Ülke ülke sayıp resti çekti! Erdoğan’dan zehir zemberek Barış Pınarı Harekatı açıklaması

Suriye'nin kuzeyine başlatılan Barış Pınarı Harekatı sonrası Başkan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu.

10 Ekim 2019 Perşembe 13:08
Ülke ülke sayıp resti çekti! Erdoğan’dan zehir zemberek Barış Pınarı Harekatı açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

Değerli il başkanlarımız, değerli belediye başkanlarımız, dava arkadaşlarım sizleri kalbi duygularımla selamlıyorum. Türkiye, kritik bir dönemden geçtiği şu dönemde yaptığımız istişarelerin gerçekten çok ama çok kıymetli olduğuna inanıyorum.

Partimiz şahısların partisi değildir

Değişim hayatın bir gerçeğidir. Biz bu hakikati AK Parti içinde hayata geçiriyoruz. Buradan milletimizin her bir ferdine AK Parti saflarına katılmak için çağrıda bulunuyorum. AK Parti hiçbir zaman eskimeyecek, enerjisini, icraat kabiliyetini kaybetmeyecek bir partidir. Sizden beklentim büyük kongre sürecini buna göre yönetmenizdir. Partimiz şahısların partisi değildir. Bu parti milletin partisidir. Kuruluşundan bugüne davamıza emek veren, değer katan herkese şükranlarımı sunuyorum.

Hedeflerimizden asla şaşmadık

Türkiye, bölgesinde ve dünyada etkili bir konuma yükseldi. Tabi bu süreçte pek çok engeli aşmak mecburiyetinde kaldık. Attığımız her adımda engellerle karşılaştık. Her senaryonun amacı Türkiye'yi yeniden kendi içine kapatmaktı. Biz bu tuzağa düşmeyerek içerde nelerle uğraşırsak uğraşalım hedeflerimizden asla şaşmadık.

Her saldırının gerisinde bu gaye vardı. İçerde başarılı olamayınca sınır boyunca dizayn ettikleri yeni tehditlerle karşımıza çıktılar. DEAŞ diye bir örgütü kullanarak bölgeyi ve ülkemizi kana ve ateşe boğmaya çalıştılar. Demokrasimize ve bağımsızlığımıza saldıran terör örgütüne karşı yürüttüğümüz mücadelede bizi yalnız bıraktılar. Ekonomiyi de silah gibi kullanmaktan geri kalmadılar. Türkiye'nin dizleri üzerine çökeceğini sandılar ama hamd olsun başaramadılar.

16 bin teröristi etkisiz hale getirdik

Son 4 yılda sınırlarımız içinde 7500 sınırlarımızın dışında 8500 olmak üzere toplam 16 bin teröristi etkisiz hale getirdik. Terör örgütünün merkezi yapılanmasını Kuzey Irak'ta adeta hapsettik. Fırat'ın doğusunda Allah'ın yardımı ve güvenlik güçlerimiz sayesinde başarıya ulaştıracağımız Barış Pınarı Harekatı'nı başlattık. Türkiye'nin yaptığı diğer operasyonlar gibi Barış Pınarı'nın amacı Suriye'nin toprak bütünlüğü ve siyasi birliğine katkıda bulunmaktır.

PKK'nın işgalini görmeyenler bizim attığımız adıma laf ediyorlar

PKK'nın YPG'nin işgalini görmeyenler şuan bizim attığımız adıma laf ediyorlar. Siz şöyle kenarda durun biz yolumuza devam ediyoruz. DEAŞ'a karşı verdiğimiz mücadeleyi konuşanların hangisi verdi. Bunlar kendi ülkelerinden Suriye'ye DEAŞ'ı ihraç ettiler. Fransa'dan, Almanya'dan DEAŞ, Suriye'ye geldi. Biz 5500 DEAŞ'lıyı geri gönderdik.

Suudi Arabistan aynaya baksın

Bunlar sadece laf üretiyor biz ise iş üretiyoruz. DEAŞ'a, PKK'ya ve PYD'ye karşı bu duruşumuzu sürdüreceğiz. Suudi Arabistan aynaya baksın. Yemen'i bu hale kim getirdi? On binlerce insan Yemen'de ölmedi mi? Siz önce bunun hesabını verin. Suriye'nin birliği için verdiğimiz bu mücadelede siz bize laf edemezsiniz, konuşamazsınız.

