• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Trump ateş püskürdü: New York ayak takımına kaybedildi

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, George Floyd'un öldürülmesi sonrasında başlayan protestoların en yaygın olduğu eyaletlerden New York yönetimine ateş püskürdü. Vali Andrew Cuomo'nun Ulusal Muhafız teklifini reddettiğini söyleyen Trump, "Ayak takımı ve zavallılar sizi paramparça ediyor. Hızlıca harekete geçin" ifadelerini kullandı.

Yeniakit Publisher
2020-06-02 21:03:00 -
Trump ateş püskürdü: New York ayak takımına kaybedildi

ABD'nin Minnesota eyaletine bağlı Minneapolis kentinde 46 yaşındaki siyahi vatandaş George Floyd'un polis memuru Derek Chauvin tarafından öldürülmesinin ardından başlayan protesto gösterileri devam ediyor. Güvenlik güçleri, yağma ve kundaklama eylemlerine dönüşen gösterilerini kontrol altına almakta güçlük çekerken, ABD Başkanı Donald Trump, gösterilerin yaygın olduğu New York'ta Vali Andrew Cuomo'yu Ulusal Muhafızları göreve çağırmaya davet etti.

"New York ayak takımına kaybedildi"

Trump, Twitter hesabından yaptığı yazılı açıklamada, siyahi George Floyd'un polis şiddetiyle öldürülmesinin ardından düzenlenen gösterilerin birçok şehirde yağma ve şiddet olaylarına dönüşmesini değerlendirdi. New York Valisi Andrew Cuomo ve kardeşi CNN sunucusu Chris Cuomo'ya yüklenen Trump, "Dün, Cuomo kardeşler için çok kötü bir kötüydü. New York, yağmacılara, serserilere, radikal sağcılara ve diğer tüm ayak takımı ve kötü insana karşı kaybedildi." ifadesini kullandı.

"Hızlıca harekete geçin"

New York Valisi Cuomo'nun Ulusal Muhafız teklifini reddettiğini ve New York'un parçalandığını belirten Trump, aynı zamanda Chris Cuomo'nun televizyon reytinglerinin de yüzde 50 düştüğünü vurguladı. Trump, "New York, Ulusal Muhafızları göreve çağırın. Ayak takımı ve zavallılar sizi paramparça ediyor. Hızlıca harekete geçin." ifadesini kullandı.

Ülkedeki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında New York'taki yaşlı bakımevlerinde yaşamını yitirenlere işaret eden Trump, "Yaşlı bakımevlerinde yaptığınız ölümcül ve korkunç hatanın aynısına bu olaylarda da düşmeyin." uyarısında bulundu.

Trump, kendine teşekkür etti

Trump ülke genelinde yapılan diğer gösterilere de işaret ederek "Dün gece Washington DC'de bir sorun yoktu. Birçok gözaltı yapıldı. Herkes çok iyi iş çıkardı. Büyük güç. Hakimiyet. Aynı şekilde Minneapolis de muhteşemdi. Teşekkürler Başkan Trump" mesajını paylaştı.

Ne olmuştu?

46 yaşındaki George Floyd, pazartesi günü dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis'te gözaltına alınırken bir polisin uzun süre ensesine diziyle basması nedeniyle dakikalarca "Nefes alamıyorum" diye yalvarmıştı.

Floyd'un, olay yerine gelen acil sağlık ekiplerince kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği açıklanmış, yoldan geçenlerin cep telefonlarıyla kaydettiği görüntüler sosyal medyada büyük tepki toplamıştı.

Görüntüler, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını tekrar alevlendirmiş ve Minneapolis başta olmak üzere birçok şehirde protestolara yol açmıştı.

Ülke genelindeki protestoların şiddet olaylarına ve yağmalara dönüşmesi nedeniyle birçok şehirde "sokağa çıkma yasağı" ilan edilmiş, Ulusal Muhafızlar görevlendirilmişti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

İMAM

Generalleriniz, zenginleriniz isyan ederse korkmayın. Onlar mal veya makam peşindedir. İstediklerini alıp giderler. ama ayak takımı ayaklanırsa işte o zaman korkun. Putları, Firavunları, Nemrudları deviren peygamberler en büyük dönüşümleri senin o "ayak takımı" dediğin insanlarla yaptı. Sonun başlangıcındasınız. Ama bü günden yarına demiyorum.
 • Yanıtla

Islam hukuku

Allah'ım bu mübarek yatsi namazi vaktinde şu dünyanın ve müminlerin başına bela olan.evangelist israil koruyucusu filistin düşmanı şu Trumptan bizi kurtar ey rabbim.bazi akpartili arkadaşlar hala trump u savunuyor sırf reisimiz dostum dedi diye ,ama öyle demek zorundadır o an için.esedede dostum diyordu. Onun için vicdanen ve mantıken bu adamın sonunun gelmesi hem dünya hem müslümanlar için çok önemli
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı