• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Vaatlere çocuklar da inanmıyor

Her yıl 23 Nisan’da temsili olarak çocukların Başbakan ve Bakanların koltuklarına oturmaları geleneği bu 23 Nisan’da da tekrarlandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun koltuğuna bu yıl oturan ilkokul 3. sınıf öğrencisi 10 yaşındaki Pelin Su Topraksoy, partilerin bol keseden yaptığı vaatlere inanmadığını ortaya koydu.

Yeniakit Publisher
2015-04-24 08:08:00 - 2015-04-23 22:45:26
Vaatlere çocuklar da inanmıyor

YENİ AKİT / ANKARA - Her yıl 23 Nisan’da temsili olarak çocukların Başbakan ve Bakanların koltuklarına oturmaları geleneği bu 23 Nisan’da da tekrarlandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve beraberindeki öğrencileri Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun koltuğuna temsilen bu yıl Demirlibahçe İlkokulu 3. sınıf öğrencisi 10 yaşındaki Pelin Su Topraksoy oturdu.

İLK KONU NÜKLEER ENERJİ OLDU

Başbakan Davutoğlu’nun koltuğuna oturan Topraksoy’un, “Ülkemizdeki sıkıntılardan biri de elektrik. Ruslar, 1954 yılında ilk nükleer santralini kurdu ama biz 2015 yılındayız, daha hiçbir nükleer santralimiz yok. Bu açıdan biraz ülkemizde kötüyüz” sözleri üzerine Başbakan Davutoğlu, “Ama bu sene ilk nükleer santralin temelini attık değil mi, Akkuyu nükleer santrali” dedi.

Bir gazetecinin, “Sayın Başbakanım, seçimler yaklaşıyor, başkanlık sistemi tartışması var, siz ne düşünüyorsunuz?” sorusuna Topraksoy, “Biz sınıf başkanımızı seçtik yani” diye cevap verdi. Topraksoy’un, “Başka sorusu olan” sözlerine salondan bir süre ses çıkmayınca, Başbakan Davutoğlu araya girerek, “Çok şanslısın Pelin. Basın mensupları sizi seviyor Sayın Başbakanım. Bize olmadık sorular sorarlar” diye espri yaptı.

7 Haziran genel seçimleri için özellikle CHP ve HDP’nin seçim vaatleri konusu çocuklara da soruldu. “Siyasi partilerin seçim vaatlerini nasıl buluyorsunuz, çokça tartışılıyor, siz seçim vaatlerini nasıl değerlendiriyorsunuz, kaynak nasıl bulunacak?” şeklindeki soruya Topraksoy, “Bol keseden harcamak aslında. Bulunabileceğini sanmıyorum.” dedi.

23 Nisan’da kahreden 3 ölüm

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta  kutlanırken, yurdun çeşitli bölgelerinden de kahreden haberler art arda geldi.

23 Nisan kutlamasında kalp krizi geçiren 56 yaşındaki öğretmen Veysel Alan hayatını kaybetti.

Düzce’de ise 23 Nisan kutlamalarına giden 6 yaşındaki Elif Sude Karaüç, karşı kaldırımdaki anne ve babasının yanına geçerken otomobil çarpması sonucu öldü.

Mersin’de de Namık Kemal Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Batuhan Işık, okul bahçesinde 23 Nisan töreni provalarında kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

DAVUTOĞLU'NDAN DÜNYAYA BARIŞ ÇAĞRISI

HABER MERKEZİ - Çanakkale Kara Savaşları’nın 100. yıldönümü kapsamında yapılan “Barış Zirvesi” İstanbul’da düzenlendi. Davutoğlu, dünyaya barış çağrısında bulunarak “100 yıl önce acılı savaşlar yaşamış olabiliriz ama bugün barışı inşa etme günüdür. Bir daha o acıların yaşanmaması için gelin hep birlikte nefret dilini terk edelim” dedi.

OSMANLI TABURUNDA ERMENİ VE YAHUDİ VARDI

Çanakkale’de Osmanlı taburunda Ermeni ve Yahudi taburlarının bulunduğunu belirten Başbakan Ahmet Davutoğlu, “O zaman hiçbir okul yoktu ki, bir nesil öğrencilerini kaybetmesin. İstanbul Lisesi o dönem mezun vermemiştir” dedi.

“ÇANAKKALE’YE ZAFER İÇİN GELMİŞLERDİ”

Her bir bölgeden gelenler onurlu bir zafer için Çanakkale’ye geldiklerine dikkat çeken Davutoğlu, “Gelip Türkleri burada durdurmazsak, gelip Avustralya’yı da alır Türkler mi demişlerdir. Çanakkale’de savaşanlar kendilerinden sonra geleceklere bir destan bıraktılar. Bizim karşımızda savaşanlar mertçe savaştıklarında onları hep hayırla andık.1. Dünya Savaşı’nda çok acılar yaşandı. Dedelerimiz boyun eğmediler ve İstanbul’u korudular” ifadelerinde bulundu. 

“SAVAŞTAN DOSTLUK ÇIKARMAK...”

Davutoğlu, Çanakkale neslinin hem İstiklal Savaşı hem kurtuluş mücadelesinin önünü açtığını belirterek, “Osmanlı ordusu safında savaşan tüm askerlere şükranlarımızı sunuyorum. Savaşların sonunda bir nefret kültürü de oluşabilir bir dostluk da olabilir. Bakın biz Avustralya’yla bunu başardık” dedi.

“TONİLER, CONİLER, AHMETLER, MEHMETLER...”

“O gün Coniler, Toniler buraya gelmişlerdi. Ahmetler, Mehmetler’le savaşmak için” diyen Başbakan Davutoğlu, “Bu zirveyi planlarken dünyaya tek mesaj vermek istedik: 100 yıl sonra barışı inşa etmenin tam vaktidir. Biz tarih kitaplarımızda hiçbir zaman nefret kültürü üretmedik. Şimdi Balkan coğrafyasını barış coğrafyası yapmak istiyoruz.

İstanbul Avustralyalıların, Yeni Zelandalıların da şehridir. Yarın Gelibolu’da o kahramanların olduğu yere gideceksiniz” şeklinde konuştu. 

Yeni Akit

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı