Seçim 2019 Sayfası

Türkiye Dil Derneği Başkanı Ekrem Erdem'den haklı tepki: 'Hospital' demenin gerekçesi ne?

Antalya’nın Alanya ilçesinde düzenlenen toplantıda konuşan Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Başkanı Ekrem Erdem, Türkçe’nin yabancı sözcüklerle katledildiğini belirterek, "Tanıtım yerine 'lansman' kullanmanın toplantıyı yöneten kişiye 'moderatör' denilmesini anlamıyorum. Toplu konutlara 'life' demenin hastanelere 'hospital' demenin gerekçesini birisi söyleyebilir mi? Sadece özentiyle dilimizi kirletmeye kimin hakkı var" çıkışında bulundu.

10 Kasım 2018 Cumartesi 21:40
Türkiye Dil Derneği Başkanı Ekrem Erdem'den haklı tepki: 'Hospital' demenin gerekçesi ne?

Türkçe’nin doğru kullanımı ve yaygınlaştırılmasını hedefleyen Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nin her yıl gerçekleştirdiği İstişare ve Değerlendirme Toplantısının 4. Antalya'nın Alanya ilçesindeki İncekum Mahallesi’nde bulunan bir otelde yapıldı. Toplantıya AK Parti Antalya Milletvekilleri Mustafa Köse, Kemal Çelik, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Alanya Kaymakamı Mustafa Harputlu, AK Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Toklu, Basın İlan Kontrol Hizmetler Müdürü İbrahim Delibaş ve çok sayıda davetli katıldı. 

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Başkanı Ekrem Erdem, Türkçe’nin yabancı sözcüklerle katledildiğini ifade etti. Erdem, "Bir yıl aradan sonra tarihimizin ve kültürümüzün önemli yerlerinden Türk turizminin başkenti Antalya’mızın kadim ilçesi Alanya’da bir araya geldik. Günümüzde maalesef dilimize gereken önemi vermiyoruz hak ettiği hassasiyeti göstermiyoruz. Tanıtım yerine 'lansman' kullanmanın toplantıyı yöneten kişiye 'moderatör' denilmesini anlamıyorum. Toplu konutlara 'life' demenin hastanelere 'hospital' demenin gerekçesini birisi söyleyebilir mi? Sadece özentiyle dilimizi kirletmeye kimin hakkı var" dedi.

'Bizi millet yapan ruhumuzu kaybediyoruz'

Başkan Erdem, "Beraberliğimize göz dikenlerin planlı programlı çalışmaları bunlar. Bu yozlaşma bize çığ gibi zarar vermeye devam ediyor. Bugün bilerek ya da bilmeyerek yabancı kelimeleri Türkçe gibi kullanmaktan Türkçe kelimeleri de yabancı gibi yazmaktan, seslendirmekten çekinmiyoruz. Bir bozamadığımız özel isimlerimiz vardı. Ebubekir’i Aboubakar diye seslendirdik. Dilimizi kaybederken kavrayışımızı ve bizi millet yapan ruhumuzu kaybediyoruz. Peyami Safa’nın dediği gibi 'dilini kaybeden millet her şeyini kaybetmiştir.' Dilini geliştirip zenginleştiremeyen milletler milli kültür oluşturamaz ve oluşmuş kültürü koruyamazlar. Dilimizin yeteri kadar bilinmemesi ve gücünün farkında olunmamasından kaynaklanan bir durum. Türkçe 5 bin yıllık geçmişe sahiptir" diye konuştu.

'Türkçemizin yaşadığı bu tahribat engellenemez boyuta ulaşıyor'

Kürsüye davet edilen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise şunları söyledi:

"Şimdi Ekrem ağabeyimizin böylesine güzel konuşmasının ardından, Türkçeyi iyi kullanarak konuşma yapmaya çalışmak da oldukça zor. Bu toplantıyı son derece önemsediğimi ifade etmek isterim. Hepimizin bildiği gibi dil milleti ayakta tutar. Milli şuuru besleyen çok önemli bir husustur. Milletin varlığı dilin varlığı ile mümkündür. Dilimizin yabancı kelimeler ile istila altında olduğunu ifade ediyoruz. Bir ülkeyi bölmek istiyorsanız bunun en iyi yolu onu manevi değerlerinden dilinden uzaklaştırmaktır. Bu çağın olmazsa olmazı internet ve buna bağlı olarak kullanımı hızla artan sosyal medyanın kendine has dili. Ne yazık ki gençlerimiz ve çocuklarımız bilişim dili olarak kabul edilen bir dili öğreniyor. ‘Q’ klavyeden vazgeçmiyor. Türkçemizin yaşadığı bu tahribat engellenemez boyuta ulaşıyor. Türklerin bilinen ilk alfabesi Göktürkler tarafından yazılmış ve Orhun anıtlarında yer alıyor. Biz de oraya gitmiştik. Bu anıtlar Türkçe'mizin derinliğini en güzel şekilde ortaya koyuyor. Kelime haznemiz çok. Bizim yabancı kelimelere hiç ihtiyacımız yok"

'Dilimizin dünyada hak ettiği yere gelmesini sağlamak hepimizin görevi'

Antalya’nın turizm kenti olması nedeniyle esnafın yabancıların ilgisini çekmek için yabancı tabela kullandığını aktaran Menderes Türel, Antalya’nın yaz nüfusunun 5 milyon olduğu belirtti. Türel, "Bunun önemli bir kısmı yabancı. Esnaf onların ilgisini çekecek şekilde yabancı tabela isimler kullanıyor. Turizm şehrinde buna hayır diyemeyiz ama bunun bir yasal mevzuata dayandırılması süratiyle misli misli reklam tabela bedeli alabiliriz. Yasaklamak yerine caydırıcı hale getirebiliriz. Özellikle şirket tescillerinde isim büyük önem taşıyor. Yabancı isimlerin tescili halinde farklı bir tarife uygulanmalı. Dilimizin dünyada hak ettiği yere gelmesini sağlamak hepimizin görevi."