Kınasan ne yazar kınamasan ne yazar

Hele Mısır, sen hiç konuşamazsın. Zira yüzde 52 oy ile seçilmiş olan bir Mursi'yi mahkemede çırpınarak hayatını kaybetmesine sen sebep oldun. Sen böyle bir katilsin. Sisi birileriyle toplantı yapmış bu harekatı kınamış. Kınasan ne yazar kınamasan ne yazar. Bizim abdestimizden şüphemiz yok ki namazımızdan şüphemiz olsun. Rejimin tutarsızlıkları işimizi zorlaştırdı. Rejim 8-9 yıl önceki rejim olsaydı belki bugün bu işler daha kolay olacaktı.

Ey Avrupa Birliği kendinize gelin

Bizim derdimiz Suriye'yi işgale kalkışan terör örgütleriyledir. Bizim Kürt kardeşlerimizle de sorunumuz yok. Tamamen terör örgütleriyle sorunumuz. Biz oradaki Kürt kardeşlerimizle değil terör örgütüyle şuanda mücadele ediyoruz. Türkiye belkide bu ülkedeki topraklarındaki tek meşru güç. Ey Avrupa Birliği kendinize gelin. Bizim şuandaki operasyonumuzu bir işgal hareketi diye nitelendirmeye çalışırsanız işimiz kolay kapıları açarız 3.6 milyon mülteciyi sizlere göndeririz.

Beşar Esed 1 milyon insanı Suriye'de öldürdü

Suriye topraklarındaki gerçek işgalcilere ses edemeyenlerin Türkiye'nin meşru haklarını korumasına karşı çıkması bir aciziyet göstergesidir. Biz bu noktaya durduk yere gelmedik. Suriye krizinin başladığı 2011'den beri bu ülkedeki sorunun tüm kesimlerin haklarını güvence altına alan demokratik bir yol için gayret gösterdik. Bizzat Beşar Esed'e bu konuda telkinlerde bulunduk. Ancak Beşar Esed 1 milyon insanı Suriye'de öldürdü. Kendi halkını öldüren bir insanla karşı karşıyayız. Hala o giderse yerine kim gelir sorusunu soran liderler var. DEAŞ gelirse ne olur? DEAŞ'ı sen getirirsen benim buna söyleyecek bir şeyim yok. Suriye halkı DEAŞ'ı getirecek kadar aklını peynirle yememiştir. Bunu da bilelim.

Şuanda sadece Kobani'den ülkemize gelen 300 bin Kürt hala misafir olarak yaşamaktadır. Önce bunu konuşalım. Bunu niye konuşmuyoruz. Amerika bunu görmez, AB bunu görmez ee biz kime neyi anlatacağız? Hiç olmazsa bunu kendi milletimiz bunu görsün. Ama göstereceğiz öyle ya da böyle göstereceğiz. 3 milyon Suriyeliye de kendi toprakları içinde hayatlarını sürdürmeleri için yardım yapıyoruz. Dünyada hangi ülke bunu yaptı? DEAŞ'a karşı biz Türkiye'nin verdiği mücadeleyi verdik desin. Kimse yapmadı. Bizi eleştiren Arap ve Avrupa ülkesi acaba kaç tane Suriyeliye kapıları açtı?

NATO ülkesi olanlara sesleniyorum

Sorunu çözme kararlılığımızı en başından beri anlatıyoruz. Bu mücadelenin altında güneyimizde bir terör örgütünün kurulmasını engellemek var. Biz buna çalışıyoruz. Buna fırsat veremeyiz. Aradan geçen uzunca bir zaman boyunca maalesef beklediğimiz adımlar atılmamış sadece ülkemizi oyalama taktiklerine başvurulmuştur. Şimdi buradan tüm NATO ülkesi olanlara sesleniyorum. Başta Amerika... Biz Türkiye'yiz. Biz bir NATO üyesi ülkeyiz. 5'inci maddeyi gayet iyi biliyorlar. Terör örgütleri NATO üyesi olan Türkiye'ye saldırırken siz sessiz kalamazsınız. NATO ülkeleri içinde NATO'ya karşı olan yükümlülüklerini yerine getiren ülke Türkiye'dir. Siz Türkiye'yi bir kaç tane zibidi terör örgütüne tercih etmeyeceksiniz öyle mi? Buna eyvallah edemeyiz. Bunun da gereğini yapmaya mecburuz.

Barış Pınarı Harekatı'nda 109 terörist öldürüldü

Barış Pınarı Harekatı'na böyle bir sürecin sonunda ulaştık. Harekat başladığı saatten şu saate kadar 109 terörist öldürüldü. Terör örgütü ve yandaşları yalan yanlış bir sürü haber devreye sokmak istedi. Harekatımız şu anda devam ediyor. 109'un dışında yaralılar ve teslim olanlar da var. Kara propaganda makinesine karşı gerekli tedbirleri aldık. Askerimizin karşısına çıkacak yüreği olmayanlar boş buldukları yerlerde sivillere saldırarak gerçek yüzlerini ortaya koydu. Çocuk katili sizsiniz. Kadınlara saldıran sizsiniz. Biz öyle bir milletiz ki bizim savunma imkanı olmayanlara, kadına, çocuğa asla elimiz kalkmaz. Ama inşallah bu yılanların hepsinin başını en kısa sürede ezeceğiz hiç endişeniz olmasın. Suriyeli kardeşlerimizin huzuru için, Kürt kardeşlerimizin huzuru için bunu başaracağız. Daha önceki harekatlarımızda ne yaptıysak bu sefer de onu yapacağız. Yani gittiğimiz yerlere huzur ve barışı götüreceğiz.

Edepsizliğin, ahlaksızlığın daniskasıdır

Terör örgütünün desteği ile parlamentoya girmiş olan sözde siyasi partiye sesleniyorum. Benim ordumu işgal gücü olarak gösteremezsin bu edepsizliğin, ahlaksızlığın daniskasıdır. Siz bulunduğunuz yerde işgal kuvvetleri olarak binaları kendi içinden tünellerle açmak suretiyle oralarda sorgulama hücreleri kuracak kadar alçaksınız. Tabii artık oraları kaybettiniz Türkiye'de bu tarz yerleriniz kalmayınca Suriye'de açtınız. Oraları da yıkacağız. Oralarda da bu tünelleri bulamayacaksınız. En büyük teşekkürümüz bu harekatı canı gönülden destekleyen milletimizedir.

Harekatın adını belirlerken rastgele tercihte bulunmadık

Biz bu operasyonda sivillerin kılına dahi zarar gelmesini kabullenemeyiz. Sadece bize saldıranları, tuzak kuranları hedef alıyoruz. Harekatın adını belirlerken rastgele tercihte bulunmadık. Terör örgütünü bölgeden kazıyarak barışı tesis etmek için bu adımı atıyoruz. Bizim Suriye tarafında sınırımız pınarlarla doludur. Bundan hareketle adını Barış Pınarı koyduk.

Ayrıntılar Geliyor...

