TOKİ'de talep de zirvede üretim de

TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, gayrimenkul piyasasında her şeyi negatif göstermek isteyenlerin aksine orta ve alt gelir grubunun konut talebinin yüksek seviyede olduğunu söyledi. Turan, yaptıkları çalışmaları ve hedeflerini anlattı.

18 Mayıs 2018 Cuma 08:35
TOKİ'de talep de zirvede üretim de

Gayrimenkul sektörünün içinde bulunduğu durumu değerlendiren TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, şu mesajları verdi;

Son birkaç yıldır hükümetin sektörle ilgi kararları nefes aldırıcı oldu. KDV ve harç indirimi konut almayı bekleyenler için olumlu bir adım oldu ve piyasaya yansımaya başladı.

TOKİ olarak sosyal konut üretimine önem veriyoruz. Biz, gelir grubu yüksekten kazanıp sosyal konutlara sübvanse ediyoruz. 2016 yılında 65 bin, geçen yıl da 60 bin konut ürettik. 2017’de 49 bin konut sattık. Bu yılın ilk 4 ayında ise 21 bin 200 konut sattık. Bunların hepsi sosyal konut olup önemli rakamlardır. Bu yılsonu itibariyle asgari 55 bin konutu satacağımızı düşünüyorum.

YÜKSEK TALEP VAR

Üretilen konutlar açısından belli segmentlerde bir arz fazlalığı olabilir. Piyasayı tamamen bununla ölçmek yanlış olur. Tabi ki sektörde hiçbir sorun yok diyemeyiz. Ama gelir gruplarına göre talep yoğunluğuna iyi bakmak gerekiyor. 1,5 ay önce İstanbul Kayaşehir’deki 600 konut için 18 bin müracaat aldık. Sadece tablonun olumsuz tarafına bakarak piyasanın nabzı ölçülmemeli. Anadolu’da da İstanbul’da da dar ve orta gelir grubundan yoğun bir talep alıyoruz. Talepte bir azalma söz konusu değil.

İNDİRİMDE SON GÜN

TOKİ tarafından borcunu erken ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve işyeri alıcılarına yönelik her yıl yaptığımız yüzde 20’lik indirim kampanyasına 24 Nisan’da başlamıştık. Bugüne kadar toplamda 535 milyon liranın üzerinde bir tahsilat yapıldı. Bunların büyük bir kısmı da yastık altı paradır. Kampanyada bugün son gündür.

TOKİ KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN NERESİNDE?

Kentsel dönüşüm, Türkiye’nin geri adım atamayacağı konulardan bir tanesidir. TOKİ olarak bugün itibariyle, Türkiye’nin 60 ilinde 180 noktada belediyelerle birlikte aktif bir şekilde kentsel dönüşüm yapıyoruz. 1999 depreminin ardından kamu binalarını büyük ölçüde yeniledik. Konutta da bir süreç yaşanıyor. Ancak vatandaşlarımız kentsel dönüşümü bir zenginleşme aracı olarak görmemeli. Benzer şeyi kamu birimlerinde bile gözlemledik. İmar barışından elde edilecek gelirin kentsel dönüşümde kullanılması gayet normaldir.

BARUTHANE ARAZİSİ PARK OLUYOR

Çocukluğum ve gençliğim Bakırköy bölgesinde geçti. Bakırköy ile Zeytinburnu arasındaki sahil şeridindeki planlar, 1991 yılında yapılmış olup şu anki imarları ön gören planlardır. Ancak bunlar TOKİ tarafından yapılmamıştır. Söz konusu arazinin daha önce yapılan ihalesi iptal edildi ama plan iptal edilmedi. Biz, bina yapabilirdik ama sayın Cumhurbaşkanımıza konuyu arz ettik, İBB ile protokol yaptık ve 60 bin metrekarelik arazimizi 25 yıllığına İBB’nin kullanımına verdik. Adı da TOKİ Park olacak. Ayrıca yine İstanbul’da üç noktada koru alanı oluşturuyoruz.

MODERN ŞEHİRLER KURUYORUZ

Güneydoğu Anadolu’da özellikle çukur olaylarından sonra gelişen süreçte devletimizin şefkat elini ve gücünü görmek için son bir yılda Nusaybin’de, Yüksekova’da, Şırnak ve Cizre merkezde, Silopi ve Diyarbakır’da neler yapıldığını bilmek gerekir. Mimarisi ve ihtiyaçları karşılayabilme özellikleri ile nitelikli yapılar inşa edildi. Biz inşa ediyoruz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da hak sahiplerine teslim ediyor. Örneğin Nusaybin’de şu anda modern bir şehir kurulmuş durumda. Bölgede konutların yanı sıra 50’ye yakın okul inşa ediyoruz. Bu yıl tamamına yakını bitmiş olacak. Bu arada Gaziantep’te yeni bir şehir inşa ediyoruz. Pazartesi 769 konutu satışa sunduk. İki günde bin 695 kişi müracaat etti. Onuncu günün sonunda talebin 15-20 kat olacağını tahmin ediyorum.

ESNAFADA DESTEK VERİYOR

Turan, inşa ettikleri modern dükkanlar ve KOBİ’lere sağladıkları imkanlar ile esnaf ve sanatkârlara destek verdiklerini belirterek, şehirleri planlarken sanayi tesisleriyle ilgili yeni modeller üzerinde durduklarını ve yeni şehirler kurarken planlı şekilde küçük ve orta ölçekli esnafın modern ticaret alanlarında iş yapmaları için yeni sanayi siteleri planladıklarını söyledi.

SİLİVRİ’YE MODERN KONUTLAR

TOKİ Başkanı Ergün Turan, İstanbul’da Silivri, iki etap halinde bin 356 konutun inşasına başladıklarını belirterek, “Birinci etapta 598, ikinci etapta ise 758 konut inşa ediyoruz. Birinci etap konutlarımızın 488’i 2+1 ve 110’u ise 3+1 planında, ikinci etap konutlarımızın 446’sı 2+1 ve 312’si ise 3+1 planında inşa ediliyor” dedi. Turan, proje kapsamında ayrıca 24 dükkân, okul, cami ve sosyal donatılar da inşa ettiklerini söyledi.


Yeni Akit Gazetesi

Haftanın Özeti

Haber Tarihi: 18 Mayıs 2018 Cuma 08:35

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    16 Ocak 2019