• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Türk gemisine alçak baskın! Planları bu muydu? Cihat Yaycı'dan kritik ifadeler

Alman fırkateynin Doğu Akdeniz'de Türk gemisini durdurarak hukuk dışı bir arama yapması hakkında "Türkiye'nin egemenlik haklarına doğrudan bir taarruzdur" diyen Emekli Tümamiral Cihat Yaycı, AB Zirvesi öncesi Türkiye'ye karşı kullanılmak üzere koz elde etmeye kalktıklarını fakat başarılı olamadıklarını düşündüğünü söyledi.

Yeniakit Publisher
2020-11-23 17:31:00 -

Emekli Tümamiral Cihat Yaycı, Yunan komutan idaresinde bir Alman fırkateynin Akdeniz'de Türk gemisine yaptığı skandal baskınla ilgili açıklamada bulundu.

"En az 4 saat öncesinden izin alınması gerekiyordu"

haber7'nin haberine göre; bu provokasyonu değerlendiren Cihat Yaycı, "Uluslararası hukuk ve uluslararası deniz hukukuna göre; bu kabul edilemez bir davranış. Çünkü, bayrak devletin rızasının alınması lazım. Bayrak devletin rızası, eğer Türk bayraklı gemi olmasa dahi, neticede donatanı Türk ya da personeli Türk ya da malı Türk ise yine de bayrak devletin, Türkiye'nin mutlaka rızasının alınması gerekir. Kitle imha silahlarının taşınması, uyuşturucu madde taşınması ya da insan kaçakçılığı yapılması veya izinsiz telsiz yayını yapması durumunda dahi, SUA sözleşmesinin 2005 yılında yapılan değişikliklerine göre, 4 saat öncesinden bayrak devletine müracaat edilmesi, bayrak devletinin müsaadesinin beklenmesi ve ona göre hareket edilmesi gerekir. Şu anda tamamen bayrak devletin rızası olmaksızın gemiye helikopterle zoraki iniş yapılmış" ifadelerini kullandı.

"Gemi bir nevi o devletin toprağı demektir, mutlaha hesap sorulmalı"

Bu provokasyonun Türkiye'nin egemenlik haklarına doğrudan bir taarruz olduğunu bildiren Cihat Yaycı, "Benim şu anki açık kaynaklardan edindiğim bilgilere göre, bu Türkiye'nin egemenlik haklarına doğrudan bir taarruzdur. Neticede, bayrak devletleri o ülkelerin gemilerinin üzerinde de yetkisi olan devlet demektir. Egemenlik yetkisi olan devlet demektir. Bayrak devletin gemi üzerinde yönetsel ve yargısal yetkisi vardır. Gemi bir nevi o devletin toprağı demektir. Dolayısıyla bu alenen bir deniz haydutluğudur. Yapılan şey tamamen bir deniz haydutluğudur. Bunun iyi niyetle ya da şu veya bu şekilde bir mazeretle kabul edilmesi mümkün değildir. Mutlaka bunu yapanlardan, sorumlulardan hesap sorulmalıdır. Bu dünya tarihinde, modern tarihte görülmemiş bir haydutluk anlayışıdır. Hem de burnumuzun dibinde yapılmıştır" dedi.

"AB zirvesi öncesi koz elde etmeye kalktılar ama başaramadılar"

Fırkateynin Alman, komutanının ise Yunan olmasına işaret eden ve Avrupa Birliği (AB) Zirvesi öncesi Türkiye'ye karşı koz elde edilmeye çalışılmasına dikkat çeken Cihat Yaycı, "Şöyle bir şey var. Yakında Avrupa Birliği zirvesi var. Ve Irina harekatının komutanı Yunanlı bir subay. Bu baskın Avrupa Birliği'nin Irina harekatı kapsamında yapılıyor. Bu operasyonun yapıldığı gemiye çıkma faaliyetini yapan Alman gemisi... Şimdi, bu AB'nin harekatı. Avrupa Birliği Zirvesi öncesinde burada sanıyorum herhalde umutları şuydu; 'Biz bir şekilde burada silah vs. buluruz. Bu kanunsuz davranışımız meşru hale dönüşür. En azından Biz bunu yaptık silahlar vs. bulduk, bunlarda şuraya buraya taşınıyordu'' gibi Türkiye'ye karşı bir yaptırım kozu elde etmek için yapılmış beyhude bir çaba. Beyhude, hukuksuz, kabul edilemez, saldırgan ve haydutça bir çaba. Türkiye'nin mutlaka bunu çok kuvvetlice gündeme getirecektir" ifadelerini kullandı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

turgut

MEŞRU HÜKÜMET'İN YABANCI BİR KUVVETİ ÜLKESİNE DAVET ETME HAKKI VAR, BURADA ACABA BU ...... ADAMLAR AYNI ŞEYİ MISIR VE BAE GİBİ ÜLKELERE VEYA RUSYA'YA YAPABİLİYORLAR MI AMAÇ HAFTER KAZANSIN TÜRKİYE İLE YAPILAN ANLAŞMA İPTAL EDİLSİN DERTLERİ BU
 • Yanıtla

Putsavar

bu kafirlere hadlerini mutlaka bildirmeliyiz. akdeniz bizim ve kimse bize karisamaz
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23