• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Türkiye'de 'koronavirüs' paniği! Çin'e gidip gelen hiç kimsenin ülkeye alınmaması çağrısı

Yeniakit Publisher
2020-01-27 22:35:00 - 2020-01-27 22:47:39
Türkiye'de 'koronavirüs' paniği! Çin'e gidip gelen hiç kimsenin ülkeye alınmaması çağrısı

Aksaray'da ve İzmir'de koronavirüs şüphesiyle hastaneye kaldırılan insanların ardından paniğe kapıldı. Sosyal medyada uyarılarda bulunan gazeteciler ve vatandaşlar termal kameraların yeterli olmadığını savunarak daha sert önlemlerin alınması gerektiğini ve Çin'e gidip gelen kimsenin ülkeye alınmaması çağrısında bulundu.

 yeniakit.com.tr 

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgınından etkilenen ülkelerin sayısı her geçen gün artıyor. Virüsün sürekli mutasyana uğradığı için tedavisinin bulunamadığı iddia edilen koronavirüs salgını ükede tedirginliğe neden olmaya başladı. 

İzmir'de hastaneye kaldırılan ve daha sonra virüs taşımadığı anlaşılan hasta dışında, bugün de Aksaray'ın Sultanhanı ilçesindeki Tuz Gölü'nde, doğalgaz depolama tesisinde çalışan Çin uyruklu 2 işçide baş dönmesi, bulantı ve kusma şikayeti görülerek hastaneye kaldırılması vatandaşları iyice panik havasına soktu.

Vatandaşlarda panik hakim

5 gün önce Çin'den geldiği belirlenen 2 işçiyle birlikte toplam 9 işçinin hastaneye kaldırılmasının ardından vatandaşlar sosyal medyada hükümete çağrıda bulundu.

"Çin'den gelen veya Çin'e uğrayan kimseyi ülkeye almayın" çağrısı

Tedavisi henüz bulunmayan virüse karşı vatandaşlar, üzüm sirkesi ile ilgili paylaşımlar yaparken hükümet yetkililerine çağrıda bulundu. Henüz 2 haftalık kuluçka süresindeyken bulaştığı tespit edilen koronavirüsün, ateş belirtilerinin çıkmadan bulaşması nedeniyle termal kameraların çare olamayacağı vurgulandı. Gazeteciler ve vatandaşlar, salgın tedbirlerinin en üst düzeye alınması gerektiğini belirterek Hükümete Çin'den gelen veya Çin'e seyahat etmiş insanların Türkiye'ye alınmaması gerektiğini belirtti.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

"Ölenlerin sayısı artıyor ama Çin'den Türkiye'ye hala yolcu geliyor" 

Sosyal medya hesabından konuyu ele alan Gazeteci Yazar Mehmet Ali Önel, koronavirüs sebebiyle ölümlerin arttığını belirterek "Çin'de koronavirüsten ölenler 81'e yükseldi. En az 3 bin kişi enfekte. Ülke çapında en az 60 Milyon insan karantina altında. Çin sağlık otoriteleri çok ciddi bir sorunla karşı karşıya olduğunu kabul etti. Ve Türkiye'ye halen Çin'den yolcu geliyor." eleştirisinde bulundu.


 "Virüs ülkeye girdikten sonra mı önlem alınacak?"

Önel, bir başka paylaşımında ise "İzmir'de Koronavirüs paniği! Çin'den dönen iş insanı, koronavirüs şüphesiyle Tepecik Eg. Araşt. Hastanesine kaldırıldı. Halen Çin'den Türkiye'ye yolcu girişi devam ediyor. Soru şu; 14 günlük kuluçka sürecinde termal kamera ateş tesbiti yapabiliyor mu!" ifadelerinde bulundu.

Kardiyoloji doktoru: Hastalık bulgu vermediği için termal kamera tespit yapamaz!

Bu paylaşıma cevap veren bir kardiyoloji doktoru, "Kuluçka döneminde iken hastalık bulgu vermediğinden (ateş vs) termal kamera tespit yapamaz" cevabını verdi. Önel ise bu cevaba yönelik "Bu durumda Türkiye Virüs girişine karşı önlem almış olmuyor. Sağlık otoriteleri bunu neden sorgulamıyor? Gerçekten ilginç bir durum. Virüs içeri girdikten sonra mı önlem alınacak! " ifadelerini kullandı.

Mehmet Ali Önel'in bu eleştirilerine vatandaşlar destek vererek önlemlerin üst düzeyde olması gerektiği vurgusunu yapıldı.

Sosyal medyada gündem koronavirüs!

Aksaray ve İzmir'deki vakaların gündeme gelmesiyle vatandaşların tedirginliğinin arttığı belirlenirken bu konu sosyal medyada da tartışma konusu olmaya devam etti. 

Diğer ülkelerin Çin'e sınırları kapattığını belirten birçok vatandaş, önlemlerin yetersiz olduğunu ve sınırların kapatılması gerektiğinden dem vurdu. Türkiye sınırları içerisine girecek bir virüsün felaketleri doğuracağını söyleyen vatandaşlar, ticari faaliyetler yüzünden önlemlerin gözardı edilmemesi gerektiğini belirterek daha önce Çin'i ziyaret etmiş kimsenin ülkeye alınmamasını istedi. 

Öte yandan bazı vatandaşlar ise Çin'den gelen kargoların bile ülkeye alınmaması gerektiğini ifade etti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

osmanoğlu2023

bunun yanında deprem sivrisinek ısırmasına benzer bence thy çin seferlerini tamamen durdurmalı beğenmediğimiz alamanlar bile epidemiden bahseder oldu virüs dur durak bilmiyor yarın geç kalmış olabiliriz!

karlıdağlar

çinden Türkiyeye giriş yasağı derhal uygulanmalıdır.yoksa yetkililer büyük vebal altına girer.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23