• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Türkiye Lahey’de Gazze’ye umut oldu

Yeniakit Publisher
2024-02-28 08:31:00 -
Türkiye Lahey’de Gazze’ye umut oldu

Türkiye, Hollanda’nın idari başkenti Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’nda (UAD) İsrail’in işgal ettiği Filistin topraklarındaki uygulamalarının hukuki sonuçlarının ele alındığı duruşmalarda Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Ahmet Yıldız’ın sunumuyla ümmetin umudu olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

akit’e değerlendirmede bulunan Al Manar Televizyonu Ankara Temsilcisi Filistinli Gazeteci Hasan Tahravi, “Türkiye hem Filistin’in, hem de dünyada ezilen tüm mazlumların umududur. Türkiye’nin Uluslararası Adalet Divanı’ndaki etkili sunumu faydalı olmuştur. Çünkü Filistin halkı hem Türkiye’den hem İslam ülkelerinden, hem de bütün dünya ülkelerinden yardım bekliyor. 144 gündür saldırılar, yıkım, soykırım devam ederken, yüz binlerce masum Filistinli İsrail bombardımanları altında inim inim inlerken bütün ülkeler İsrail’e karşı daha fazla baskı yapmalı. Soykırımı durdurmak için mümkün olan her yol denenmelidir. Ramazan ayına girmek üzereyken Filistinli mazlumlar hem aç hem bombardımanlar altında hayatta kalma mücadelesi veriyor” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE, İSLÂM ALEMİNİN DİREĞİ

Filistinli akademisyen, Aksaray Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dr. Öğretim Görevlisi Adil Aksoy, Filistin halkının 144 gündür siyonist İsrail’in saldırıları altında yaşam mücadelesi verdiğini belirterek, “Türkiye İslam aleminin bekası ve İslam kimliğinin korunması için mücadele eden bir millet ve hükümet. Tüm mazlum milletlerin yanında duran bir memleket olan Türkiye, İslam aleminin dümenini tutan ve tek direği olan bir ülkedir. Filistin halkı bu zor zamanda, bombaların altında hayat mücadelesi verdiği dönemde Türkiye’den medet umuyor” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE KATİLLERİ YARGILASIN”

Filistinli Akademisyen Yazar Dr. Zaher Elbek de şunları söyledi: “Türkiye’nin Uluslararası Adalet Divanı’nda işgalci İsrail saldırılarına yönelik yaptığı açıklamalarını büyük ilgi ile dinledik ve takip ettik. Türkiye Lahey’de açıklamalarda Gazze’yi dile getirmekle kalmayıp aynı zamanda Kudüs ve Batı Yaka’daki gelişmelerini dile getirerek kapsamlı bir sunum yapmıştır. Türkiye’nin Lahey’deki açıklamaları İsrail işgalini sert bir şekilde eleştirmesine rağmen, işgalcinin işlediği ihlallerinin hesabının sorulması ve ceza çekmekten kurtulamaması için Türkiye’den hukuki alanda harekete geçmesini bekliyoruz.”

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

alperen

Yemeyin bizi abi..Mahkemeye veren Güney Afrika kıyısından köşesinden yanaş ve aynı terane "Büyük Zafer"..İslam alemini böyle direği varsa yandı gülüm keten helva..İsrail yedi bitirdi Gazze'yi kınama füzeleri gönderdik,İsrail'i yerle bir ettik..

İ. Keskin

Ortada umut olunacak Gazze mi kaldı, kardeş? Erzurum'lu ile Kars'lı aynı inşaatta işçi olarak çalışıyorlar. Kars'lı harcı tenekeye dolduruyor, Erzurum'lu da makarayla beşinci kata çıkarıyor. tabi o zamanlar çelik tel yok, makarayı kendir iple çekiyorlar anacak ip biraz eski. Derken harçla dolu teneke tam beşinci kata varacakken makaranın ipi kopuyor ve otuz kilo kadar harçla dolu teneke hızla aşağı düşmeye başlıyor. Erzurum'lu kardeşimiz bağırıyor: 'Ula, ula, ula,ula..ulaaaaaaa!' Ve Kars'lı kardeşimizin işi tamam. Derler ki; 'Erzurum'lunun Kars'lıya hayrı bu kadar olur.' Bizim de Gazze'lilere yardımımız ancak bu kadar oldu. Allah bizi affetmeyecek!
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23