• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ürdün'den İsrail'e İran resti! 'İzin vermeyeceğiz'

Yeniakit Publisher
2024-04-19 22:40:00 -
Ürdün'den İsrail'e İran resti! 'İzin vermeyeceğiz'

Orta Doğu'da İsrail'İn hamleleriyle gerilim tırmanırken Ürdün'den yeni bir açıklama geldi. Ürdün, İsrail'in, İran'ı hedef almak için hava sahasını ihlal etmesine izin vermeyeceğini açıkladı.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi ile İranlı mevkidaşı Hüseyin Emir Abdullahiyan, dün New York'ta yaptıkları görüşmeden saatler sonra bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Safedi, bölgede yaşanan tehlikeli gerginliğin azaltılmasının gerekliliğini vurguladığı görüşmede, Ürdün'ün, İran ile İsrail arasında bir çatışma alanına dönüştürülmesine, ülkesinin ve vatandaşlarının güvenliğinin tehlikeye atılmasına izin vermeyeceğini ifade etti.

Bakan Safedi, ülkesinin, "İsrail'in, İran'ı hedef almak için hava sahasını ihlal etmesine izin vermediğini ve vermeyeceğini, İran'ın da Ürdün hava sahasını ihlal etmesine izin vermeyeceklerini" belirtti.

Mevcut gerilimin dikkatleri İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarından uzaklaştırmaktan başka bir amaca hizmet etmeyeceğini ifade eden Safedi, Gazze için el ele vermenin öncelikleri olması gerektiğini söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ise Ürdün’e saygı duyduklarını, Amman’ın ve bölgenin güvenliğine önem verdiklerini ifade etti.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

İsrail'in İran ve Suriye'ye saldırdığı iddiaları

İran devlet televizyonu, İran Hava Kuvvetleri Üssü'ne ev sahipliği yapan İsfahan eyaletinin kuzeydoğusunda patlama seslerinin geldiğini duyurmuştu.

İran resmi ajansı IRNA da patlama seslerinin Tebriz eyaletinin kuzeybatısından da geldiğini kaydetmişti.

Amerikan medyası ise ABD'li yetkililere dayandırarak yayımladığı haberlerde, İsrail'in İran'a yönelik saldırı düzenlediğini bildirmişti.

İsrail makamları, konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçınırken İranlı yetkililer, henüz doğrudan İsrail'i suçlamadı.

Öte yandan, Suriye haber ajansı SANA'nın askeri kaynağa dayandırdığı haberinde, İsrail'in, ülkenin güney sınırlarındaki hava savunma sistemlerinin bulunduğu birkaç noktaya roket saldırısı düzenlediği ileri sürülmüştü.

Putin Reisi ile görüştü! İsrail ve İran'a itidal çağrısı" target="_blank">
Putin Reisi ile görüştü! İsrail ve İran'a itidal çağrısı
Putin Reisi ile görüştü! İsrail ve İran'a itidal çağrısı

Gündem

Putin Reisi ile görüştü! İsrail ve İran'a itidal çağrısı

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Koparan

Ürdün ikili oynuyorsun.ABD'ye kulluk yap. Iran fuzelerini düşür, ABD'ye istihbarat ver sonra şöyle böyle siyoniste usaklik yap..?

Gazeteci

Yani, İRANIN ve TERÖR ÖRGÜTÜ HAMASIN DESTEKÇİLERİNİN BU KADAR TERLEYECEKLERİNİ UMUYORDUM.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23