Seçim 2019 Sayfası

Türkçe ezan hasreti mide bulandırıyor

CHP’li Öztürk Yılmaz’ın Türkçe ezanla ilgili sarf ettiği sözlere tepkiler devam ediyor... Akit’e konuşan Diyanet-Sen Başkanı Mehmet Bayraktutar, “Eski Türkiye’ye hasret duyanlar, eski yanlışlarla Yeni Türkiye’de rol bulamazlar” dedi. Diva-Sen Başkanı Mustafa Çopursuz da, “Daha önce denenmiş bir tasarrufu yeniden gündeme taşımak sadece taşıyıcılara zarar verir” dedi.

10 Kasım 2018 Cumartesi 12:40
Türkçe ezan hasreti mide bulandırıyor

CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz’ın katılmış olduğu bir televizyon programında, “Ezan Türkçe okunsun ben anlayayım. Kur’an okunsun. Benim dilim her tarafta konuşulsun” şeklindeki açıklamalarına tepkiler gelmeye devam ediyor.

Bayraktutar: Eski yanlışlarla yeni Türkiye’de rol bulamazlar

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, “Siyasetçilerin siyasetlerine dini alet ettiği yılları geride bıraktık. Türkiye’nin eskiden almış olduğu bu kararın ısıtılıp gündem edilmesi son derece yanlıştır. Ülkemizde dinin yaşayış şekli bellidir. Tartışmaya hiçbir surette getirilmemesi gereken bu konunun siyasetçilerin malzemesi haline getirilmesine karşıyız. Eski Türkiye’ye hasret duyanlar, eski yanlışlarla Yeni Türkiye’de rol bulamazlar. O konular açılmamak üzere kapatılmıştır. Bizler Türkiye’nin en büyük din görevlileri sendikasıyız. Sabrımızı sınamak isteyenler dokunulmazlığını kabul ettiğimiz ezanımız üzerinden siyasete soyunmasınlar. Türkiye’de artık herkes kendi işini yapsın. Siyasetçi siyasetini en iyi şekilde yapsın, din görevlileri de görevlerini en iyi şekilde yapmaktadır. Kısır ve verimsiz ifadelerle gündemi meşgul edenlere fırsat vermeyeceğimiz bilinmelidir. Ezan meselesi açılmamak üzere kapatılmıştır” diye konuştu.

Çopursuz: Milli ve manevi değerler ile mücadele edenler

İslam’ın evrensel bir din olduğunu ifade eden Diva-Sen Genel Başkanı Mustafa Çopursuz da, “İslam evrensel bir dindir. Tüm ibadetler de evrenseldir. Hiçbir fert, makam ve yönetim ibadetleri ve dilini değiştiremez. Değiştirmeye kalkışanlar bu necip milletin kalbini kırmış gönlünü yaralamıştır. Hâlâ geçmişte yaptıkları hatalarının cezasını çeken cenah neden bu konularda ısrarcı davranmakta anlamakta zorluk çekiyoruz. Daha önce denenmiş bir tasarrufu yeniden gündeme taşımak sadece taşıyıcılara zarar verir. Dili Arapça olan tüm ibadetler ancak asıl dilinde kıvam bulur. Sanki tüm işleri başardılar da sadece ezanın Türkçe okunması mı kaldı? Mütedeyyin insanların gönlünü kazanacaklarına her defasında nefret oluşturmalarının bir mantığı yok diye düşünüyoruz” görüşünü dile getirdi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Kasım 2018 Cumartesi 12:40

YORUM YAZ

 • nostaljinostalji5 ay önce
  İbadetin dili olamaz. İnsanlar ne dediklerini anlamdan bir takım Arapça lafları ardı ardına sıraladığında Rab bine dua etmiş mi oluyor* ...
 • salihdaghansalihdaghan5 ay önce
  bu adamların derdi arapca yada herhangi bir dil bunlarınderdi islam dini.
 • saddisaddi5 ay önce
  Ülkede türkçe ezan münakaşası başladı...
 • Vatansever Vatansever 5 ay önce
  Ezanı Türkçeleştirme girişimi düşünen zavallı lar tarihin logar kuyularında yerlerini hazırlasınlar.
 • MuhammedMuhammed5 ay önce
  Ne Türkçesi kardeşim.Bırakın bu millet okusun ama anlamasın...
 • AbdullahAbdullah5 ay önce
  fatoşşşşş adamı zorla yahudi yaparsın sen.
 • AbdullahAbdullah5 ay önce
  ... Zorla değil ya. Sevmek zorunda mıyım?
 • Alp erAlp er5 ay önce
  önemli olmak Müslüman olmak arapca türkce ingilizce ve dillerfark etmrz Yüce Allah kendi yaratigi kullarina verdigi dili anlar yeterki sen ona dua et
 • TÜRKOĞLUTÜRKOĞLU5 ay önce
  ONLARIN DERDİ NE TÜRKÇE,NE TÜRKLÜK,NE EZAN,NE DE İSLAM...İŞLERİ TOPLUMDA KAOS ÇIKARMAK..MALUM KİŞİLER...
 • UMUT ÖZBEKUMUT ÖZBEK5 ay önce
  ... TÜRK DOĞDUK TÜRK ÖLECEĞİZ.İSLAMDAN ÖNCE DE VARDIK. VAR OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ...
 • fatoşşşşşşşşşfatoşşşşşşşşş5 ay önce
  chpkk şu anda pusuya yatmış içimizdeki gizli düşmandır.kahrolsun pislik yahudiler ısrael vede sömürge pi.i abd. tc içindeki hıristiyan bilhassa yahudileri çok sıkı denetleyin. chpkk parti değil tc nin içine yahudiler tarafından yerleştirilmiş yahudilerin truva atıdır.chpkk hıristiyanların kurduğu bilhassa yönetiminde yahudilerin türk isimleri altında yönettikleri partidir. atatürkçülük maskeleridir. Nasıl ki dini ve dini duyguları istismar edenler varsa Atatürkü ve onun fikirlerinide istismar edenler var bu chpkk dır

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Nisan 2019