• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Uzun süren hıçkırık atakları kalp krizine neden olabilir

"Uzun süren hıçkırık ataklarının kalbi yorarak krize neden olabildiğini de vurgulayan Uzm. Müseyip Dr. Hakko, "Kendiliğinden geçmeyen ve 2 günden fazla süren inatçı hıçkırıklarda mutlaka bir hekime başvurulması gerekir." dedi.

Yeniakit Publisher
2018-05-29 17:22:00 -
Uzun süren hıçkırık atakları kalp krizine neden olabilir

Dr. Müseyip Hakko, göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran ve diyafram adı verilen kasın, istem dışı kasılması nedeniyle ses tellerinin bulunduğu gırtlak bölgesinin aniden kapanmasıyla meydana gelen uzun süren hıçkırıkların tehlikeli olabileceğini söyledi.

UZUN SÜREN HIÇKIRIK CİDDİ HASTALIKLARIN HABERCİSİ

Uzm. Dr. Hakko, "Kısa süreli hıçkırıklar zararsız olmasına rağmen, uzun süreli hıçkırıklar tehlikeli ve bazı hastalıkların da belirtisi olabiliyor. Hızlı yemek yemek, gazlı içecekler, yoğun acı yemekler, gülmek, hatta stres gibi durumlarda meydana gelen hıçkırıklar kısa süreli ve zararsızdır. İnatçı hıçkırıklar, başta sinir sistemi ve mide olmak üzere, enfeksiyon, kanser, beyin ve kalp gibi hayati organlardaki bir problemin habercisi olabilir" diye konuştu.

UZUN HIÇKIRIK KALBİ YORUYOR

Uzun süren hıçkırık ataklarının kalbi yorarak krize neden olabildiğini de vurgulayan Uzm. Dr. Hakko, "Kendiliğinden geçmeyen ve 2 günden fazla süren inatçı hıçkırıklarda mutlaka bir hekime başvurulması gerekir. Gerekli tetkiklerin yapılarak, devam eden hıçkırıkların nedeninin araştırılıp, tedavisinin düzenlenmesi gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı