• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yağlı saçlara ne yapılır, yağlı saçlar nasıl geçer

Yağlı saçlardan nasıl kurtulurum? Yağlı saçların onarılması için bitkisel kür nedir? Yağlı saçlara sahip olanların pratik şekilde uygulayabileceği öneriler merak edilmekte. Saçlarım çok çabuk yağlanıyor ne yapmalıyım?’’ bana en fazla gelen sorulardan bir tanesi. Saçlarınızın yağlı olmasını, cilt gibi düşünebilirsiniz. Nasıl ki yağlı ciltler, kuru ciltler, karma ciltler var saçlarda da aynı şekilde yağlı saçlar, kuru saçlar. Saç yağlanması nasıl önlenir?

Yeniakit Publisher
2019-11-04 19:05:00 - 2019-11-04 19:09:11
Yağlı saçlara ne yapılır, yağlı saçlar nasıl geçer

Yağlı saçlardan nasıl kurtulurum? Yağlı saçların onarılması için bitkisel kür nedir? Yağlı saçlara sahip olanların pratik şekilde uygulayabileceği öneriler merak edilmekte. Saçlarım çok çabuk yağlanıyor ne yapmalıyım?’’ bana en fazla gelen sorulardan bir tanesi. Saçlarınızın yağlı olmasını, cilt gibi düşünebilirsiniz. Nasıl ki yağlı ciltler, kuru ciltler, karma ciltler var saçlarda da aynı şekilde yağlı saçlar, kuru saçlar.

Çocukluk döneminde daha az aktif ve küçük yapıda bulunan yağ bezleri ergenlik döneminde hormonsal salgıların devreye girmesi ile beraber genişler ve aktif hale gelir. Yağlı saç sorunu ilk gençlik dönemindeki kişilerde daha sık görülür. Yağlı bir cildiniz varsa hayatınız boyunca yağlı cildiniz olacak demektir. Eğer saçlarınız yağlanmaya müsait ise ne kadar kötü göründüğünü bilirsiniz. Yağlı saçlar ağırlaşarak dümdüz aşağı iner ve yıkama sonrası oluşan bakımlı görünümden eser kalmaz.

Öncelikle, saçın yağlanmasına neden olan problemi tespit etmek büyük önem taşır. Bazen yağlı saçlar ergenlik, tiroid sorunları, hamilelik veya menopoz gibi hormonal değişikliklerden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda hormonlar bedenin daha fazla cilt ve saç yağı oluşturmasına neden olur. Hormonal kaynaklı yağlanmadan şüpheleniyorsanız doktorunuzla görüşmeniz gerekebilir.

Saçların hızlı yağlanmasına biz neden oluyorsak?

Yağlı saçlara sahipseniz saçınızı daha sık yıkamak isteyebilirsiniz. Yalnız fazla yıkamak da saçın doğal yağlarından arınmasına neden olabilir. Bu durumda kafa derisi saçı korumak için daha fazla yağ üretimine geçer. Hızlı bir şekilde saçtaki kuruluğu telafi eden kafa derimiz bir kaç saat içinde saçları yine yağlandırabilir. 

Saç yağlanması nasıl engellenir?

İlk olarak beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin ve sağlıklı yiyecekler tüketmeye özen gösterin.

Saç kuru olduğu zaman saç derisi, saçın nemlendirilmesi için daha fazla yağ üretir. Bu nedenle derinin ısınmasına sebep olan saç şekillendiricilerini kullanmayın.

Saç derisini çok fazla kuruttuğu için duş alırken aşırı sıcak su kullanımından kaçının. Sıcak su yerine ılık su ile saçlarınızı yıkayın.

Eğer saçlarınızın yağlanması oldukça fazlaysa ve bu durumdan çok rahatsızsanız öncelikle market şampuanlarını kullanmayı bırakın. Saçınıza uygun, bitkisel şampuan kullanmaya özen gösterin. Şampuanınızı ve saç kreminizi seçerken yağlı saçlar için özel olarak üretildiklerinden emin olun.

Saçlara dokunmak yağlanmayı hızlandırdığı için gün içerisinde saçlarınızla oynamamaya dikkat edin.

Saç taramak, derideki yağın saçlara ulaşmasını hızlandırır. Bu nedenle saçlarınızı sık sık taramayın.

Saç kremini kesinlikle saç diplerine sürmeyin.

Güç içerisinde dahi yağlanan saçlara sahipseniz kuru şampuan kullanmalısınız. Kuru şampuanı saç diplerine sıktıktan sonra 1-2 dakika bekleyin ve geniş dişli bir tarak yardımıyla saçlarınızı tarayın.

Saç şekillendirmek için kullandığınız saç köpüğü, jöle veya saç spreyi gibi ürünleri saç derinizden ve köklerinizden uzan tutun.

Yağlı saçlar için bitkisel kür

2 yemek kaşığı buğday nişastası, 1 tatlı kaşığı karbonat karıştırılıp sürülür.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23