• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Venizelos’a Kıbrıs ve Akdeniz uyarısı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,, Yunan mevkidaşı Venizelos’ ile görüştü.

Yeniakit Publisher
2014-11-30 08:52:00 - 2014-11-29 22:18:40
Venizelos’a Kıbrıs ve Akdeniz uyarısı

ANKARA - Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos ile görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, konuk bakana Doğu Akdeniz ve Kıbrıs konularında uyarılarda bulunup, “iyi niyetle, çözüm için çalışalım” çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Venizelos’u Haliç Kongre Merkezi’nde kabul ederek, yaklaşık 35 dakika görüştü.

Venizelos ile gerçekleşen görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, Rum tarafının Akdeniz’de petrol arama ve sondaj çalışmaları yapmasına değinerek, “Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin içerisinde olmadığı hiçbir kısıtlama geçerli değildir ve bu sadece bölgede gerginliği tırmandırır. Bu nedenle gerek komşumuz ve dostumuz Yunanistan ve diğer ülkelere bu hususu dikkate almaları konusunda çağrıda bulunduk ve bulunuyoruz. Bu bölgede Türkiye’nin illegal bir talebi yoktur ve sondaj çalışmaları durduğu zaman (Barbaros Hayrettin Paşa gemisini) çekeceğimizi de söyledik. Burada önemli olan iyi niyettir. İyi niyetliysek iki tarafın da hakkını koruyacak bir şekilde bir çözüm bulmamız lazım” dedi. İyi niyet çağrısı yapan Çavuşoğlu, “Bir taraftan Kıbrıs’ta çözüme yoğunlaşırken diğer taraftan Rum kesiminin tek taraflı ve Kıbrıs Türk halkının haklarını garanti altına almayan sondaj çalışmaları iyi niyetli bir hareket değildir. Madem çözüm istiyoruz, niye buna odaklanmıyoruz? Eğer iyi niyet varsa bunun çözümü çok. Ama iyi niyet yoksa ‘ben AB üyesiyim, dolayısıyla bu haklarımı kullanırım’ gibi bir yaklaşım olursa bunların çözüme faydası yoktur” diye konuştu.

KIBRIS’A GÖTÜRÜLEN SU

Kıbrıs meselesinin çözümünde önemli olanın “iyi niyet ve iki tarafın haklarını korunması” olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Biz adaya götüreceğimiz suyun da iki halk tarafında kullanılmasını arzu ediyoruz. Bu barış suyudur” dedi.

TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİ KIBRIS’A BAĞLI

Yunanistan Dışişleri Bakanı Venizelos ise, “Yunanistan, bir Avrupa Birliği ülkesi olarak, Türkiye’nin AB yönelimini her zaman desteklemiş ve bunu ifade etmiştir. Ancak bu, Kıbrıs sorunun çözümüyle doğrudan bağlantılıdır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi arasında kesintiye uğrayan görüşmelerin yeniden başlamasını Yunanistan da destekliyor. Birleşmiş Milletler ve AB üyesi olan Kıbrıs Cumhuriyeti milli egemenliğe ve milli haklara sahiptir. Deniz hukuku çerçevesinde, deniz altındaki zenginlikler bu devlete aittir. Bu devlet, kaynakların, Kıbrıs’ta yaşayan hem Rum hem Türk vatandaşlar lehine işletilmesi sorumluluğunu üstlenir” dedi. Venizelos, son dönemdeki üçlü mekanizma işbirliğine ilişkin de, “Yunanistan-Kıbrıs-Mısır veya Yunanistan-Kıbrıs-İsrail görüşmeleri veya anlaşmaları hiçbir zaman saldırgan bir amaca hizmet etmemektedir, öyle bir ruhu yoktur” diye konuştu.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23