Konuşmaların ardından Ekrem Erdem kitabını katılımcı protokol üyelerine hediye etti. Ardından ise katılımcılarla toplu fotoğraf çekildi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Kasım 2018 Cumartesi 21:40

YORUM YAZ

 • TUĞRUL TUĞRUL 5 ay önce
  Tüm yabancı kelimeleri yavaş yavaş kaldıralım. Sadece dini inancımızlailgili eş anlamlı kelimeler yoksa Arapçalarını kullanalım. Bunun dışında işe yaramaz TDK tüm yabancı sözlerin eş anlamlısını oluştursun.Biz de ulus olarak Arapça Farsça ve Avrupa dillerinin baskısından kurtulalım.
 • Köksüz mantar ibnelerKöksüz mantar ibneler5 ay önce
  Adamlara hipokrat diye bi  ...nin yeminini(?) ettirirseniz, hospitaliyum da derler, feneriyum da..
 • ahmetahmet5 ay önce
  ee o zaman neden yönetenler PYD için pe ye de değilde ingilizce okunuşu pi vay di demekte. danışmanlarımı öyle söylemiş
 • hüs coşhüs coş5 ay önce
  ne yazıkki güzel dilimizi katletmeye devlet dairelerinden başlıyoruz. teknik izmetler lojistik oldu. şu anda aklıma gelmeyen yüzlerce kelime var. ülkenin ilk özel kanalının adı star, sonra show , magazalar autlet oldu. kısa donun adı şort. bütün mazaların adı yabancı. berberkuaför oldu. bir vatandaş berber dükkanının adını(the berberim) koymuş. başkentin en büyük spor salonunun adını arena koydu meşhur belediye başkanımız. cumhur başkanı müdahele etmek zorunda kaldı. h
 • Yavuz 1517Yavuz 15175 ay önce
  Bu tiplerin kafaları batı tarafından işgâl altında olduğu için, davranış kalıpları batı'ya endeksli olduğu için bu tip davranışlar sergilemeleri gayet normal. Bu tipler ARAPÇA düşmanı oldukları için dilimizden TÜRKÇE kelimeler kullanalım adı altında dilimizi paçavraya çevirmişlerdir. Batıya taptıkları için ingilizce ve fransızca keimelerle güzel TÜRKÇE'mizin bilerek isteyerek içine etmişlerdir. Bu ithal kafalardan kurtulmak dileğiyle.....
 • YolcuYolcu5 ay önce
  Bu tür faaliyetlerin daha geniş katılım ile yapılması gerekir. MEB ne yapıyor? Kendi lisanını öğret(e)meden yabancı dil furyası!... Ülkede İngilizce olsun. Bize en büyük kötülüğü yapan ( lavrensler, Arthurherperler) ile... Celladına aşık millet hâline mi geldik?
 • FatihFatih5 ay önce
  Kesinlikle; bizi milli değerlerimizden uzaklaştıran, bilinçaltında avrupa kafası ve fikrini bize aşılayan, adeta onların "gayrı meşru çocukları" demeye layık fikirleri dimağlarda doğmasına sevep olan bu zihniyete en kısa zamanda artık dur demeli..
 • AHMETAHMET5 ay önce
  Türk dili müslümanlığın etkisiyle Arapçadan kelimeler almış, Türkçe ile yoğurup ortaya TÜRKÇE diye bir dil çıkmıştır. Yüz yıllardır bu kelimeler artık bizim olmuştur.Durduk yerde bu kelimelerin atılması Türkçeyi yozlaştırır. Yorumcu Abdullah, Senin zihniyetindekiler "şeref " kelimesiniArapça diye attılar. Ama Fransızca" onur" kelimesini kullandılar. Bu bir şerefsizliktir.Türk diline en büyük kötülüğü 40 yıl T.D.K başkanlığı yapmış olan Ermeni Agop Martayan'dır.
 • muhammetmuhammet5 ay önce
  abdullah kimse arapça kelime alalım demiyor fakat gerçek türkçe olan osmanlıca birçok arapça farsça ve türkçe kelimenin karışımından oluşmuş ve hepsi türkçeleşmiştir.şimdi ise yabancı dillerden bizde karşılığı olduğu halde kelime alınıyor.bu yanlış.senin amacın herhalde üzüm yemek değil bağcıyı dövmek
 • AyşeAyşe5 ay önce
  Kesinlikle katılıyorum. Özellikle iş yerlerine yabancı isimler konuluyor. Hem görüntü kirliliği hem de güzel dilimize hakârettir.
 • MuratMurat5 ay önce
  Aynen katılıyorum ... şimdi iş İnglizceye gelince yan çiziyorlar. Yok öyle yağma. İsteyen istediğini kullanır.
 • muratmurat5 ay önce
  hastane sanki türkçe mi? farsça-arapça sözcükler kullanılabiliyorsa diğer dillerden sözcükler neden kullanılmasın? günah mı? bu eksiklik değil zenginliktir.
 • AbdullahAbdullah5 ay önce
  İngilizce yasak ama arapça kelime olunca sorun yok öyle mi? Arapça kelimeler de kalksın.
 • Sefer YEĞENSefer YEĞEN5 ay önce
  Aynen öyle.Türk dil kurumu ne işe yararki dilimize böyle anlamsız nifak kelimeler sokuldukdan sonra.Deehal bu rezilliğe dur denmeli,kendi dilimizi kullana lım

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Nisan 2019