• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Türkiye'nin hamlesi panikletti... Böyle duyurdular

Türkiye'nin KKTC'de kuracağı SİHA üssü İsrail'de büyük paniğe yol açtı. İsrailli düşünce kuruluşu INSS, "Türkler Kıbrıs'a SİHA üssü açarsa, etkimiz kırılabilir, manevra alanımız daralabilir" ifadelerini kullandı.

Yeniakit Publisher
2021-07-29 16:34:00 - 2021-07-29 17:28:56
Türkiye'nin hamlesi panikletti... Böyle duyurdular

Türkiye'nin SİHA alanında elde ettiği başarı, dünyayı sarsmaya devam ediyor. KKTC'nin SİHA üssü olarak kullanılma durumunun gündeme gelmesi son olarak İsrail'de geniş yankı uyandırdı. İsrailli düşünce kuruluşu INSS "Türkler Kıbrıs'ı SİHA üssü haline getirirse, etki alanımız daralır" dedi.

INSS, "Erdoğan sahadaki gerçekleri dile getiriyor: Kıbrıs sorununu çözmek için bir paradigmayı değiştirme girişimi" başlıklı bir analiz yayımladı.

Türkiye’nin adadaki etkinliğinin artmasının İsrail’i olumsuz etkileyeceğini ve manevra alanını kısıtlayacağı öngörüsünde bulunan INSS yazarları Galia Lindenstrauss ve Rami Daniel, şu değerlendirmelere yer verdi:

"Erdoğan sahaya indi"

Türk Cumhurbaşkanı Kıbrıs sorununa "iki devletli bir çözümü" teşvik etmek için daha çok çalışıyor. Erdoğan'ın Kuzey Kıbrıs ziyaretiyle durumu değiştirmek için şimdiden sahada çalışıyor. Şimdiye kadar uluslararası toplumun çabaları çözüme kavuşturamamıştır.

Manevra alanımızı azaltacak

Güney Kıbrıs son on yılda İsrail'in yakın bir ortağı haline geldi, bu nedenle İsrail adada olup bitenlerle yakından ilgileniyor. Bunun ötesinde, kuzeyde bir hava üssünün ve bir Türk deniz üssünün açılmasıyla adadaki Türk kontrolü güçlendirilecek ve bu gelişmeler İsrail'in manevra alanı üzerinde de etkileri olacak.

"Türkiye'nin niyeti dikkate alınmalı"

Türkiye'nin kuzeydoğu Kıbrıs'ta insansız hava araçları için inşa ettiği askeri üs ve kuzeyde bir Türk deniz üssü kurma niyeti konusu dikkate alınmalı. Kıbrıs meselesi, daha geniş bölgesel ilgiyi ve takibi hak ediyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

osman

davul çalmadan iş yapmayı öğrenemedil
 • Yanıtla

Emekli

SEN NASIL HER YERE ZULÜM GÖTÜRMENİ ÜLKE GÜVENLİĞİ KILIFINA SAKLIYORSAN SADECE SENİN DEĞİL BİZİM DE GÜVENLİĞİMİZİ YAPTIÜIMIZ VE DAHA YAPACAĞIMIZ HAMLELER SANA BATMAMALI EEY TERÖRİST EŞKIYALAR.!!! 
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23