• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Türk varlığı Irak’ta kalmaya devam edecek

Başbakan Binali Yıldırım, Irak Meclisinin küstah kararıyla ilgili, “Irak hükümeti, Bağdat ne söylerse söylesin, bölgedeki DEAŞ’la mücadele için, bölgedeki demografik yapının zorla değiştirilmemesi için Türk varlığı orada kalmaya devam edecek” dedi.

Yeniakit Publisher
2016-10-07 08:11:10 - 2016-10-07 08:11:10
Türk varlığı Irak’ta kalmaya devam edecek

YENİ AKİT / ANKARABaşbakan Binali Yıldırım, “Fırat Kalkanı Operasyonu’nun amacı Türkiye’nin hudutlarının güvenliğini sağlamak ve bölgede yaşayan vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini teminat altına almaktır. Bugüne kadar yaklaşık bin kilometrelik bir alan terör unsurlarından tamamen temizlenmiş ve buraya asli unsuru olan Suriyeli mülteciler yerleşmeye başlamıştır” dedi. Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) düzenlenen TOBB 9. Ticaret ve Sanayi Şurası’na katıldı.

DEAŞ’LA MÜCADELE ETMEK İÇİN ORADAYIZ

Yıldırım, burada yaptığı konuşmada Irak Meclisi’nin kararıyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak, “Türkiye ile 350 kilometreden fazla hududu olan ve 30-35 senedir ülkemizin başını ağrıtan PKK terör örgütünün barındığı Irak’ta, Irak merkezi yönetimi bugüne kadar hiçbir tedbir almazken ve 63 değişik ülkeden burada terörle, DEAŞ’la mücadele adıyla askeri unsurlar bulunurken bütün bunları bir kenara bırakıp Türkiye’nin oradaki varlığına takılması abesle iştigaldir. Bunun hiçbir şekilde iyi niyetle izahı yoktur. Irak hükümeti, Bağdat ne söylerse söylesin, bölgedeki DEAŞ’la mücadele için, bölgedeki demografik yapının zorla değiştirilmemesi için Türk varlığı orada kalmaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

İLERİ GERİ LAFLAR ETMEK, IRAK’IN HADDİ DEĞİL

Başbakan, şöyle devam etti: “Suriye’nin normale dönmesi için işin bir yerinden başlamış bulunuyoruz. Diğer ülkelerin de aynı şekilde bir an önce terör gruplarını ortadan kaldırarak Suriye’nin toprak bütünlüğünü koruyacak şekilde, bütün etnik yapıların birlikte yaşayacağı, herkesin temsil edileceği bir yönetime ulaşması, kavuşması için gerekli sorumluluğu yerine getirmesini bekliyoruz. Bizim amacımız daha fazla insanlık dramının yaşanmaması, daha fazla kan akmaması ve bölgedeki oldu bittilerin önüne geçilmesidir. Irak’ta mahli olmayan birçok ülke orada dolaşırken, tarihi derinliğiyle bölgede her zaman olmuş Türkiye hakkında böyle ileri geri laflar etmek, Irak hükümetinin haddi değildir.” 

“POZİTİF AYRIMCILIK YAPACAĞIZ”

Başbakan Yıldırım, “TOBB’dan, siz sanayicilerden özellikle bir ricam var, bir istirhamım var. Cazibe merkezi olarak tanımladığımız 23 ilden oluşan bölgeye yönelik bir hamle başlatmanızı istiyorum. Hepimiz elimizi taşın altına koyacağız. ‘El eli yıkar, el de döner yüzü yıkar’ diye bir tabir var. Dolayısıyla o bölgelerde mutlaka pozitif ayrımcılık yapacağız, yatırım yapacağız, karşılığını biz vereceğiz, hiç merak etmeyin” dedi.

FETÖ KONUSUNDA DUYGUSAL DAVRANMAYACAĞIZ

FETÖ’ye yönelik yürütülen soruşturmalara da değinen Başbakan, “Kamu yetkisi kullanan kimsenin keyfi davranma hakkı yok. Keyfilik olmaz. Her şey kuralla olacak, adaletle olacak. İntikam duygusuyla duygusal boyutla olayları ele alırsak FETÖ’yle mücadelede başarılı olamadığımız gibi yeni sorun alanları da açmış oluruz. Bu duruma asla müsaade etmeyeceğiz. Burada bir kez daha altını çizerek söylüyorum, bu konuda mağduriyeti olanlar varsa haksız uygulamalar varsa Başbakan Yardımcım Nurettin Canikli bu işte görevlidir. Bütün bilgiler gelsin, diğer ilgili bakanlarla temas halinde bu konunun üzerine gideceğiz. Bundan hiç ama hiç tereddütünüz olmasın” dedi.

ŞİRKETE, ÇALIŞANA DEĞİL, YÖNETİCİYE CEZA

Yıldırım, şu görüşlere yer verdi: FETÖ ile mücadelede, iş alemi için bizim ölçümüz çok nettir. Biz, şirketleri değil, sorumlu şahısları cezalandıracağız. Şirketin ne kabahati var? Bir sürü çalışanı var, iş, aş evlerine ekmek götürüyorlar, memleketin ekonomisine katkı sağlıyorlar. Bizim şirketle bir alıp veremeyeceğimiz olmaz. Ama vatandaşa hesabı veren biziz, siyaset hesap veriyor. Onlar yanlış yapıyorsa, vatandaş onlara hesap sormaz, hesabı bizden sorar. Onun için biz de bizden sorulacak hesabı önce onlardan soracağız. Eğer, FETÖ ile mücadelede ortaya koyduğumuz standartların, esas ve usullerin dışında keyfi karar verenler varsa, bunları da tek tek ele alıp gereğini yapacağız, bu kadar açık söylüyorum.”

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23