde ve her türlü ameliyattan sonra kansızlık oluşuyor. Yiyecek ve içecekler de kansızlığa neden olabiliyor. En büyük olay da glutendir efendim.

Eğer kronik olarak 'demir' eksikliğiniz varsa, kronik bir şekilde kansızlıktan muzdarip iseniz bilin ki gluten entoleransınız var. Yani bağırsaklardan yeterli bir şekilde yedikleriniz sağlıklı da yeseniz dahi emilmiyor. Bir de kaza geçirdiğimiz zaman kan kaybettiğimizde, hastaneye yattığımızda, bilhassa ameliyatlardan sonra çok şiddetli kansızlıklar ve halsizlikler görüyoruz. Belirtileri nedir? Kansızlığın en büyük belirtisi halsizlik, uyku fazlalığıdır.

Devamlı uyumak isteriz. Yorgunluk görülür. Bir de kişiler sık sık hastalanmaktadır. Çünkü bağışıklık sistemini de etkiliyor." Tüketilen besinlere önem vermek gerektiğini belirten Karatay, yemekten sonra hemen çay içilmemesi konusunda uyardı. Uzman isim çayın tüketildiğinde kırmızı ette bulunan demirin emilmemesine neden olduğunu vurguladı ve "Türkiye'deki yaygın kansızlığın en önemli sebeplerinden biri budur." dedi.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

65 - 70 yaştan sonra bütün fonksiyonlarda yavaşlama olduğunu belirten Prof. Dr. Canan Karatay, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:"Bağırsak fonksiyonlarında, bütün hormonlar enzimler de düşüş oluyor. Buralarda da ve de kemik iliğinde çok fazla artık yapılımı olmadığı için yaşlılarda da bu duruma bağlı kansızlık olabiliyor."

Kansızlığın en önemli belirtilerinden birinin de baş ağrısı, çarpıntı ve yorgunluk olduğunu vurgulayan Karatay, kansızlığın giderilmesi için doğal beslenmenin çok önemli olduğunu belirtti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

lazer61

ne alaka 50 yıldır çay içerim bu doktorun söylediklerinin hiç birini yaşamadım yoksa bendemi bir sorun var anlamadım gitti...

Vahap Kalyoncu

Tamam yemekten hemen sonra çay içmek kansızlığa yol açar doğrudur ama yemekten 1 saat sonra içilmesi gerektiğini de söylemesi lazım alim olan onu da söyler.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23