Seçim 2019 Sayfası

Türk Dışişlerinden dev şirkete çok sert uyarı!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Kıbrıs açıklarında doğalgaz arama faaliyetlerine katılan şirketlere sert uyarıda bulundu. Aksoy, "Bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da KKTC ile eşgüdüm içinde, Kıbrıs Türk halkının, Ada'nın ortak sahibi olarak, uluslararası hukuktan kaynaklanan hak ve çıkarlarını korumak amacıyla, gerekli diplomatik ve siyasi adımları atmayı sürdüreceğiz" dedi.

18 Kasım 2018 Pazar 19:13
Türk Dışişlerinden dev şirkete çok sert uyarı!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Exxon Mobil Şirketinin Kıbrıs adası açıklarında arama faaliyeti başlatmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Aksoy şunları söyledi:

Exxon Mobil şirketinin Kıbrıs Adası açıklarında, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin verdiği sözde 10 numaralı "parselde" doğalgaz arama faaliyeti başlatması bölgenin istikrarına katkıda bulunmamaktadır. Sorunun çözümü açısından da belirli hassas dengeleri değiştirebilecektir.

"Rum yönetimini uyarmıştık"

Kıbrıs Adası çevresindeki tüm doğal kaynakların sadece Kıbrıs Rum tarafına değil, her iki tarafa da ait olduğunu söyleyerek, Kıbrıs Rum yönetiminiDoğu Akdeniz'de tek taraflı hidrokarbon faaliyetlerini durdurması yönünde uyarmıştık. Bu vesileyle Rumların bu tek yanlı arama ve çıkarma çalışmalarına iştirak eden şirketlere yönelik ikazımızı yineliyoruz. Kıbrıs Adasının doğal kaynaklarının paylaşımının Kıbrıs meselesinin özüyle ilgili bir konu olduğunu tekrar hatırlatıyoruz.

"KKTC kıta sahanlığında arama yapacağız"

Bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da KKTC ile eşgüdüm içinde, Kıbrıs Türk halkının, Ada'nın ortak sahibi olarak, uluslararası hukuktan kaynaklanan hak ve çıkarlarını korumak amacıyla, gerekli diplomatik ve siyasi adımları atmayı sürdüreceğiz. Kendi kıta sahanlığımıza ilaveten, KKTC'nin Türk Petrolleri'ne verdiği ruhsat sahalarında da faaliyetlerde bulunmaya başlayacağız.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 18 Kasım 2018 Pazar 19:13

YORUM YAZ

 • ÖzgünÖzgün5 ay önce
  Katar dıstunuzdu ne oldu.Haydutluk yapıyor ama bizim Dışışleri uyuyor yazık.Hani dosttuk ya.
 • Mehmet GöktepeliMehmet Göktepeli5 ay önce
  Gürlemek değil,gereken ne? Laf ile güçlü olmak değil icraat ile güçlü olunda bizlerde gurur duyalım.Biz halkın bilinçli olması gerekir, siyasi idareler eksik idari yönetim yaptığında gereken tekbiri halk almalıdır.
 • nostaljinostalji5 ay önce
  O petrol kuyusunu gidip Savaş uçakları ile vurabiliyor-muyuz? Hayır. gerisi hikaye,yok uyarmşız yok korkmuşlar falaaannnnnnnn
 • tahsintahsin5 ay önce
  boruyu indirip sondaha baslamadan daha önce neden savas gemilerimiz gidip kovalamadi ??

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Nisan 2019