Yatırımcı iştahına faiz engeli

Faiz oranlarındaki hızlı artış hükümetin yanı sıra yatırımcıları da rahatsız ediyor. Yüksek faizin yatırımları baltaladığını belirten Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Yüzde 20 borçlanma oranı ile adım atmak, kâr etmek mümkün mü” dedi.

14 Mart 2018 Çarşamba 09:20
Yatırımcı iştahına faiz engeli

Artan faiz oranları üreticileri ve tüketicileri yıldırdığı gibi yatırımcıların da iştahını kaçırıyor. Faiz oranlarının yatırımları önlediğine işaret eden Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Ülkemiz önemli badireler atlattı. Hain darbe girişimine, terör operasyonlarına, art arda gelen seçimlere rağmen yerli ve yabancı firmaların yatırım iştahı kesilmedi. Bu iştah faiz oranlarından ötürü fiiliyatta pek karşılık bulmadı” ifadelerini kullandı.

GİRİŞİMCİLER TEREDDÜTTE

Girişimcilerin “Neden yatırım kararlarınızı uygulamaya geçirmiyorsunuz” sorusuna “Bu ortamda ne yapabiliriz, hangi girişimlerde bulunabiliriz” cevabını verdiğini kaydeden Burkay, “Yüzde 20 borçlanma oranı ile adım atmak, kâr etmek mümkün mü” diye dert yandı. Burkay, şu aşamada ihracata dayalı büyümenin gereklilik olduğunu vurgulayarak, “Bunun için de hem Avrupa ile hem de ABD ile diyaloğumuz mükemmel olmalı” tembihinde bulundu.

YERLİ OTO İÇİN BURSA İDEAL

Burkay, Bursa’nın yerli otomobil üretimi için en ideal şehir olduğunu savundu. Burkay, “Bursa’dan yararlanmadan yerli otomobilde başarılı olmak mümkün değil. Ana ve yan sanayii ile ön planda olan şehrimiz otomotiv üretiminde rolü olan illere, bölgelere çok yakın” dedi ve her alanda yerli üretimi arttırmanın teşvikler ve vergi indirimleri ile mümkün olacağını vurguladı.

STRATEJİK ORTAKLIK

Teknik tekstiller ve akıllı tekstiller konularında odaklanacaklarına temas eden Burkay, şunları paylaştı: “Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile el ele vererek Nefer adlı bir projeyi devreye aldık. Bu çerçevede öyle kıyafetler imal ediyoruz ki asker yaralandığında kanı görünce büzüşen doğal tamponlu giysi yapılıyor. Akıllı giyside mikro sensörler sayesinde askerlerin gerginlik, stres, vücut ısısı gibi hayati verileri ölçülüyor ve buna göre bir çatışma içinde ya da güç bir durumda olup olmadıkları anlaşılabiliyor. Hatta bu veriler komuta merkezinden de takip edilebiliyor.

MARMARA SAN FRANCİSCO OLACAK

Dev projelere değinen BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, “Çanakkale 1915 tamamlandığında Marmara, San Francisco gibi olacak. Bana göre 15-20 sene içinde Türkiye’nin aklı da bu bölgeye gelecek. Şu anda Marmara’nın toplam ekonomide payı yüzde 35-40. Dev projeler bu oranı daha da artıracak. Örneğin Bursa otoyol ve tünel projeleri ile ihya oldu. Bu şehrimizden her yere erişilebiliyor. Bursalı sanayicilerimiz Sabiha Gökçen’e 40 dakikada varabiliyor, oradan dünyaya açılabiliyor.

 

Yeni Akit Gazetesi

Haber Tarihi: 14 Mart 2018 Çarşamba 09:20

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    9 Aralık 2018