• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ülkede gündem oldu: İtalyan hemşire ve doktor acı gerçeği açıkladı!

İtalya'nın koronavirüsü nedeniyle karantinaya alınmasının ardından insanlar marketlere akın etti. Ülkede panik git gide büyümeye devam ediyor. Ölü sayısı bugün itibarıyla Çin'i geride bıraktı.

Yeniakit Publisher
2020-03-20 21:56:00 -
Ülkede gündem oldu: İtalyan hemşire ve doktor acı gerçeği açıkladı!

İtalya ülke genelinde karantina ilan ederken ve dünya çapında acil durum önlemleri artmaya devam ediyor

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, yeni tip corona virüse (Covid-19) karşı aldıkları önlemleri bütün ülke genelinde uygulayacaklarını ve ülkede serbest dolaşımı zorunlu haller dışında sınırlandırdıklarını belirterek, "Bütün ülkeyi kırmızı bölge ilan ediyoruz." dedi.

Covid-19 olarak da bilinen virüs salgını nedeniyle dünya genelinde 244 bin 500 insan enfekte oldu. 10 binin üzerinde insan salgın nedeniyle hayatını kaybetti.

İtalya ölü sayısında Çin'i geride bıraktı 

İtalya'da 3 bin 405 kişi hayatını kaybetti. 41 bin 35 enfekte vaka var.

İtalya son yaşanan gelişmelerle Çin'in 3 bin 248 olan toplam ölüm sayısını geçen tek ülke oldu.

İtalya'nın salgından en kötü etkilenen bölgesi olan Lombardia eyaletinde yer alan Bergamo oldu. Lambordia çevresinde görev yapan hemşire Daniela Confalonieri, hastanelerde yaşananları anlattı.

İtalyan hemşirenin paylaşımı olay oldu

Confalonieri, "Çok yüksek stres altında çalışıyoruz. Maalesef Lombardia'da durumu kontrol altına alamıyoruz. salgının boyutu önlenemez seviyeye geldi. Artık ölüleri bile sayamıyoruz. Durum inanılmaz bir hal aldı. İtalya'nın düştüğü hale bakın. Dikkatli olun, gülümsemekten vazgeçmeyin ve güçlü kalmaya çalışın" ifadelerini kullandı.

Ülkede corona virüsten en çok etkilenen şehirlerden biri olan Milan'da hemşire olarak çalışan Alessia Bonari'nin paylaşımı ülkede deprem etkisi yarattı. Bonari koruyucu kıyafetini giydikten sonra saatlerce tuvalete gidemediği ve su bile içemediğini yazdı. Genç kadının paylaşımında yüzündeki detay da dikkat çekti. Koruyucu maskenin yüzünde derin izler bıraktığı görülen Bonari, "Ben de korkuyorum alış verişe gitmemekten değil, işe gitmekten, yanlışlıkla kirli eldivenlerle kendime dokunmaktan" paylaşımında bulundu.

Bonari, "'Fiziksel olarak yoruldum çünkü koruyucu cihazlar kötü, laboratuvar önlüğü beni terletiyor ve giyindikten sonra artık banyoya gidemiyorum ya da altı saat su içemiyorum." ifadelerini kullandı. Elena Pagliarini isimli bir diğer İtalyan hemşire de hastanede uzun saatler boyunca çalışması nedeniyle bir masa üstünde uyuya kaldığı görüntüleri paylaştı.

İtalyan doktor: Hastalar tsunami gibi

Bir doktor da çalıştığı hastanenin bir anda "tsunami" gibi hastalarla dolduğunu ve bu aşırı yoğunluk nedeniyle boğulmak üzere olduğunu ifade etti.

"Savaş tam anlamıyla patladı"

İtalya'nın kuzeyinde Bergamo'daki Humanitas Gavazzeni hastanesinde çalışan Dr. Daniele Macchini, Facebook'ta şunları yazdı: "Gece gündüz kesintisiz bir şekilde devam eden savaş tam anlamıyla patladı."

Karantina panik doğurdu

İtalya'da yaşanan gelişmeler ise dünyayı korkutmaya başladı. İtalyanlar karantina ilanının ardından süper marketlere akın etmiş vaziyette.

İtalya'da insanlar panik içerisinde süper marketlere yöneldi. Sokaklarda metrelerce kuyruklar oluşuyor.

Hastanelerin yaşanan yoğunlukla zor mücadele ettiği ifade ediliyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Metin

Ülkemizde bazıları olayı hafife alıp eğlenceye dönüştürüyor.Bu salgın veba gibi Allahın bir gazabıdır.Allahın gazabından korkup bolca tövbe etmek gerekir.Hafife almak büyük günahtır.

Türk

Bize birşey olmaz. Radyoaktif çay, at eşek kokmuş et, kokoreç yediğimizden bünyemiz ve bağışıklık sistemimiz hertürlü virüse karşı dirençli.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23