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Ekim 2019 Perşembe 13:08

YORUM YAZ

 • hercaihercai12 gün önce
  KONUSMASINI IZLEDIM, HELAL OLSUN BASKANIMIZA. GERCEKLERI SOYLEMEKTEN HIC KACINMADI.
 • MehemmetMehemmet12 gün önce
  Yüce Rabbim. En doğruyu sen bilirsin bizi doğru yola muzaffer eyle, Yüce Dinin İslâm Sancağını taşıyan bu Aziz Türk milletini muhafaza ve bu harekatta muzaffer eyle Allah'ım. Kuffara fırsat verme Allah'ım. Devlet başkanı mız Recep Tayyip Erdoğan ve T.S. Kuvvetlerimize güç kuvvet dirayet cesaret ve metanet ver. Ab, abd, Iran a rusa vedahi esede kalplerini kara mühürle mühürle Allah'ım. Bu ordunu GALIP ismi yin hürmetine kanadının altında zafere ulaştır. Amin.
 • yıldırımyıldırım12 gün önce
  helal reis.çakalların hükmü Aslan ayağa kalkana kadardır.
 • Zenci MusaZenci Musa12 gün önce
  Allah (c.c) Cumhurbaşkanımıza hayırlı ve uzun ömürler versin.Yaptığı konuşma, noktasına, virgülüne kadar düşüncelerimizi yansıtan bir konuşmadır.Allah başımızdan kendisini eksik etmesin (amin)..Şu milletin izzet-i nefsinin kimse tarafından ayaklar altına ALINAMIYACAĞAĞINI ilan eden bir konuşma yapmış.. Bizler daha çok çalışarak, savunma sanayimizi, ekonomimizi daha da ileriye seviyeye ulaştıracağız. Türkiye eski TÜRKİYE değil..Türkiye düşmanları bunu aklından çıkarmasın..
 • mevlut kalkan mevlut kalkan 12 gün önce
  Diline saglik REIS ASLINDA BUNLARI DEVIRMENIN DE ZAMANI GELDI EY A RAP ULKELERI NEDEN KORKUYORSUNUZ BASINIZDAKI SIYONIST YONETICILERI YOK ETME ZAMANI GELDI HIC KIMSE OLUMSUZ DEGILDIR ONLARINDA BIT EKSIK ZAFLARI VARDIR TETIKTE OLUN VE SIYONIST ZIHINLI ISLAM DUSMANLARINI YOKEDIN BUNDA SIZIN VE ISLAMIN ICIN BIT HAYIR VARDIR. 
 • mehmet gümüşmehmet gümüş12 gün önce
  Allah yar ve yardımcınız olsun Reis Kılıç kınından çıktı artık geriye girmez Millet olarak sonuna kadar arkandayız.Dört çapulcuya pabuç bırakmak yok.Kimmiş bu batısı veya Avrupası. Bir alay siyonist emellerine ulaşamayınca, yani Büyük İsrail siyonist devletinin kuruluşu engellenince hepsi birden bağırıyor.İçerideki hainler de haddini bilmesi gerekir.
 • misafirmisafir12 gün önce
  İŞTE,DAİMİ NİTELİKLİ LİDER OLABİLEN,GERÇEK,TÜRKİYE LİDERİ
 • Başçavuş Başçavuş 12 gün önce
  Saliver gitsin neye uğradıklarını görsünler
 • misafirmisafir12 gün önce
  adg!TELEFONLARIN DİNLENMESİNİ İSTEMEYENLER,ZARAR VERME KONUŞMALARI YAPAN HAİNLER OLABİLİRLER.
 • ŞüpeciŞüpeci12 gün önce
  Aynen reisBen de diyorum dünden beriZaten korkuları oAncak özürleri kabahatinden büyük
 • alpay.salikara@gmail.com[email protected]12 gün önce
  Bence biraz once suriyeleribatiya gonderelim
 • karadayıkaradayı12 gün önce
  bizim suriyeye girişimizi kınayanlar pkkbenim askerime pusu kurup şehit ederken bu kanlı terör örgütünü hiç kınadınızmışu anda Türkiyede faaliyet gösteren tüm terör örgütlerinin koruyup kollayanAmerika ve avrupa devletleri sizler değilmisiniz
 • Sen sen***Ben benSen sen***Ben ben12 gün önce
  Evet sözlerinin altına imzamı kalın bir şekilde atıyorum. Evet bu mülteciler eski başbakan davutoğlunun büyük bir hatası olarak ülkemizde kaldılar. Onlar ölümü göze almışlar ve deniz yolu ile gitmeye çalıştılar, biz yollarını çevirdik. Şimdi yapacağımız en iyi harekattan birisi, o abuk subuk anlaşmayı yırtıp çöpe atıp mültecileri serbest bırakmaktır.
 • emreemre12 gün önce
  helal reis Allah seni güçlü kılsın...Yanındayız....Yeter ki sen şaşma...
 • adgadg12 gün önce
  o zaman telefonları dinlettirmeyeceksin.
 • KANUNİKANUNİ12 gün önce
  ASLANA NE DENİR::::)))))) YÜRÜ DAVANI SEVEYİM ARKANDAYIZ... ALLAH BİZİMLE
 • BaybarsBaybars12 gün önce
  Allahina kurban reisim su avrupaya giydirmen en begendigim aciklaman olmus onun bunun cocuklari ne sis yansin ne kebab diyorlar ne multeci gormek istiyorlar ulkelerinde nede mültecileri ülkelerine dönmesine izin vermeyen pkk ...lerinin gebermesine izin veriyolar
 • Rasim DUMANRasim DUMAN12 gün önce
  Cumhurbaskanimiz'i destekliyorum.
 • İlkerİlker12 gün önce
  Ey Abdullah Gül nerdesin neden devletine destek aciklamasi yapmadın.yoksa ben mi duymadim

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Ekim 2019